Gardenia

Jak pielęgnować gardenię?

OgrodnikOgrodnik - specjalista Tipy.pl
Gardenia należy do roślin trudnych w uprawie domowej. Aby zakwitła, należy zapewnić jej stosunkowo wysoką temperaturę oraz znaczną wilgotność powietrza. Najlepiej uprawia się ją w oranżerii. Kupując roślinę, należy wybrać taką o błyszczących oraz zielonych liściach i z dużej liczbie pąków kwiatowych.
1
Gardenia potrzebuje dużo światła. W ciągu lata należy ją jednak chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem.
2
W zimie, podczas okresu spoczynku, gardenia wytrzyma temperaturę do 10 stopni Celsjusza, latem do właściwego kwitnienia należy trzymać ją w temp. 15-18 stopni. Maksymalna temperatura to 24 stopnie, jednak należy wówczas pamiętać o zapewnieniu roślinie prawidłowej wilgotności powietrza. Odmiana gardenii Veitchiana kwitnie zimą i wówczas potrzebuje temperatury 18-22 stopni Celsjusza.
3
Gardenię trzeba obficie podlewać około 2-3 razy tygodniowo. Do podlewania używamy wody deszczowej, letniej. Jeśli nie masz dostępu do deszczówki, pamiętaj o tym, aby do podlewania używać zawsze wody bezwapniowej. Zimą wystarczy podlewanie raz w tygodniu.
4
Gardenię należy nawozić wyłącznie w okresie kwitnienia, co dwa tygodnie. Stosujemy połowę zalecanej dawki nawozu.
5
Gardenię należy zraszać codziennie przez cały rok (najlepsza będzie woda deszczowa). Zraszanie rośliny sprzyja jej obfitemu kwitnieniu. Nie należy zraszać kwiatów, ponieważ mogłyby się na nich pojawić plamki i odbarwienia. Jeśli gardenia uprawiana jest w szklarni, wówczas zachowasz wysoką wilgotność powietrza podlewając podłogę.
6
Środka nabłyszczającego liście można używać co około dwa miesiące.
7
Gardenia nie lubi przeciągów, jednak sprzyja jej świeże powietrze.
8
Do uprawy gardenii stosujemy ziemię bezwapniową.
9
Aby pobudzić roślinę do rozkrzewiania, uszczykuj wierzchołki wzrostu młodych roślin.
10
Zbyteczne pędy należy usuwać w marcu. Tniemy zaraz nad liściem.
11
Pierwsza pomoc:Opadają pąki.
Zbyt mała wilgotność. Postaw doniczkę na podstawce z wodą i żwirkiem, tak by spód podstawki nie dotykał wody. Codziennie spryskuj roślinę wodą.Plamy na kwiatach.
Spowodowane są wodą. Nie spryskuj kwiatów tylko same liście.Białe, wełniste plamki na liściach.
Wełnowce. Pozbądź się ich za pomocą wacika nasączonego denaturatem, spryskaj malationem lub insektycydem systemicznym.Liście żółkną, nerwy są nadal zielone.
Chloroza - spowodował ją nadmiar wapnia. Podlej roślinę nawozem zawierającym żelazo (1 raz), a później podlewaj wyłącznie wodą bezwapniową.Żółknięcie liści, pajęczynka pod nimi.
Przędziorek. Spryskaj roślinę malationem lub insektycydem systemicznym. Zwiększ wilgotność powietrza.Liście robią się blade i zżółknięte. Zbyt mało światła. Przestaw roślinę w jaśniejsze miejsce.Liście przebarwione, małe brązowe robaczki.
Tarczniki. Usuwaj je pojedynczo wacikiem nasączonym denaturatem lub insektycydem systemicznym.
?

Wskazówki

  • Gardenia nie lubi warunków domowych. Najlepiej jest uprawiać ją w szklarni lub oranżerii. Nie udaje się zwykle w mieszkaniu.

Strona 1 z 2

Powiązane porady

anturium
kroton
hibiskus

Podobne porady

Komentarze (3)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

krzyska
07.11.2016
Moja gardenia kwitła jak ja kupiłam, potem przekwitła i juz nie chce,Liscie rosna na potęgę ,sa piekne zielone a paczka nie uwidzisz.
Agnieszka8011
07.06.2016
W mojej Gardeni czarnieją liście :( co się dzieje? Co mam zrobić?
mcko
17.04.2015
swietne rady :)