Tutaj jesteś: Kultura i Społeczeństwo > Pogrzeby > Pogrzeby > Jak składać kondolencje?

Jak składać kondolencje?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 2.8/5 (249 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Utrata najbliższego członka rodziny, przyjaciela czy ulubionego zwierzątka domowego jest jednym z najcięższych i najbardziej emocjonalnych doświadczeń, jakie możemy przeżyć. Próba wsparcia znajomego, który kogoś stracił, jest wbrew pozorom bardzo trudna. Chcemy złożyć komuś kondolencje i być dla niego wsparciem podczas trudnych dla niego dni, ale nie wiemy, co robić i w jaki sposób pomóc. Poniższe instrukcje, krok po kroku pomogą ci ustalić, w jaki sposób złożyć kondolencje, okazać miłość i zaoferować wsparcie.
1
Wyślij kartkę kondolencjami, napisz po prostu: "Jest mi strasznie przykro z powodu tej straty". Wyślij ponadto mały bukiet albo przygotuj jakiś posiłek z wypróbowanego przepisu, aby upewnić się, że osoba ta nie musi się martwić o przygotowywanie posiłku.
2
Jeśli znaliśmy bardzo dobrze osobą zmarłą jednak niewiele nas łączy z opłakującymi ją osobami wówczas kondolencji się nie składa. Odwrotnie - jeśli znamy bardzo dobrze osobą opłakującą, jednak nie znaliśmy zmarłego to kondolencje należy złożyć.
3
Nie należy wypytywać o pogrzeb osób opłakujących zmarłego. Lepiej zapytać o to kogoś dalszego z rodziny lub znajomego, który również się wybiera na pogrzeb.
4
Jeśli ksiądz poprosi o nieskładanie kondolencji wówczas absolutnie nie należy tego robić.
5
Jeśli nie mieliśmy okazji złożyć kondolencji przed lub do miesiąca czasu po pogrzebie, wówczas należy tego całkowicie zaniechać. Możemy złożyć kondolencje pod warunkiem, że jesteśmy bardzo blisko związani z osobą opłakującą a z jakiś konkretnych, usprawiedliwionych powodów nie mogliśmy wcześniej tego zrobić. Wówczas należy wysłać wcześniej list z kondolencjami.
Jak przebiega kremacja?
Jak się ubrać na pogrzeb?
Jak się zachować na pogrzebie?
Jak zaplanować pogrzeb?
Wskazówki
  • Nigdy nie bój się powiedzieć, że nie wiesz, co powiedzieć. Możesz czuć się głupio, ale jest to szczere. Zapytaj znajomego, czy możesz mu w czymś pomóc. Planowanie czegoś może być trudne dla ludzi w żałobie, może się im wydawać, że muszą zrobić tak wiele rzeczy, w tak krótkim czasie.
  • Bądź sobą. Nie ma jednego wypróbowanego sposobu, by być dobrym przyjacielem w tym czasie. Ważne jest, byś był najlepszym przyjacielem, jakim ty sam możesz być.
6
Do osób najbliższych zmarłemu nie należy przychodzić ani dzwonić przez kilka dni po pogrzebie.
7
Poinformuj o twojej gotowości pomocy, że jesteś dla potrzebującego dostępny o każdej porze i daj mu wolną rękę. Nie naciskaj, czekaj. Jeśli jednak dana osoba zachowuje milczenie, nie kontaktuje się z tobą wówczas sprawdzaj dyskretnie czy wszystko u niej w porządku. W większości przypadków poszkodowany jest zazwyczaj zajęty organizacją ceremonii pogrzebowej i przytłoczony emocjami. Czasami może poczuć się jakbyś chciała go kontrolować. Nie bądź nachalny oferując pomoc. Fakt, że będziesz blisko w najtrudniejszym momencie, kiedy cię potrzebuje, będzie z pewnością doceniony. Pomożesz przejść poszkodowanemu przez trudne momenty pogrzebu oraz bądź z nim także po, aż dojdzie do równowagi emocjonalnej.
8
Nie tylko pocieszaj, bądź także dobrym słuchaczem. Być może krewni zmarłego będą chcieli o nim porozmawiać. Najlepszą rzeczą, jaką możemy wówczas zrobić to wysłuchać ich opowieści o tej osobie, jeśli są oczywiście na to gotowi. Jeśli potrzebują więcej czasu, zapewnij ich, że jesteś obok i zawsze mogą do ciebie przyjść i porozmawiać.
9
Jeśli wyczujesz że jest odpowiednia atmosfera i znałeś zmarłą osobę spróbuj wspominać przyjemne chwile z nim spędzone, może jakieś zabawne wydarzenia z udziałem tejże osoby itp. Mówiąc o zmarłej osobie zawsze wyrażaj się z szacunkiem dla niej. Jeśli miałeś jakiekolwiek osobiste zatargi ze zmarłym, to nie jest odpowiedni czas na ich roztrząsanie.
10
Zaproponuj przejęcie części obowiązków związanych z organizacją pogrzebu. Znajomi często mogą pomóc w niektórych załatwieniach, takich jak zamówienie kwiatów czy powieszenie nekrologów. Pomóż we wszystkich czynnościach, które zostały ci zlecone lub o które zostałeś poproszony.
11
Osoba która straci kogoś bliskiego, czasem potrzebuje "ucieczki" i potrzebuje znaleźć się z dala od tłumu i rodziny. Zaproponuj spacer, krótką wycieczkę, wyprawę na zakupy – zrób wszystko, by, chociaż przez chwile poczuła się "normalnie" i spróbowała choć na chwilę zapomnieć o przykrym wydarzeniu. Nie zachowuj się tak jakby przykre wydarzenie nie miało miejsca, tylko spróbuj zrozumieć, że niektórzy ludzie naprawdę potrzebują odrobiny codziennego życia, ale czują się zbyt winni i samolubni, gdy zrobią coś dla siebie w takiej sytuacji.
Wskazówki
  • Nigdy nie bój się powiedzieć, że nie wiesz, co powiedzieć. Możesz czuć się głupio, ale jest to szczere. Zapytaj znajomego, czy możesz mu w czymś pomóc. Planowanie czegoś może być trudne dla ludzi w żałobie, może się im wydawać, że muszą zrobić tak wiele rzeczy, w tak krótkim czasie.
  • Bądź sobą. Nie ma jednego wypróbowanego sposobu, by być dobrym przyjacielem w tym czasie. Ważne jest, byś był najlepszym przyjacielem, jakim ty sam możesz być.
 2.8/5 (249 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (3)

Nie będzie widoczny na stronie
 
pogrążeni w smutku - 2010-04-12

10.04.2010 nasz naród spotkała tragedia.

Z tej okazji pragniemy złożyć najszczersze kondolencje bliskim i rodzinom ofiar. W tych trudnych dla Was chwilach nie zapominajcie, że jesteśmy z Wami. Nie zastąpimy Wam waszych najbliższych, ale z całego serca chcemy pokazać, że dla nas była to ofiara prawdziwa, śmierć, która nadała sens naszej historii.

Byli patriotami za życia, zostaną bohaterami po śmierci. Pamiętamy i pamiętać będziemy. Ich nie da się zastąpić.

Łączymy się z Wami w żałobie i bólu.

w żałobie - 2010-04-12
My również, z rodzinami wszystkich poległych, łączymy się w bólu, ogrom tej niesprawiedliwej tragedii jest czymś niewyobrażalnym. Dopiero po śmierci dostrzegamy (mam na myśli siebie) wartość osób, ich prawdziwe oblicze, wkład w rozwój i służbę Polsce. Biję się w serce, że nie dostrzegałem jak wspaniałym człowiekiem był NASZ PREZYDENT. Słuchając telefonów, w radio i telewizji, widzę, że nietylko ON. Jeszcze raz najszczersze wyrazy współczucia dla rodzin i znajomych tragicznie zmarłych.
Zbyszek - 2010-04-12
Wiadomość o śmierci Prezydenta Lecha i Marii Kaczyńscy i jego rządowe jest dla mnie ciosem, chcemy wyrazić swój głęboki ból i szczere współczucie. składa Zbifgniew i Maria Kołodziejczyk oraz Paweł,Agnieszka i Beata.
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Planowanie pogrzebu jest bardzo stresującym czasem dla rodziny. Trzeba się skupić nie tylko nad żalem po utracie...
Jak kupić trumnę?
Planowanie pogrzebu jest bardzo stresującym czasem dla rodziny. Trzeba się skupić...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.