Żeglowanie

Jak się spakować na żagle?
Jess - specjalista Tipy.pl

Wyjazd na żagle jest dość specyficzny. Na łódkach jest dość mało miejsca, zatem należy pamiętać, aby bagaż był jak najmniejszy i jednocześnie zawierał wszystkie niezbędne rzeczy.
1
W co się spakować? 

Spakuj się do miękkiej torby lub do worka żeglarskiego. Na plecaki ze stelażem czy utwardzane torby nie ma na jachcie miejsca.
2
Ubranie 

Sztormiak i nieprzemakalne spodnie najlepiej z oddychającego materiału i ze ściągaczami przy szyi i nadgarstkach oraz z paskami na mankietach nogawek oraz ciepła bluza (sweter lub polar), która uchroni nas przed chłodem (na wodzie jest zawsze chłodniej niż na lądzie, nie mówiąc już o nocach). Równie ważna jest bielizna – najlepiej termoaktywna oraz ciepłe, grube skarpety. Należy pamiętać również o zabraniu rękawiczek żeglarskich lub ewentualnie rękawiczek rowerowych – dzięki nim lina nie będzie się wyślizgiwać z rąk i obcierać skóry. Niezbędny będzie również kapelusz lub czapka, która ochroni cię przed słońcem.
3
Obuwie 

Kalosze są niezbędne bez względu na pogodę. Przy brzegu jest zawsze błoto lub teren podmokły. Możliwe też, że będzie trzeba iść do lasu po drewno na ognisko – wówczas wysokie, nieprzemakalne kalosze ochronią cię przed pokrzywami, igłami, mrówkami czy innymi insektami. Również przydadzą ci się plastikowe klapki, w których będzie można chodzić po plaży. Japonki są również dobre, jednak noga się w nich dobrze nie trzyma i po wejściu do płytkiej wody mogą ugrzęznąć w mule. Plastikowe klapki mogą cię również uchronić przed zarażeniem się grzybicą pod publicznym prysznicem w porcie. Jeśli jest chłodno lub spodziewasz się że będzie zimno w nocy wówczas weź sobie również obuwie pokładowe. Najlepsze będą tenisówki, jednak wybierz takie, które mają białą podeszwę. Czarna guma pozostawia na pokładzie ślady, które są bardzo trudne do usunięcia (jeśli sami nie usuniemy tych śladów to trzeba będzie zapłacić a to spory wydatek).
4
Akcesoria 

Okulary przeciwsłoneczne są bardzo ważne, gdyż słońce odbite od wody (tak samo jak od śniegu) bardziej razi w oczy, niż w normalnych warunkach. Warto mieć również sznureczki do okularów – zapobiegną wpadnięciu ich do wody. Może ci się przydać również wodoodporny zegarek.
5
Kosmetyki 

Najważniejszy ze wszystkich kosmetyków jest krem przeciwsłoneczny z wysokim filtrem UV. Na łódkach nie znajdziesz wiele cienia i chcąc czy nie, będziesz musiał się smażyć na słońcu przez cały dzień. Nawet jeśli pogoda będzie pochmurna to skóra i tak prędzej czy później się zaczerwieni. Pamiętaj, aby smarować się kremem regularnie co kilka godzin i za każdym razem po wyjściu z wody. Oprócz kremu przyda ci się również ręcznik (najlepiej szybkoschnący), mydło, szampon, szczoteczka do zębów i pasta oraz dezodorant. Warto zabrać ze sobą kosmetyki w małych pojemniczkach (można takie kupić np. w Rossmannie).
6
Gadżety 

Może ci się przydać wodoodporny worek do którego schowasz telefon, dokumenty, aparat fotograficzny, mp3 itp. Możesz również zabrać ze sobą specjalny, wodoodporny pokrowiec na telefon z którym można pływać i mieć pewność, że telefon nadal działa. Oprócz tego weź ze sobą kilka spinaczy do bielizny – będzie można przypiąć ręcznik do jakieś linki, aby się wysuszył – w innym przypadku wiatr go z pewnością zdmuchnie do wody. Przydatny może się okazać również scyzoryk – najlepsze są firmy Victorinox (np. Scyzoryk żeglarski z rozsupływaczem węzłów, szeklownikiem, zaciskaczem itp.) Jeśli nie lubisz ciepłego piwa może ci się przydać również termiczny pokrowiec na butelkę lub puszkę. W nocy na pokładzie nie jest tak ciemno jakby się mogło wydawać, jednak jeśli pogoda będzie pochmurna, albo gdy nocą będzie trzeba odejść gdzieś dalej poza jacht, wówczas przyda się latarka.
7
Rzeczy do spania 

Weź sobie wygodną, bawełnianą koszulkę i spodenki do spania oraz śpiwór, prześcieradło i poszewkę na poduszkę (zamiast śpiwora może być drugie prześcieradło, gdyż na każdej koi jest koc).
8
Dokumenty 

Weź wszystkie potrzebne dokumenty w tym paszport, dowód osobisty, Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, dodatkowe ubezpieczenie, książeczkę żeglarską, patent, gotówkę, kartę płatniczą, itp.
9
Rozrywka 

Pod żaglami, zwłaszcza wieczorami przydadzą ci się karty do gry oraz kartka i długopis. Jeśli potrafisz grać to weź gitarę oraz śpiewnik.
Strona 1 z 2

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie