sposoby na zmęczenie

Jak mieć więcej energii?

AlicjaAlicja - specjalista Tipy.pl
sposoby na zmęczenie
1 z 57

Jeśli jesteś cały czas zmęczony i brak ci energii, najwyższa pora zacząć temu przeciwdziałać. Nie będziesz w stanie zastosować się do całej listy rzeczy, którą przedstawiam poniżej. Chodzi o to, aby wypróbować wszystkie z nich i sprawdzić, które przynoszą najlepszy efekt oraz najbardziej odpowiadają właśnie Tobie. Jeśli będziesz wykonywać kilka rzeczy z poniższej listy rutynowo i przez pewien okres czasu gwarantuję, że będziesz mieć więcej energii każdego dnia. Przeczytaj poniższe sposoby na zmęczenie i zyskaj energię na cały dzień.


1
więcej energii - sposób 1
Praca nad zegarem biologicznym

W naszym organizmie istnieje naturalny odpływ i przypływ energii przez cały dzień. Zaczynamy od wolnego przepływu energii zaraz po przebudzeniu (nawet po przespaniu pełnych 8 godzin). Szczyt energii przypada na godzinę 9 rano. Całkowicie naturalna jest chęć do odpoczynku o godzinie 12 w południe. W tym czasie potrzebujemy sjesty i wypoczynku. Drugi skok energii odczuwalny jest wczesnym wieczorem. Wówczas energia zaczyna nas znów stopniowo opuszczać kończąc na wyczerpaniu bezpośrednio przed snem. Jak już zrozumiemy ten naturalny przepływ energii będziemy mogli efektywniej dobierać działania i zadania do pory dnia.


2
głośne śpiewanie
Głośno śpiewaj

Bez względu na to czy pracujesz sam czy z kimś, szybka rockowa piosenka jest wspaniałym sposobem na pokonanie zmęczenia. Kluczem jest tu wybór piosenki, której słowa znają wszyscy. Wystarczy tylko 3 minuty głośnego śpiewania skocznej piosenki a poczujesz nagły przypływ adrenaliny.


3
więcej energii - sposób 3
Pij Yerba Mate

Yerba pobudza do działania ciało i umysł. Nie zawiera kofeiny tylko mateinę, dzięki czemu nie powoduje kołatania serca ani rozdrażnienia. Po wypiciu Yerby poczujesz wielką dawkę energii. Teraz z łatwością poradzisz sobie ze wszystkimi obowiązkami i zadaniami jakie na ciebie czekają tego dnia.


4
art/2009/1730_10568_big.jpg
Pozbądź się na zatkanego nosa

Zatkane zatoki powodują uczucie zmęczenia oraz drażliwość. Tabletki na odetkanie zatok pomogą ci je oczyścić, dzięki czemu odzyskasz jasność umysłu i myśli.


5
art/2009/1730_10569_big.jpg
Zmieniaj skarpetki w ciągu dnia

Jest to niesamowity trik. Do pracy bierz czystą parę skarpetek i zmieniaj je w połowie dnia. Będziesz zaskoczony swoim samopoczuciem. Będziesz czuć się świeżo przez co będziesz mieć więcej energii.


6
art/2009/1730_10570_big.jpg
Zjedz kawałek czekolady

Nie za dużo, wystarczy kilka kostek. Czekolada da nam zastrzyk endorfin (nie wspominając już o energii dostarczonej przez zawartą w czekoladzie kofeinę). Czarna czekolada zawiera więcej kofeiny niż czekolada mleczna.


7
art/2009/1730_10571_big.jpg
Zjedź po południu energetyczną przekąskę

Niewielka zdrowa przekąska o niskiej zawartości cukru i białka kilka godzin po obiedzie pomoże ci podtrzymać energię do końca dnia. Możesz zjeść przykładowo: mieszanka orzechów / bakalii, odtłuszczony jogurt, jabłko i masło orzechowe, koktajl owocowy, batonik zbożowy.


8
art/2009/1730_10572_big.jpg
Zrób sobie małą drzemkę

Zdrzemnij się ale fotelu. Nie kładź się na łóżku bo nie będziesz mieć ochoty, aby później wstać. Drzemka powinna być krótka – 5-10 min maksymalnie. Dłuższe spanie będzie miało efekt odwrotny i będziesz czuć zmęczenie do końca dnia.


9
art/2009/1730_10573_big.jpg
Noś jasne kolory

Ta sztuczka jest związana z postrzeganiem kolorów przez ludzi. Ludzie ubrani w ciemne kolory postrzegani są jako nudni, ponurzy i zamknięci w sobie. Noszenie jasnych i barwnych kolorów sprawi, że ludzie będą cię postrzegać jako osobę wesołą oraz otwartą a to sprawi, że będziesz mieć lepszy humor i więcej energii.


10
art/2009/1730_10574_big.jpg
Jedz dużo owoców leśnych

Czerwone, niebieskie i fioletowe owoce leśne zawierają dużo antocyjanów. Antocyjany to potężne przeciwutleniacze który poza szeregiem pozytywnych właściwości podniosą również poziom twojej energii.


11
art/2009/1730_10575_big.jpg
Popołudniowe plotki

Troszkę popołudniowych plotek z koleżankami czy droczenie się z kolegami ożywi twój umysł. To działa ponieważ dajesz swojemu mózgowi odpoczynek i odcinasz się na pewien okres czasu od stresujących myśli. Kilkuminutowa przerwa psychiczna ożywia i dodaje energii.


12
art/2009/1730_10576_big.jpg
Flirtuj

Flirtowanie jest fajne, nieszkodliwe (o ile jest niewinne) i bardzo efektywne jeśli chodzi o zwiększenie energii. Nic tak nie przyśpiesza pracy serca i nie polepsza ukrwienia jak dobry flirt.


13
art/2009/1730_10577_big.jpg
Budź się codziennie o tej samej godzinie

Codziennie, nawet w weekendy wstawaj o tej samej godzinie. W innym wypadku będziesz mieć problemy z zasypianiem późnym wieczorem lub co gorsze, będziesz śpiący wówczas, gdy powinieneś być całkowicie rozbudzony i pełen energii. Najważniejsze jest, aby kłaść się do łóżka i wstawać o tej samej godzinie każdego dnia. Jeśli chcesz czuć się rześki i zresetowany o konkretnej godzinie nie jedz przez 12-16 godzin. Np. Jeśli chcesz czuć się rześko o godzinie 14, ostatni posiłek musisz zjeść między 22 a 24. O godzinie 14 zjedz pierwszy posiłek a twój organizm uzna ten moment za rozpoczęcie nowego dnia. Inny przykład: Jeśli wybierasz się do do Nowego Jorku, sprawdź, o której godzinie je się tam śniadanie (na czas polski) a następnie nie jedz wcześniej przez 12-16h. Po przylocie do tego miasta w porannych godzinach i zjedzeniu pierwszego posiłku będziesz się czuć jak nowo narodzony.


14
art/2009/1730_10578_big.jpg
Lawendowa aromaterapia

Badania wykazały, że zapach lawendy zwiększa naszą czujność i bystrość umysłu. Aromatowi lawendy poddano część osób z grupy, na 3 minuty przed rozpoczęciem badania a następnie poproszono wszystkich o wypełnienie testów z matematyki. Grupa poddana aromaterapii zakończyła testy szybciej i dokładniej.


15
art/2009/1730_10579_big.jpg
Pij duże ilości wody

Odwodnienie jest jedną z przyczyn zmęczenia. Picie mniej niż 8 szklanek wody dziennie może być przyczyną zmęczenia i braku energii. Każdego dnia musisz wypić co najmniej 2 litry wody (podczas upałów więcej). Od dziś pij codziennie zalecaną ilość wody i sprawdź czy twój poziom energii wzrośnie.


16
art/2009/1730_10580_big.jpg
Jedz produkty o niskim indeksie glikemicznym (żywność niskowęglowodanowa)

Węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym są łatwiej przyswajane przez organizm. Prowadzi to do dużych wahań poziomu cukru we krwi a tym samym dużych skoków energii – jej szybkiego wzrostu jak również szybkiego spadku.Produkty o wysokim indeksie glikemicznym, których należy unikać to: białe pieczywo, ziemniaki, cukier, płatki śniadaniowe. Do produktów o niskim indeksie glikemicznym należą: owoce, warzywa, pełnoziarniste pieczywo, makaron oraz inna żywność niskowęglowodanowa.


17
art/2009/1730_10581_big.jpg
Unikaj napojów energetycznych

Napoje energetycznie niemal momentalnie po wypiciu zwiększają poziom energii, jednak jest to działanie krótkoterminowe. Napój energetyczny działa jak karta kredytowa – bierzesz teraz a w przyszłości musisz spłacić dług. Po upływie działania napoju powstaje deficyt energetyczny, który sprawi, że twoje zmęczenie będzie jeszcze większe niż przed jego wypiciem.


18
art/2009/1730_10582_big.jpg
Jedz więcej rozpuszczalnego błonnika

Rozpuszczalny błonnik spowalnia szybkość wchłaniania cukrów. Wyrównuje on poziom energetyczny i zapobiega jego wahaniom. (Spożywanie błonnika jest również wskazane dla osób cierpiących na zaparcia.) Żywność zawierająca błonnik to: orzechy, ziarna, owoce, warzywa, fasola czy owies.


19
art/2009/1730_10583_big.jpg
Pij kawę ale z umiarkowaniem

Kawa oraz napoje zawierające kofeinę podnoszą poziom energii, jednak używane w nadmiarze mogą ci niezwykle zaszkodzić. Kawę pij tylko rano, aby nie mieć wieczorem problemu z zasypianiem, a co za tym idzie – nie czuć się jeszcze gorzej następnego dnia.


20
art/2009/1730_10584_big.jpg
Nie zapominaj o kwasie askorbowym (= wit. C)

Pamiętaj o dziennej dawce owoców cytrusowych (np. Codziennie pij sok pomarańczowy) lub witaminy C w tabletkach. Badania wykazują relację pomiędzy niedoborem kwasu askorbowego a chronicznym zmęczeniem. Witamina C pomaga również w absorpcji substancji odżywczych z pokarmu.


21
art/2009/1730_10585_big.jpg
Witaminy grupy B

Witaminy z grupy B wykazują wiele różnych właściwości, jednak większość z nich jest zaangażowana w proces przekształcania cukrów we krwi w energię. Aby zapewnić sobie odpowiednią ilość witamin z grupy B zacznij stosować dietę zrównoważoną.


22
art/2009/1730_10586_big.jpg
Graj w gry, aby się zrelaksować

Gry pobudzają umysł do pracy równocześnie go relaksując. Gdy gramy zapominamy o problemach oraz codziennych sprawach. Krótka przerwa dobrze wpłynie na poziom twojej energii. Zamiast siedzieć nad projektem i skupiać się na tym, aby nie zasnąć włącz jakąś grę online i się chwilę zrelaksuj. Pamiętaj tylko, aby nie przesadzić z czasem – nie chcesz chyba, aby szef udzielił ci nagany. 5 min gry wystarczy, aby znaleźć energię potrzebną na kolejną godzinę.


23
art/2009/1730_10587_big.jpg
Zimna woda na twarzy

Ochlapanie twarzy zimną wodą zmyje z ciebie zmęczenie oraz stres z całego dnia. Wskoczenie do basenu lub pod zimny prysznic da taki sam efekt. Prysznic pobudza metabolizm oraz cały układ krążenia. Wystarczy trochę wody, aby poczuć w sobie energię.


24
art/2009/1730_10588_big.jpg
Rzuć palenie

Osoby, które rzuciły palenie mają 2-3 razy więcej energii niż wcześniej. Nikotyna pogarsza jakość snu, zatem osoby palące sypiają gorzej niż niepalący. To sprawia, że osoby takie czują się często zmęczone, sfrustrowane i bez chęci do życia.


25
art/2009/1730_10589_big.jpg
Wąchaj cytrusy

Zapachy cytrusów (pomarańczy, cytryny, limonki) pobudzają nas do działania i sprawiają, że czujemy się bardziej rześcy. Zamiast zwykłego balsamu użyj balsamu o zapachu cytryny a pod prysznic używaj żelu pomarańczowego.


26
art/2009/1730_10590_big.jpg
Jedz mniejsze posiłki ale częściej

Jedz małe posiłki ale często. W ten sposób twoja energia będzie się utrzymywała na równym poziomie. Unikaj jednak podjadania żywności małowartościowej o pustych kaloriach. Takie produkty powodują jedynie krótkotrwały wzrost energii po którym następuje zaraz jej całkowity spadek.


27
art/2009/1730_10591_big.jpg
Wstań, rozciągnij się i weź kilka głębokich wdechów

Rozciągnij ramiona, plecy, nogi i kark. Weź kilka głębokich oddechów nosem, przytrzymaj powietrze i spokojnie wypuść. Powtórz ćwiczenie kilka razy. Zabierze ci to 30 sekund a natychmiast poczujesz się lepiej. Kiedy usiądziesz, będziesz mieć jasny umysł oraz potrzebną siłę do wykonania trudnych i nudnych obowiązków.


28
art/2009/1730_10592_big.jpg
Pij herbatę

Ostatnie badania, Uniwersytetu Londyńskiego (UCL) wykazały, że picie 4-6 filiżanek herbaty dziennie obniża poziom hormonu stresu oraz podwyższa poziom sił witalnych.


29
art/2009/1730_10593_big.jpg
Spójrz na jasne strony

Optymistyczne podejście do życia pomaga zachować wysoki poziom energii. Oczywiście najgorsze rzeczy w życiu mogą się zdarzyć i to bez względu na to jak bardzo będziesz się martwić. Poszukaj pozytywnych stron każdego wydarzenia i przestań być ciągle zmęczony.


30
art/2009/1730_10594_big.jpg
Zrób sobie mini wakacje

Weź sobie jeden dzień wolny i zrób to, na co masz tylko ochotę. Dzień bez pracy i bez zobowiązań. Wykorzystaj ten dzień wyłącznie na przyjemności. Następnego dnia wrócisz do pracy zmotywowany i pełen energii.


31
art/2009/1730_10595_big.jpg
Zjedz duże śniadanie, ale lekki lunch

Ciężki lunch, zwłaszcza złożony z dużej ilości produktów węglowodanowych (np. Hamburger z frytkami), zjedzony w godzinach południowych w pracy, odbierze ci całą energię i rozleniwi do końca dnia. Zamiast tego zjedz rano, w domu porządne śniadanie. Da ci ono potrzebnej energii na cały dzień. Duże śniadanie nie tylko pozwoli ci uniknąć południowego otępienia ale również sprawi, że będziesz bardziej produktywny rano. Wygrywasz podwójnie.


32
art/2009/1730_10596_big.jpg
Włącz do swojej diety żeń-szeń

Żeń-szeń jest znanym środkiem pobudzającym i dodającym energii. Żeń-szeń jest adapogenem, to znaczy środkiem pomagającym się dostosować do sytuacji stresowych, wzmacniającym system odpornościowy oraz zwiększającym poziom energii.


33
art/2009/1730_10597_big.jpg
Chodź na palcach

Chodząc a nawet siedząc staraj się rolować palcami o ziemię. To stymuluje układ krążenia a co z tym jest związane – dostarczy dodatkowego tlenu i paliwa (glukozy) do całego organizmu. Będziesz mieć więcej energii i odzyskasz jasność myślenia. Możesz zrobić to już w tym momencie.


34
art/2009/1730_10598_big.jpg
Zorganizuj się

Kiedy wszystko wokół ciebie będzie uporządkowanie i zorganizowanie nie będziesz musieć marnotrawić cennej energii na rozmyślanie o milionach drobnych rzeczy.


35
art/2009/1730_10599_big.jpg
Wyeliminuj stres

Czasami stres jest konieczny np. pomaga nam w skończeniu na czas projektu, motywuje do dalszego działania, jednak najczęściej jest on tylko stratą energii. Postaraj się rozróżnić i wyeliminować ten stres, który ma na ciebie destruktywny wpływ a zaoszczędzoną energię wykorzystaj w bardziej produktywny sposób.


36
art/2009/1730_10600_big.jpg
Kochaj się częściej

Utrzymuj regularny przepływ endorfin (hormony szczęścia) a będziesz mieć więcej energii, lepszy humor i jaśniejszy umysł.


37
art/2009/1730_10601_big.jpg
Zacznij ćwiczyć

Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia prawdopodobnie sama myśl o intensywnych ćwiczeniach fizycznych cię zupełnie wyczerpuje. Jeśli jednak zaczniesz się ruszać, powolutku zwiększając intensywność ćwiczeń, poczujesz ogromny przypływ energii i dobrego samopoczucia.


38
art/2009/1730_10602_big.jpg
Oczyść swoją listę rzeczy do zrobienia z zadań mało ważnych

Jeśli masz absurdalnie długą listę zadań, niemożliwą do wykonania w określonym czasie, będziesz czuć ogromne zmęczenie na samą myśl o tym co masz zrobić. Wyrzuć z listy wszystkie rzeczy, których nie chcesz, lub nie musisz koniecznie wykonać. Każde z tych zadań postaraj się przenieść na kogoś innego lub przenieś na listę rzeczy, które kiedyś może zrobisz w przyszłości. Ograniczenie listy zadań, do spraw najpilniejszych i najważniejszych da ci energię do działania.


39
art/2009/1730_10603_big.jpg
Idź się przejdź

Wyjdź na zewnątrz na świeże powietrze i przejdź się szybkim krokiem, aby przyśpieszyć przepływ krwi. Widok słońca będzie sygnałem dla twojego organizmu, że jeszcze nie nadeszła pora snu.


40
art/2009/1730_10604_big.jpg
Wybierz białka bez tłuszczu i węglowodanów

Jedzenie chudych produktów białkowych zapewni ci dłuższe uczucie sytości. Zapobiegnie ono również skokom poziomu cukru we krwi a tym samym utrzyma poziom energii na stałym poziomie. Chude produkty białkowe to: ryby, owoce morza, chuda wieprzowina czy pierś z kurczaka („białe mięso”).


41
art/2009/1730_10605_big.jpg
Wysypiaj się w nocy

Każdy z nas potrzebuje około 7-8 godzin snu dziennie, aby czuć się w pełni wypoczętym. Spanie mniej niż 6h dziennie powoduje powstanie „zadłużenia”, które jest niezwykle trudne do odzyskania. Jeśli śpisz wystarczająco długo to zasypianie powinno ci zajmować około 30 minut. Jednak jeśli zasypiasz od razu, kiedy tylko twoja głowa dotknie poduszki, to oznacza, że cierpisz na niedostatek snu.


42
art/2009/1730_10606_big.jpg
Słuchaj radia podczas pracy

Już od dawna wiadomo, że muzyka pobudza nasz ośrodek przyjemności znajdujący się w mózgu. Załóż słuchawki i słuchaj podczas pracy ulubionej muzyki – dzięki temu poczujesz przypływ energii i zwiększysz swoją produktywność.


43
art/2009/1730_10607_big.jpg
Schudnij kilka kilogramów

Aby schudnąć wykonuj ćwiczenia, pij dużo wody i unikaj cukrów prostych – są to również działania mające pozytywny wpływ na poziom energii. Utrata nadmiaru tłuszczu spowoduje równoczesne wytwarzanie się dodatkowej energii. Będziesz czuć się lżejszy i wszystko będzie się wydawało łatwiejsze. Utrata wagi sprawi, że energia będzie cię wprost rozpierać.Uważaj jednak na wszystkie krótkotrwałe, cud diety. Niedostarczanie dostatecznej ilości kalorii dziennie sprawi, że będziesz się czuć jeszcze bardziej zmęczony i wyczerpany. Raczej staraj się robić małe kroczki i zmienić swój styl życia na stałe.


44
art/2009/1730_10608_big.jpg
Chodź na siłownię rano

Wiele osób chodzi na siłownię po pracy. Postaraj się chodzić tam rano a uzyskasz energię, która wystarczy ci do końca dnia. Oczywiście będziesz musiał wstawać godzinę lub nawet dwie wcześniej, jednak będziesz mógł się wcześniej położyć do łóżka niż zazwyczaj. Ćwiczenia na siłowni spowodują przepływ endorfin, które będąc hormonem szczęścia sprawią, że będziesz mieć dobry humor i będziesz bardziej efektywny przez cały dzień. Reasumując – spędzisz tyle samo czasu na siłowni jednak dostaniesz bonus w postaci dodatkowej energii.


45
art/2009/1730_10609_big.jpg
Unikaj picia alkoholu w środku dnia

Jeśli potrzebujesz energii na cały dzień wystrzegaj się picia alkoholu do obiadu, nawet jeśli jest to wyłącznie kieliszek wina lub jedno piwo. Alkohol bardzo uspokaja, przez co nie będziesz mieć sił do wykonania popołudniowych obowiązków.


46
art/2009/1730_10610_big.jpg
Nie pij alkoholu do snu

Alkohol nie pozwala na głęboki i pełny sen, więc nawet jeśli prześpisz tą samą ilość godzin co normalnie, będziesz czuć większe zmęczenie. Nigdy nie pij alkoholu przed pójściem spać a będziesz bardziej wypoczęty.


47
art/2009/1730_10611_big.jpg
Śmiej się

Śmiech jest wspaniałym lekarstwem na zmęczenie. Śmiej się regularnie aby zachować dobry nastrój przez cały dzień. Szukaj towarzystwa zabawnych ludzi lub codziennie odwiedzaj serwisy satyryczne lub zasubskrybuj dowcip dnia.


48
art/2009/1730_10612_big.jpg
Jedz jajka

Ludzie, którzy jedzą na śniadanie jajka (w przeciwieństwie do tych, którzy jedzą pieczywo lub inne węglowodany) mają więcej energii i zjadają mniej podczas kolejnego posiłku.


49
art/2009/1730_10613_big.jpg
Zrób badanie tarczycy

Chroniczne zmęczenie może być objawem niedoczynności tarczycy. Choroba ta spowodowana jest niedoborem hormonów tarczycy co prowadzi do spowolnienia procesów metabolicznych. Jeśli ciągle brak ci sił i energii udaj się do lekarza i poproś o skierowanie na badania.


50
art/2009/1730_10614_big.jpg
Ubierz się ładnie

Im lepiej się ubierzesz i będziesz ładniej wyglądać, tym będziesz mieć lepsze samopoczucie, a co za tym idzie – więcej energii. Włóż nieco wysiłku w dobranie stroju do pracy, poczekaj na komplementy od współpracowników i stań się bardziej najenergiczniejszym pracownikiem w firmie.


51
art/2009/1730_10615_big.jpg
Uprawiaj jogę

Rozciąganie, powolne, kontrolowane ruchy i koncentracja na oddechu zmniejszają napięcie oraz redukują stres. Dzięki jodze będziesz lepiej spać, poczujesz się bardziej zrelaksowany i zachowasz dobrą kondycję psychiczną.


52
art/2009/1730_10616_big.jpg
Dodaj do swojej diety jogurt

Jogurt z żywymi kulturami bakterii pomoże ci utrzymać w zdrowiu układ pokarmowy oraz lepiej wchłaniać wszystkie składniki odżywcze z pożywienia. Dzięki temu będziesz się lepiej czuć i będziesz mieć więcej energii. Jogurty są również wspaniałą niskotłuszczową przekąską.


53
art/2009/1730_10617_big.jpg
Wykonuj ćwiczenia aerobowe i kardio

Ćwiczenia aerobowe przyśpieszają przepływ krwi powodując dostarczenie większej ilości tlenu do wszystkich narządów (również mózgu). Zwiększą one twoją wytrwałość i wytrzymałość – również w wykonywaniu obowiązków i nudnej pracy. Dzięki regularnym ćwiczeniom kardio będziesz mieć więcej energii każdego dnia.


54
art/2009/1730_10618_big.jpg
Obniż ciśnienie krwi

Poza tym, że wysokie ciśnienie jest jedną z przyczyn zawału serca, sprawia również, że czujemy się zmęczeni. Jeśli już dawno nie widziałeś się ze swoim lekarzem rodzinnym, idź i poproś o zmierzenie ciśnienia.


55
art/2009/1730_10619_big.jpg
Zafunduj sobie masaż

Masaż rozluźni napięte mięśnie dzięki czemu poczujesz się bardziej zrelaksowany. Bardziej zrelaksowany oznacza – szczęśliwszy i wydajniejszy. Szybki masaż pleców w pracy, zrobiony przez kolegę czy koleżankę doda ci energii na resztę dnia.


56
art/2009/1730_10620_big.jpg
Udzielaj się towarzysko

Wyłącz Internet i idź się spotkaj z przyjaciółmi. Ludzie są gatunkiem stadnym. Abyśmy byli zdrowi i mieli dużo energii potrzebujemy regularnych spotkań towarzyskich.


?

Wskazówki

* Masz jakiś inny pomysł na zdobycie dodatkowej energii? Jeśli tak to podziel się tym w komentarzach.


Strona 1 z 57

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (18)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Grażyna
20.10.2018
Wiele wiadomości znalazłam tu dla siebie. Bardzo dobry artykuł. Jeszcze potrzebny jest jeden punkt,
modlitwa, która wycisza i ubogaca duchowo. A z flirtem trzeba być ostrożnym, żeby za daleko nie posunąć się i nie mieć kolejnych kłopotów.
pawel
26.10.2016
"Nie zawiera kofeiny tylko mateinę, dzięki czemu nie powoduje kołatania serca ani rozdrażnienia." cha cha cha !
Nieładnie tak wciskać kity. Mateina to inna nazwa kofeiny tylko i wyłącznie ze względu na jej źródło. Związek chemiczny jest ten sam.
No i co mam myśleć o reszcie artykułu?
Szukam porady a znajduję baśnie, legendy i twórczość własną? Temat niedopracowany skoro taki błąd się wkradł.
Paweł
27.09.2016
Ostatnio czytałem o podbojach Dżyngis-Chan i jego roślinie która dodawała mu energii. Prawdopodobnie swoje podboje zawdzięcza właśnie temu korzeniowi. Dżyngis-Chan gwałcił codziennie po kilkadziesiąt kobiet. Było to wielkie obciążenie dla jego organizmu. Dodatkowo korzeń marala dawano koniom i dzięki czemu były wstanie pokonywać o wiele dłuższe dystanse. Podczas Olimpiady w Seulu w 1988 roku korzeń mara, służył Rosjanom jako „Legalny Doping”, dzięki któremu zdobyli większość medali. Zalecam zakupić sobie i brać przez dwa tygodnie.
Interesuję się tym i pisze bloga mamenergie.pl na temat zwiększenia swoje poziomu energii.
mamenergie.pl
nosleep
05.05.2015
Ja zamiast litrów kawy biorę Formentor Plus i on dodaje mi energii do działania przez cały dzień!
tyyty
05.05.2015
Flirtowanie jest fajne, nieszkodliwe (o ile jest niewinne) ....
To pierwszy krok do zdrady, ludzie do czego wy namawiacie?
Maja
15.12.2014
Zdrowa dieta - zero mleka, nabiał tylko dla zdrowych, zero cukru rafinowanego, zero glutenu, mało mięska ale dobrej jakości i unikanie chemii - gotujemy w domu z nieprzetworz. prod. zero gotowego żarcia ze sklepu...
ds
08.08.2014
Przecież mateina to to samo co kofeina. Tłumacząc łopatologicznie: kofeina (od coffe) jest w kawie, mateina (od mate) jest w yerba mate, związek ten sam. Nazwa inna...
fiacik
11.06.2014
modlitwa do Boga żeby zabrał lenistwo i możemy iść na spacer bądź inny ruch na świeżym powietrzu
terroridtic
07.08.2013
podobno feta najlepsza xD
kasia
28.02.2013
co do siłowni to prawda.. człowiek ma dużo energii:)