wirus HIV

Jak można się zarazić HIV?

ZdrowieZdrowie - specjalista Tipy.pl
Wirus HIV atakuje nasz układ odpornościowy i wywołuje chorobę zwana AIDS. HIV znajduje się we krwi i innych płynach ustrojowych, jak w nasieniu czy w pochwie. Wirus może wejść do naszego organizmu poprzez krwiobieg lub przedostać się przez delikatne błony śluzowe – pochwy, odbytnicy czy cewki moczowej.
1

Najczęstsze przyczyny zakażenia wirusem HIV:  • Kontakt seksualny z zakażonym partnerem

  • Wstrzykiwanie narkotyków za pomocą igły lub strzykawki, które używane były wcześniej przez osobę zakażoną

  • Jako niemowlę zakażone od matki w trakcie ciąży, porodu lub poprzez karmienie piersią

2
Wirus HIV znajduje się w płynach ustrojowych zarażonej osoby. Podczas stosunku bez prezerwatywy istnieje duże ryzyko zakażenia. Nawet najmniejsza ranka lub otarcie może przyczynić się do wprowadzenia wirusa do krwiobiegu. Pamiętaj, że rany mogą być bardzo małe i być może nawet nie będziesz o nich wiedzieć.
3
Seks analny również może spowodować przeniesienie wirusa na partnerkę. Wyściółka odbytu jest znacznie bardziej delikatna niż wyściółka pochwy, istnieje, zatem większe prawdopodobieństwo jej uszkodzenia podczas stosunku. Każdy kontakt z krwią zwiększa ryzyko zakażenia.
4
Seks oralny również może przyczynić się do zakażenia wirusem HIV. Jeśli osoba, która decyduje się na ten rodzaj pieszczot, będzie miała niewielkie rany na ustach, podniebieniu czy krwawienia dziąseł, może dojść do rozprzestrzenienia się wirusa, pochodzącego od partnera, w układzie krwionośnym.
5
Wstrzykiwanie narkotyków za pomocą niesterylnych igieł jest najczęstszą przyczyną zakażenia wirusem HIV i wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Igieł i strzykawek nie należy przekazywać innym osobom, nawet ich dezynfekcja nie eliminuje całkowicie zagrożenia. Istnieje trzy razy większe prawdopodobieństwo zakażenia wirusem poprzez igły i strzykawki, niż podczas stosunku płciowego.
6
Ciężarna kobieta zarażona wirusem HIV może przekazać go dziecku podczas ciąży i porodu. Istnieje także ryzyko zakażenia podczas karmienia piersią. Jeśli kobieta wie, iż jest nosicielką wirusa HIV powinna zgłosić się do lekarza, który z pewnością pomoże jej zmniejszyć ryzyko zakażenia dziecka.
7
Transfuzja krwi. Niektórzy ludzie zostali zakażeni wirusem HIV poprzez transfuzję krwi. Jednak obecnie w krajach wysoko rozwiniętych, każda krew przed transfuzją jest badana na obecność wirusa. Zakażenie to jest bardzo rzadkie.
8
W placówkach służby zdrowia stosuje się tyko sterylne narzędzia chirurgiczne, wprowadzono obowiązek noszenia rękawic ochronnych, a odpady są unieszkodliwiane. W dobrze rozwiniętych krajach ryzyko zakażenia w szpitalach jest znikome. Pracownicy służb zdrowia mogą zarazić się wirusem poprzez bezpośredni kontakt z krwią zarażonego pacjenta. Dostaje się od do wnętrza organizmu tylko przez rany otwarte.
9
Tatuaże i kolczyki. Wszystko, co potencjalnie umożliwia kontakt Twojej krwi z zakażoną krwią drugiej osoby niesie ze sobą ryzyko zakażenia wirusem HIV. Musisz zwracać uwagę czy narzędzia, które będą potrzebne do zrobienia tatuażu czy kolczyka, są zdezynfekowane i sterylne. Wszystkie tego typu zabiegi wykonuj w profesjonalnych salonach.
Strona 1 z 2

Podobne porady

Komentarze (3)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

juts
13.05.2012
jeżeli kupiłam sobie kolczyki i nie przemyłam ich zanim je pierwszy raz załozyłam to mogłam zarazić się hivem ? bo nie wiadomo czy ktoś mógł wcześniej je przymierzać
Pytający
26.04.2011
Mam pytanie. Czy jest możliwe zarażenie się np przez slinę? Np. pijąc z tej samej szklanki co osoba zarażona bądź przez pocałunek? Przepraszam jeśli to pytanie wydaje się Wam głupie, ale po prostu nie jestem zbyt wyedukowany w tym temacie. Z góry dziękuje za odp.
WildOrchid
12.06.2010
Dodam tylko, że najłatwiej zarażają osoby, które same zaraziły się niedawno - w ciągu pierwszych tygodni ilość mnożących się wirusów jest największa. Dzieje się tak, ponieważ ciało nie zdążyło jeszcze wytworzyć przeciwciał. Wynik testu jest przez to w tym gorącym okresie negatywny - konwencjonalne testy szukają właśnie przeciwciał, nie samego wirusa. Potem ryzyko zakażenia spada. Do kolejnych wzrostów zaraźliwości prowadzą głównie choroby weneryczne, osłabienie systemu immunologicznego, uodpornienie się na leki (gdy jest już się chorym na AIDS). Ostatni olbrzymi wzrost liczby wirusów występuje przed śmiercią.