Tutaj jesteś: Jedzenie i Picie > Gotowanie i Pieczenie > Przetwory > Jak pasteryzować butelki z sokiem?

Jak pasteryzować butelki z sokiem?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 0/5 (0 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Pasteryzowanie przetworów w butelkach z zakrętkami odbywa się na takiej samej zasadzie jak pasteryzowanie przetworów w słoikach typu twist-off. Pasteryzacja w słoikach z korkami, jest nieco inna i można ją przeprowadzić na dwa różne sposoby.
1
Pasteryzowanie przetworów w słoikach: SPOSÓB 1 

Butelki należy napełnić gorącym przetworem a następnie równo z brzegami wcisnąć korki, tak, aby wylało się na zewnątrz kilka kropel przetworu. Następnie obwiązujemy korki sznurkiem lub elastycznym drucikiem, aby uchronić je przed wypchnięciem przez znajdujące się wewnątrz butelki powietrze.

Tak przygotowane butelki należy wstawić do garnka wypełnionego wodą o podobnej temperaturze co temperatura przetworów wewnątrz butelek a następnie pasteryzować przez określony czas (czas pasteryzacji liczy się od momentu osiągnięcia przez wodę temperatury wskazanej dla określonego przetworu). 

Do naczynia (garnka) można włożyć silikonową podkładkę lub ściereczkę, aby zapobiec stykaniu się ze sobą butelek. Można też owinąć je grubym sznurkiem lub grubą gumą w 2-3 miejscach.
2
Pasteryzowanie przetworów w słoikach: SPOSÓB 2 

Butelki napełniamy zimny przetwór do wysokości 2-3 cm poniżej krawędzi szyjki a następnie wstawiamy je do zimnej wody. Woda w garnku powinna sięgać do wysokości przetworu w butelkach. Wodę wraz z butelkami podgrzewamy do czasu, aż przetwory uzyskają temperaturę 70 stopni C, po czym je wyciągamy i zakorkowujemy a następnie kończymy pasteryzację.
Jak zrobić kiszoną kapustę?
Jak zrobić marmoladę z jabłek?
Jak ratować psujące się przetwory?
Jak zrobić jajka kiszone?
3
Po zakończeniu pasteryzacji

Po zakończeniu pasteryzacji należy jak najszybciej schłodzić butelki z przetworami. Butelki zamknięte korkami należy dodatkowo uszczelnić lakiem.

Przed uszczelnieniem należy zdjąć zabezpieczenie korków z drutu lub sznurka, korki osuszyć z wierzchu ściereczką namoczoną w spirytusie a na koniec zanurzyć główki butelek w rozgrzanym laku. Po zastygnięciu laku należy butelki położyć. Jeśli w pobliżu korka utworzą się pęcherzyki powietrza skierowane do środka butelki to znaczy, że butelki są dobrze uszczelnione. Butelki źle uszczelnione należy albo ponownie uszczelnić, albo zużyć w pierwszej kolejności.
4
Etykiety

Wszystkie pasteryzowane przetwory w butelkach i słoikach należy opatrzyć etykietami z nazwą przetworu oraz datą jego sporządzenia a następnie wstawić do spiżarni lub piwnicy.
Przeczytaj teraz: Jak pasteryzować słoiki?
 0/5 (0 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (0)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Gruszki, gruszeczki.... Ich orzeźwiający i słodki smak sprawia, że te owoce niemal rozpływają się w ustach. Są bardzo...
Jak zrobić dżem z gruszek?
Gruszki, gruszeczki.... Ich orzeźwiający i słodki smak sprawia, że te owoce niemal...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.