Rękawiczki zamszowe

Jak czyścić rękawiczki zamszowe?
AsienkaAsienka - specjalista Tipy.pl

Zamsz jest odpowiednio przygotowaną skórą zwierzęcą, która nie posiada części licowej. W Polsce po raz pierwszy pojawił się w XV wieku. Wykonane z niego dodatki stanowią niebanalne wykończenie każdej stylizacji. Przyjemny w dotyku, miękki i gustowny ma wielu zwolenników. Niestety jest bardziej podatny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, zabrudzenia czy przemoczenia. Dlatego warto wiedzieć jak właściwie dbać o wyroby z tego materiału. Poniżej znajdziecie II część porad dotyczących pielęgnacji zamszu.
1
Rękawiczki zamszowe (irchowe) jasne pierzemy w wodzie z dodatkiem mydła albo w szamponie do włosów (1 łyżeczka na 1l wody).
2
Rękawiczki założyć na ręce i prać wykonując takie ruchy jak przy myciu rąk.
3
Jak już rękawiczki są czyste, należy je dokładnie wypłukać dodając do ostatniego płukania kilka kropli gliceryny albo jeszcze mokre rękawiczki posmarować lekko mydłem.
4
Rękawiczki zamszowe można również prać w wodzie z dodatkiem płatków mydlanych oraz jednej łyżeczki soli. Płukać należy je w słonej wodzie.
5
Po wypraniu i wypłukaniu rękawiczek wycisnąć je używając do tego celu ręcznika frotte, naciągnąć na ręce dla nadania im prawidłowego kształtu, ostrożnie zdjąć po czym wysuszyć je “na leżąco” albo przypinając wewnętrzną stroną do mankietu do sznura. Po wysuszeniu gnieść je w rękach (wykruszyć), ewentualnie zawinięte w suchy ręcznik, tak długo aż stracą sztywność.
6
Rękawiczki zamszowe ciemne można oczyścić rozpuszczalnikiem benzynowym za pomocą tamponu waty lub szmatką.
7
Jasne rękawiczki glace czyścić rozpuszczalnikiem benzynowym, a po wysuszeniu posmarować talkiem.
8
Bardzo wygodnym sposobem prania takich rękawiczek jest umieszczenie ich w słoiczku z benzyną, zakręcenie i pranie rękawiczek poprzez wstrząsanie słoikiem.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie