Rekreacja
- Sporty
- Sporty Ekstremalne
- Fankluby
- Wydarzenia Sportowe
- Fitness
- Treningi
- Typy Podróży
- Porady dla Podróżnych
- Transport
- Przygotowania do Podróży
- Zakwaterowanie i Noclegi
- Cel Podróży
- Spotkania i Zjazdy
- Rozrywka
- Imprezy
- Kolekcjonerstwo
- Gry Komputerowe, Internetowe, Video
- Hobby
- Zabawki
- Rękodzielnictwo
- Nauka i Przyroda
- Gry i Karty

Co robić ze śmieciami na łódce?
Jess - specjalista Tipy.pl
Zmorą wszystkich jezior i dużych zalewów są śmieci pozostawione przez żeglarzy. Oczywiście, część z nich się z czasem rozłoży ale plastikowe worki, puszki i szkło już nie. Nie wiesz jednak co robić ze śmieciami? Oto kilka porad i podpowiedzi:
1
Wybierając się na żagle nie zapomnij zabrać ze sobą dużych worków na śmieci. Na worki ze śmieciami przeznacz jeden ze schowków na rufie. Śmieci wyrzucaj na przystaniach do wyznaczonych do tego celu kontenerów.
2
Brudne naczynia myj w plastikowej misce (zwykle jest taka w wyposażeniu łódki) a brudną wodę wraz z mydlinami i detergentami wylewaj daleko od jeziora.
3
Jeśli pływasz po morzu i co kilka dni lub rzadziej jesteś w porcie wówczas segreguj śmieci. Odpady naturalne (resztki pożywienia, odchody) możesz wyrzucać za burtę (pod warunkiem, że brzeg jest oddalony o co najmniej 12 Mm). Naczynia myj w misce wyłącznie środkami naturalnymi, ulegającymi biodegradacji zaś pomyje wylewaj do wody pod (co najmniej 30 m od brzegu).
4
Idąc na ląd zrobić kupę zawsze miej ze sobą saperkę. Saperką wykop dołek (najlepiej z dala od wody), do którego się załatw a następnie go zakop. Jeśli nie masz saperki lub o niej zapomniałeś to postaraj się znaleźć zagłębienie w terenie, zrób kupę a następnie przysyp ją dużymi kamieniami, patykami czy nawet piaskiem. Las powinien pachnieć mchem a nie ekskrementami.
5
Jeśli palisz papierosy lub pali ktoś z załogi to zrób popielniczkę w zamykanej, plastikowej butelce z kilkoma centymetrami wody. Po wrzuceniu do niej peta szczelnie ją zakręć i włóż do kieszonki na rufie. Nigdy, ale to przenigdy nie wyrzucaj niedopałków do jeziora! Jeden pet zanieczyszcza aż 40 litrów wody! Niedopałki zawierają mnóstwo toksycznych substancji chemicznych, które w ciągu godziny od kontaktu z wodą zaczynają się ulatniać. Do wody uwalniane są wszystkie toksyny, które przyczyniają się do zanieczyszczenia wody i gleby co ma długoterminowy wpływ na siedliska dzikiej przyrody.
6
Upewnij się, że plastikowe worki nie wpadną przez przypadek do wody. Zabezpiecz je w szafce pod pokładem. Jeśli jednak coś wpadnie do wody, to zrób wszystko co w twojej mocy, aby to wyłowić.
7
Robiąc na brzegu ognisko czy biwak pamiętaj, aby wszystko za sobą posprzątać. Staraj się pozostawiać ląd w lepszym stanie (czyściejszy) niż go zastałeś. Pamiętaj, aby wyzbierać również wszystkie pety - to bardzo ważne!
8
Jeśli znajdziesz na dzikiej plaży jakieś śmieci pozostawione przez kogoś innego, to weź je na swoją łódkę i wrzuć do swoich śmieci.
9
Jeśli wybierasz się na żagle na kilka dni to weź ze sobą piwa w puszcze a nie w butelkach gdyż można je zgnieść przez co zabierają mniej miejsca. Z tego samego względu soki w kartonach są lepsze niż te w butelkach.
?
Wskazówki
* Ogryzki po jabłkach i skórki bananów są biodegradowalne jednak w międzyczasie mogą dopłynąć do brzegu i wylądować na twarzy jednej z pływających osób.
* Plastikowe worki, opakowania czy butelki rozkładają się przez co najmniej 100 lat, jest szkodliwy dla środowiska i paskudnie wygląda pływający w wodzie czy porzucony przy brzegu.
!
Uwaga!
* Pety wrzucane do wody są bardzo szkodliwe dla środowiska. W San Francisco przeprowadzono eksperyment - do 1 litra wody wrzucono 4 filtry z wypalonych papierosów i wpuszczono do środka rybki. W efekcie połowa ryb padła.
* Nigdy nie rób kupy do wody. Prądy zniosą ją na brzeg i możliwe, że ktoś się z nią zderzy podczas pływania lub na nią nadepnie. Pamiętaj - nie czyń drugiemu co tobie niemiłe.