Wrzosy w domu

Jak pielęgnować wrzosy w domu?
Kaja_14614 - specjalista Tipy.pl

Jesień to pora wrzosów i można je w tym okresie nabyć niemal w każdym sklepie za niewielkie pieniądze. Dawne przesądy mówiły, że nie należy wrzosów przynosić do domu, gdyż wraz z nią wpuszcza się do środka śmierć lub inne nieszczęście, jednak jest to oczywista bzdura. Uprawa wrzosów w domu jest dość trudna ze względu na niesprzyjające warunki (wrzosy to rośliny typowo ogrodowe!). Wrzosy uprawiane w domu zazwyczaj szybko marnieją lub mają bardzo ograniczony wzrost. Mimo tego, można się na nie zdecydować, gdyż przynajmniej przez chwilę te piękne kwiaty będą stanowić cudowną, jesienną dekorację stołu czy okna. Wrzosy można również trzymać na balkonie jednak tylko do pierwszych mrozów.
1
Podłoże 

Wrzosy lubią ziemię kwaśną zatem dobrze jest podsypać je torfem. Po przyniesieniu wrzosów do domu warto jest je przesadzić z plastikowych pojemników do większych doniczek, jednak należy pamiętać, aby użyć właściwej ziemi. Musi ona być kwaśna i torfowa.
2
Stanowisko 

Doniczki z wrzosami należy postawić w jasnym miejscu, jednak powinno ono być osłonięte przed ostrymi promieniami południowego słońca. Temperatura powinna być umiarkowanie ciepła.
3
Podlewanie 

Wrzosy nie lubią nadmiaru wody. Należy je podlewać tylko wówczas, gdy ziemia będzie już wyraźnie sucha i lekko popękana. Rośliny te lepiej zniosą przesuszenie niż przelanie. Po podlaniu należy odczekać 10-15 minut i odlać zalegającą z podstawki wodę. W innym przypadku wrzos może nabawić choroby grzybowej lub po prostu zgnić. Aby ustrzec się chorób grzybowych można profilaktycznie opryskać rośliny preparatami grzybobójczymi.
4
Nawożenie 

Wrzosy należy nawozić z umiarem. Najlepiej stosować niższą dawkę niż zalecana przez producenta. Dobre będą nawozy mineralne w żelu.
5
Wrzosy na balkonie 

Osoby, które uprawiają wrzosy na balkonie powinny pamiętać, aby przed pierwszymi przymrozkami przesadzić je do większych pojemników z dużą ilością podłoża (ziemia musi być kwaśna i torfowa) i zabezpieczyć je korą, gazetami lub agrowłókniną a pod doniczkę postawić styropian. Aby wzmocnić je przed zimą można jesienią nawieźć je nawozami jesiennymi.
6
Przycinanie 

Wrzosów nie przycinamy jesienią po przekwitnięciu. Można to zrobić dopiero wiosną – wówczas ścinamy jedynie przekwitnięte kwiatostany.

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie