drinki zmieniające kolor

Jak robić drinki zmieniające kolor?·

Barman - specjalista Tipy.pl
drinki zmieniające kolor
1 z 8
Gdy pierwszy raz zobaczysz, że koktajl może zmieniać kolor, pomyślisz, że to magia. Nie ma w tym jednak niczego paranormalnego, to skutek bardzo prostej reakcji chemicznej. Trik uda się, gdy drink, napój (a może nawet i potrawa) będzie zawierać w swoim składzie pigment wrażliwy na zmiany pH. Barwnik taki występuje naturalnie w przyrodzie i zazwyczaj ma odcień intensywnie niebieski lub niebiesko-zielony. Gdy zmienimy odczyn substancji, w której się znajduje na kwasowy (np. dodając odrobinę soku z cytryny), w magiczny sposób zmienia ona kolor na purpurowy lub czerwony. Widać to chociażby, gdy po wypiciu szklanki czerwonego wina chcemy wymyć zęby pastą z sodą oczyszczoną (kończymy wówczas z ustami pełnymi niebieskiej piany). Więcej szczegółów na temat zmieniających kolor drinków znajdziesz poniżej.
1
niebieski groszek pachnący
Pigment

Do przygotowania zmieniającego kolor drinka najlepiej sprawdzi się wódka lub gin, ponieważ są one przezroczyste i najlepiej ukazują przebieg całego procesu. Mają również w przybliżeniu neutralne pH, które nie zaburzy eksperymentu. Będziemy również potrzebować niebieskiego barwnika naturalnego pochodzenia i substancji, która w momencie dodania do drinka zmieni jego pH na kwasowe. Z wielu eksperymentów jednoznacznie wynika, że najlepszym naturalnym źródłem wrażliwego na zmiany pH pigmentu są kwiaty niebieskiego groszku pachnącego. Nasiona tego groszku kupisz w każdym sklepie ogrodniczym. Pigment jest łatwo rozpuszczalny w wodzie, nie trzeba nawet gotować kwiatów we wrzątku, by uwolniły one kolor. Groszek można spokojnie zasuszyć i wykorzystywać, gdy tylko najdzie nas na to ochota. Co więcej, praktycznie nie ma on smaku, nie wpłynie więc na końcowy smak drinka.
2
niebieski gin
Alkohol

Drinka najlepiej przygotować na bazie czystej wódki lub ginu ze względu na ich neutralne pH. Jeśli jednak nie lubisz mocnego smaku nierozcieńczonego alkoholu, możesz dodać do niego inne substancje, takie, które nie zaburzą jego pH. Kolejne eksperymenty w tym temacie dowodzą, że najlepiej sprawdzają się syropy przygotowane na bazie ziół. W tym przypadku użyjemy ginu i syropu z bazylii. Oto przepisy:

Niebieski gin
1/2 butelki ginu (dry)
3-4 łyżki suszonych kwiatów niebieskiego groszku pachnącego
soda oczyszczona


Płatki kwiatów niebieskiego groszku pachnącego umieść w czystym słoiku i zalej ginem (lub wódką). Wystarczy niewielka jego ilość, tylko tyle, by całkowicie przykryć płatki. Gdy płatki zmiękną, lekko rozgnieć je o boki słoiczka. Dzięki temu szybciej zabarwią gin. Pozostaw miksturę na 1-2 dni, do czasu, aż osiągnie granatowo-purpurowy kolor. Wówczas odcedź płatki, a zabarwiony gin przelej do czystej butelki. Rozcieńcz go bezbarwnym ginem do czasu, aż osiągniesz pożądaną intensywność koloru. Pamiętaj, że zblednie on po dodaniu do ginu innych składników drinka. Na tym etapie alkohol ma nieco purpurowy odcień. Żeby jego barwa stała się bardziej niebieska, dodaj do niego niewielką (!) ilość sody oczyszczonej i wymieszaj. Nie przesadzaj z sodą, w nadmiarze smakuje okropnie. Gin możesz przygotować z wyprzedzeniem. Zachowuje swoje właściwości nawet przez kilka tygodni.

Syrop z bazylii (opcjonalnie, do smaku)
1 szklanka cukru
1 ½ szklanki liści bazylii + 1 nóżka gwiazdki anyżu
2 łyżki pokrojonej trawy cytrynowej
2 szklanki wrzącej wody


Liście bazylii oderwij od łodygi i dobrze umyj. Trawę cytrynową posiekaj najdrobniej jak potrafisz. Całość umieść w odpornym na temperaturę naczyniu. Dodaj cukier i kawałek anyżu. Zalej całość 2 szklankami wrzącej wody i mieszaj, aż cukier się rozpuści. Nakryj naczynie i pozostaw na kilka godzin, aż wywar naciągnie i ostygnie do temperatury pokojowej. Wówczas przecedź go i włóż do lodówki (zachowa świeżość przez około 2 tygodnie).
3
Kwasowy dodatek

Najlepiej sprawdzi się zwykły sok z cytryny. Ma on mocno kwasowy odczyn, jest bezbarwny i doskonale nadaje się do drinków (weźmy np. lubiane przez wszystkich Kamikadze). Możesz jednak śmiało poeksperymentować z innymi substancjami o kwaśnym pH.
4
drink zmieniający kolor - krok 4
Przepis na zmieniającego kolor drinka

Składniki:
60 ml niebieskiego ginu (przepis w kroku 3)
30 ml syropu z bazylii (przepis w kroku 3)
30 ml odcedzonego soku z cytryny

Wyciśnij sok z kilku cytryn i przecedź go przez filtr do kawy. Chcesz, żeby był jak najbardziej klarowny. Odmierz 60 ml zabarwionego na niebiesko ginu (lub wódki) i 30 ml syropu z bazylii (lub innego syropu o zasadowym lub obojętnym pH). Wymieszaj gin z syropem. Jego kolor dalej jest niebieski? Jeśli tak, przejdź do kolejnego kroku, jeśli nie (drink robi się fioletowy), dodaj do niego szczyptę sody, żeby zneutralizować pH. Zrób to powoli i uważaj, żeby nie przesadzić z sodą. Wymieszaj drinka w shakerze i przelej do kieliszka na martini.
5
drink zmieniający kolor - krok 5
Żeby uzyskać efekt zmieniającego się koloru POWOLI wlej do drinka 30 ml klarownego soku z cytryny.
6
drink zmieniający kolor - krok 6
Teraz odczekaj kilka minut, żeby upajać się wszystkimi „oooochami” i „aaachhaami” widowni, gdy kolor drinka zacznie się zmieniać z niebieskiego na purpurowy.
7
drink zmieniający kolor - krok 7
WSKAZÓWKA: Kolor tła odgrywa bardzo ważną rolę w prezentacji zmieniającego się koloru drinka. Najlepiej, żeby było on białe. Możesz na przykład położyć kieliszek na białym obrusie lub talerzu albo postawić go na tle białej ściany.
Strona 1 z 8

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie