dziecko w sieci

Jak włączyć filtr rodzinny Google (SafeSearch)?
Kristoff - specjalista Tipy.pl

Dzieci kochają wujka Google. Udziela im odpowiedzi na każde pytanie, począwszy od zadania domowego, a na kolejnym filmiku ze śmiesznymi kotami skończywszy. Jednak czasami dziecko może dotrzeć do „ciemnej” strony Internetu. Może do tego dojść przez przypadek lub na skutek celowego działania. Jako rodzic masz obowiązek do tego nie dopuścić. Na szczęście Google posiada filtr rodzinny (tzw. Google SafeSearch) blokujący wyświetlanie nieodpowiednich stron. Poniżej dowiesz się jak go włączyć, by skierować ciekawość twojego dziecka wyłącznie na właściwe tory.
1
Co to jest Google SafeSearch?

Jest to jeden z najważniejszych sposobów kontroli rodzicielskiej oferowanych przez Google. Umożliwia zablokowanie wyświetlania w wynikach wyszukiwania Google stron o charakterze pornograficznym (w tym filmów i zdjęć) oraz propagujących przemoc.
2
włączanie google safesearch
Jak włączyć Google SafeSearch?


  • Wejdź na stronę http://www.google.com/preferences.
  • Zaznacz opcję „Filtruj wyniki o charakterze jednoznacznie seksualnym”.
  • Żeby twoje dziecko nie mogło zmienić ustawień filtra, kliknij w opcję „Zablokuj ustawienia filtra SafeSearch” (może się okazać, że najpierw będziesz musiał zalogować się na swoje konto Google), a następnie wybierz „Włącz”.
  • UWAGA: Jeżeli korzystasz z więcej, niż jeden przeglądarki, powtórz całą procedurę dla każdej z nich. To samo tyczy się różnych profilów na komputerze (jeśli dziecko ma osobny login i hasło do komputera, musisz zablokować dostęp do stron również logując się na jego profil). Żeby SafeSearch zadziałał, musi być włączona obsługa cookies.
3
Gdy uda ci się włączyć/wyłączyć Google SafeSearch w przeglądarce wyświetli się komunikat potwierdzający sukces całej operacji.
4
włączony filtr google safesearch
Żeby sprawdzić, czy dziecko w jakiś sposób nie wyłączyło filtra, popatrz na górę dowolnej strony wyników wyszukiwania. W pobliżu górnej części ekranu powinien wyświetlać się obrazek informujący, że filtr SafeSearch jest włączony.
5
Włączanie Google SafeSearch na urządzeniach mobilnych

Włączenie filtra wyłącznie na komputerze stacjonarnym lub na laptopie nie wystarczy. Konieczne jest również zablokowanie wyświetlania niebezpiecznych stron na każdym urządzeniu mobilnym, z którego twoje dziecko łączy się z Internetem. Dotyczy do smartfona, tabletu, iPada itp. Proces ten przeprowadza się analogicznie do opisanego powyżej, musimy jednak określić, czy chcemy użyć filtrowania ścisłego (z wyników wyszukiwania usuwane są wszystkie treści o charakterze seksualnym i wyniki zawierające linki do tych treści), filtrowania umiarkowanego (usuwamy z wyników wyszukiwania treści o charakterze seksualnym, ale nie te, które zawierają linki do takich treści) lub wyłączyć filtrowanie.
!

Uwaga!
Nie ma gwarancji, że Google SafeSearch zablokuje całą niebezpieczną treść, która znajduje się w Internecie, lepsza jednak jakakolwiek ochrona, niż jej brak. Pamiętaj również, że filtr ten działa wyłącznie na wyniki wyszukiwania Google. Nie zabezpieczny on dziecka przed wpisaniem adresu url bezpośrednio w pasek adresu przeglądarki, ani nie przefiltruje wyników z innych wyszukiwarek (np. Yahoo – u nas prawie nie używanej).

Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie