16 wczesnych objawów ciąży
Leenka - specjalista Tipy.pl

Minęło już kilka tygodni od kiedy uprawiałaś seks bez zabezpieczenia i teraz się zastanawiasz czy jesteś w ciąży czy też nie. Aby się o tym dowiedzieć i mieć stu procentową pewność to powinnaś wykonać test ciążowy lub wybrać się na badanie do ginekologa. Zanim to jednak zrobisz dowiedz się jakie są wczesne objawy ciąży i czy któreś z nich brzmią znajomo.
1
Skrócony oddech 

Czy dostajesz ostatnio szybko zadyszki wchodząc po schodach? Możliwe, że dzieje się tak dlatego, że jesteś w ciąży. Rozwijający się płód potrzebuje tlenu zatem musi ci go trochę zabrać. Jak dziecko zacznie rosnąć i naciskać na płuca i przeponę to oddech będzie jeszcze płytszy i krótszy.
2
Ból piersi 

Zakładając rano biustonosz czułaś się jak podczas tortur? Masz wrażenie, że piersi są nabrzmiałe i jakby nieco większe? Wrażliwość piersi, uczucie ich ciężkości oraz ciemnienie brodawek a nawet pojawienie się na klatce piersiowej żyłek może być pierwszym objawem ciąży. Zakładaj wygodniejsze i dobrze podtrzymujące biustonosze (nawet do łóżka), aby zmniejszyć nieco dyskomfort.
3
Zmęczenie 

Wczoraj wieczorem zaczęłaś czytać książkę i usnęłaś zaraz po pierwszej stronie? Jeśli ostatnio bywasz ciągle zmęczona i śpiąca to może oznaczać, że w twoim organizmie zmienia się liczba hormonów. Wiele kobiet odczuwa wzmożone zmęczenie podczas pierwszego trymestru.
4
Nudności 

Większość kobiet zaczyna mieć nudności w około 6 tygodniu ciąży, jednak u niektórych mogą one pojawić się wcześniej. Nudności najprawdopodobniej ustąpią w drugim trymestrze. Do tego czasu staraj się jeść produkty, które nie podrażnią twojego żołądka np. krakersy.
5
Częste oddawanie moczu 

Jeśli ostatnio często budzisz się w nocy i biegniesz do łazienki to może znaczyć, że jesteś w ciąży. Powiększająca się macica uciska na pęcherz, przez co jest mniej miejsca na mocz i jest bardziej ukrwiona, co ma wpływ na zwiększenie pracy nerek.
6
Bóle głowy 

Do wczesnych objawów ciąży należą również bóle głowy, które są spowodowane zachodzącymi w organizmie zmianami hormonalnymi. Z racji, że jesteś w ciąży zażywaj na uśmierzenie bólu tabletki zawierające paracetamol a nie ibuprofen.
7
Bóle krzyża 

Czy bolą cię ostatnio krzyże? Jeśli normalnie nigdy cię nie bolały to może oznaczać, że pod wpływem hormonu rozluźniają ci się więzadła. Niestety ból ten może ci towarzyszyć przez całą ciążę wraz ze zwiększeniem masy ciała i przesuwaniem się środka ciężkości.
8
Ból podbrzusza 

Czy to zbliżająca się miesiączka czy może ciąża? Ciężko powiedzieć, jednak bóle podbrzusza mogą oznaczać, że rozciąga ci się macica aby zrobić miejsce dla dziecka.
9
Apetyt lub awersja do jedzenia 

Nagle nie możesz się najeść cytrusami. Jesz je i jesz i nadal nie masz dosyć? A może po zjedzeniu ryby jest ci niedobrze lub robi ci się niedobrze na jej zapach? Nagłe zmiany w odżywianiu się mogą być oznaką ciąży.
10
Zaparcia i wzdęcia 

Jesteś pewna, że w zeszłym tygodniu mieściłaś się w swoje jeansy. Jeśli czujesz się jak balon to przyczyną może być progesteron, który spowalnia system trawienny.
11
Wahania nastroju 

Nagle masz ochotę zabić swojego męża za każde drobne przewinienie i wszystko staje się dla ciebie problemem. Jeśli czujesz, że nie panujesz nad swoim nastrojem to może oznaczać, że w twoim ciele zachodzą zmiany hormonalne. Pociesz swojego partnera i powiedz mu, że twoje wahania nastroju niedługo przeminą.
12
Podwyższenie temperatury ciała 

Jeśli starałaś się o ciążę to możliwe, że regularnie mierzyłaś temperaturę ciała, aby stwierdzić owulację. Gdy temperatura ta nie spada, tylko utrzymuje się na podwyższonym poziomie to może oznaczać, że jesteś w ciąży.
13
Wyczulony węch 

Potrafisz nagle wyczuć zapach docierający z kosza na śmieci? Czujesz, że osoba idąca przed tobą 100 metrów dalej pali papierosa? Jeśli wyczuliłaś się na niektóre zapachy, to może znaczyć że rozwija się w tobie nowe życie.
14
Zawroty głowy i omdlenia 

Niski poziom cukru lub niskie ciśnienie krwi może spowodować zawroty głowy a nawet omdlenia. Upewnij się, że jesz tyle ile potrzeba i jesteś dobrze nawodniona.
15
Plamienie 

Dostałaś miesiączkę. Czy aby na pewno? Jeśli krwawienie pojawiło się kilka dni przed czasem lub było dużo mniej obfite niż zwykle, to możliwe, że było to krwawienie implantacyjne, które następuje gdy zarodek zagnieżdża się w jamie macicy.
16
Spóźniająca się miesiączka 

Wiele wczesnych objawów ciąży pokrywa się z objawami PMS (zespołu napięcia przedmiesiączkowego). Jak rozpoznać różnicę? Najważniejszym objawem ciąży jest spóźniająca się miesiączka. Jeśli cykle są na ogół regularne a twoja miesiączka się spóźnia to wybierz się do apteki po test ciążowy.
17
Pozytywny test ciążowy 

Nie będziesz pewna czy jesteś w ciąży czy nie dopóki nie zrobisz testu ciążowego. Jeśli wynik testu będzie negatywny a ty nadal nie będziesz mieć miesiączki to może oznaczać, że jeszcze za wcześnie na test. Wykonaj go ponownie za kilka dni. Jeśli wynik jest pozytywny – gratulacje!
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie