Kotek

Jak oswoić kotka?

Anko77Anko77 - specjalista Tipy.pl
Kotek
1 z 5
Kiedy pod swój dach przygarniamy kotka, często mamy problem z tym, że jest on "dziki". Zamiast spokojnego, miłego i przytulnego, domowego zwierzaka mamy w swoim domu stworzenie, które nie daje się złapać, ani pogłaskać. Wielu z nas załamuje wtedy ręce i oddaje zwierzaczka do schroniska. A przecież można go po prostu oswoić, przekonać, że nie trzeba się nas bać. Oto kilka sprawdzonych porad, aby nasz pupilek poczuł się swobodnie.
1
Na samym początku należy pamiętać, aby nie pieścić, ani nie pielęgnować swojego kotka, tylko zostawić go w spokoju. Musi on poczuć się bezpiecznie w swoim nowym domu, a ciągłe przytulanie go z pewnością mu w tym nie pomoże. Kiedy nabroi nie bijmy go, ani nie krzyczmy na niego, ponieważ zamiast go oswoić tym bardziej go przestraszymy i do siebie zrazimy. Należy zachować spokój, opanowanie.
2
Kiedy nasz pupilek powoli zacznie oswajać się z nową sytuacją, możemy skusić go jakimś przysmakiem. Kiedy postawimy przed nim miskę i nie zrobimy żadnych gwałtownych ruchów zwierzątko powinno powoli zacząć się do nas przyzwyczajać. Chwilkę po tym można go pogłaskać, jednak trzeba pamiętać, że kiedy kotek rzuci się do ucieczki to nie jest jeszcze do końca oswojony i trzeba dać mu jeszcze trochę czasu. Natomiast jeśli da się pogłaskać oznacza to, że czuje się już bezpiecznie i można robić to coraz częściej.
3
Każdego kotka możemy skusić również zabawą. Uwielbiają one przeróżne nakręcane myszki orz sznureczki. Dzięki temu zaczną one się czuć bezpiecznie i komfortowo, a pochłonięte zabawą nie zwrócą uwagi na to, że przed chwilą dręczyła je niepewność.
4
Pamiętajmy, że kot to nie zabawka! Nie męczmy go, ponieważ odtrącimy go od siebie, a tego z pewnością nikt z nas nie chce. Zwierzątko to przede wszystkim odpowiedzialność, dlatego jak tylko zdecydujemy się go przygarnąć miejmy świadomość konsekwencji.
?

Wskazówki
* Miskę stawiaj zawsze w pewnej odległości od człowieka - wówczas kot będzie czuć się bezpiecznie.

!

Uwaga!
* Kotek może nie jeść posiłków jeżeli czuje się zagrożony, należy więc zachować spokój i ciszę do jego całkowitego przystosowania się do nowego domu.

Strona 1 z 5

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie