Turcja - informacje praktyczne
Karolinas - specjalista Tipy.pl

Jeśli wybierasz się do Turcji koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się jaka waluta obowiązuje w Turcji, jaki jest język, kiedy odbywają się najważniejsze święta, jakie są główne przepisy celne i kilka innych przydatnych informacji.
1
JĘZYK urzędowy w Turcji, to język turecki. Jeśli jednak wybieramy się na wakacje do kurortu - bez problemu porozumiemy się w popularnych językach, tj. angielski, niemiecki, rosyjski. Pamiętajmy jednak, że przed wyjazdem do obcego kraju warto nauczyć się choć kilku popularnych zwrotów, bądź zabrać ze sobą fiszki, rozmówki polsko-tureckie.
2
WALUTA obowiązująca w Turcji to nowy lir turecki.
Jego kurs na dzień 27.10.13 to około:
1 TRY = 1,53 PLN 

Kantory oraz banki urzędują zwykle w godzinach od 8:00-8:30 do południa oraz po przerwie od ok. 13:30- 17:00.
W znanych kurortach oprócz lirów tureckich zapłacimy także w euro i w dolarach. Jeśli chodzi o płatność kartą to tę opcję spotyka się raczej tylko w lepszych sklepach i restauracjach. 

Ważnym aspektem jest możliwość targowania się. Targowanie się uznawane jest za narodowy sport Turcji, więc tamtejsi handlarze z przyjemnością będą negocjować z nami cenę za towary. Często na samym wstępie cena jest bardzo wygórowana, a brak targowania ze strony kupującego uznawany jest nawet za obrazę. Zasada ta obejmuje jednak zazwyczaj targowiska oraz prywatne, małe sklepiki. Nie możemy targować się w tzw. "sieciówkach", czy marketach.
3
Wybierając się w podróż do Turcji konieczne jest zapranie PASZPORTU. Pamiętajmy, że musi być ważny co najmniej pół roku od powrotu do kraju. W Turcji obowiązuje nas także WIZA, która uprawnia do przebywania na terenie kraju do 90 dni. Koszt takiej wizy to 15 euro lub 20 dolarów.
4
Przy przekraczaniu granicy obowiązują nas dość rygorystyczne PRZEPISY CELNE. Pozwalają one nam wwieźć do kraju sumę, która nie przekracza 5 tysięcy dolarów. Nie tylko wartości pieniężne są określone pewnymi ramami. Obowiązują one także przy: (maksymalnie) 

  • alkohol : 5 litrów 
  • papierosy : 200 szt 
  • cygara: 50 szt 
  • kawa: 1,5 kg 
  • herbata: 0,5 kg 
  • słodycze: 1 kg 
  • czekolada: 1 kg 
  • perfumy: 5 flakonów po 120 ml 
Dodatkowo jeśli wartość wszystkich wwiezionych przedmiotów przekroczy kwotę 15 tys. dolarów - należy poinformować o tym służby celne.
Wywozić nie możemy antyków.
Przewóz przez granicę narkotyków jest w tym kraju surowo karany!
Pamiętajmy, aby przy zakupie dywanu mieć przy sobie paragon potwierdzający zakup.
5
ZAKUPY możemy zrobić praktycznie w każdym dniu tygodnia. W większych kurortach drobne sklepiki i markety otwarte są do bardzo późnych godzin. Często w maleńkich sklepikach spotkamy się z "przerwą" obiadową, podczas której na krótki okres sklepiki są zamknięte. Nie trwa ona na szczęście tyle co typowa siesta.
Typowe produkty kupowane przez turystów to zwykle rękodzieła - przepiękne, ręcznie tkane dywany, ceramika, a także odzież (skóry) i biżuteria. Ta ostatnia występuje w przeróżnych odmianach z głównym motywem, tzw. Okiem Proroka. Niektórzy uważają, że przynosi ono szczęście, inni zaś, że pecha. Według legendy ma ono chronić przed zawistnym, złym spojrzeniem.
6
Z Turcji możemy oczywiście dodzwonić się z własnego telefonu do Polski. W niemalże każdym hotelu znajdziemy także TELEFON, z którego możemy skorzystać za opłatą. Pamiętajmy, że numer kierunkowy do polski to +48 (0048).
7
ELEKTRYCZNOŚĆ nie stanowi problemu, gdyż gniazdka są takie same jak w Polsce. Nie potrzebujemy dodatkowych przejściówek - napięcie to 220V.
8
Wybrzeże Śródziemnomorskie w Turcji to STREFA KLIMATYCZNA subtropikalna. Charakteryzuje się ona upalnym latem z temp. w dzień od ok. 30-35 stopni C oraz w nocy od ok. 19-23 stopni C, a także z temp. wody średnio 23-26 stopni C.
Dla nastawionych na plażowanie i kąpiele słoneczne oraz morskie preferowane są miesiące wakacyjne: lipiec oraz sierpień. Turyści chcący zwiedzić kraj w mniej upalnych temperaturach, powinni wybrać kwiecień - czerwiec, a nawet wrzesień i październik. Zima w tym kraju jest deszczowa oraz ciepła.
9
CZAS w Turcji w stosunku do Polski to + 1h.
10
BEZPIECZEŃSTWO w Turcji jest na wysokim poziomie. Szczególną uwagę należy oczywiście zwrócić na swój bagaż oraz dokumenty na lotnisku. Warto mieć na uwadze duże skupiska ludności, gdzie (jak wszędzie) mogą zdarzyć się drobne kradzieże kieszonkowe. Kosztowności i dokumenty najbezpieczniej przechowywać w hotelowych sejfach.
11
Jeśli chodzi o TRANSPORT to sieć miejskiego transportu jest rozwinięta bardzo dobrze i jest stosunkowo niedroga. Na krótkich dystansach kursują często minibusy tzw. dolmusze. Nie trzeba wyczekiwać ich na przystanku, gdyż zatrzymują się po drodze zabierając pasażerów. Cennik ustalany jest indywidualnie z kierowcą. Jeśli chodzi o transport taksówkami, należy pamiętać o ustaleniu ceny za kurs z góry - przed rozpoczęciem transportu. Ceny porównywalne są mniej więcej do cen w Polsce.
12
KUCHNIA w Turcji to głównie mięsa: baranina, jagnięcina oraz wołowina. Często dodatkiem do mięs są grillowane warzywa: bakłażany, bardzo ostre papryki, ziemniaki, cebula etc.

Słodycze w Turcji to przede wszystkim chałwa, przeróżne orzechy oraz bardzo słodkie desery. W każdym lokalu powinniśmy zostać ugoszczeni bardzo mocną czarną herbatą w charakterystycznym maleńkim naczyniu z cienkiego szkła (tzw. chai). Bardzo tanie i słodkie są również egzotyczne owoce tj. arbuzy, melony, kiwi itp.
13
Na koniec najważniejsze Święta w Turcji oraz przydatne informacje praktyczne. 

Nowy Rok - 1 stycznia

Dzień Niepodległości - 23 kwietnia

Dzień Dziecka - 23 kwietnia

Święto Pracy - 1 maja

Dzień Sportu i Młodzieży - 19 maja

Ramadan - 9 lipca - 7 sierpnia

Zakończenie Ramadanu - 8-10 sierpnia

Dzień Zwycięstwa - 30 sierpnia

Święto Ofiar - 3 października

Święto Republiki - 29 października 

Polskie Placówki Dyplomatyczne to Konsulat RP w Stambule
Ambasada RP mieści się w Ankarze.
Strona 1 z 5

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie