Suche bukiety

Jak stworzyć kompozycje z suchych kwiatów?
RozaRoza - specjalista Tipy.pl

Suche bukiety nigdy nie wychodzą z mody. Czasami stanowią one trofeum z podróży, utrwalają nasze miłe wspomnienia, z tego względu najczęściej takie bukiety są przechowywane przez osoby sentymentalne, uczuciowe i romantyczne.
1
Przygotowanie roślin na suche bukiety

Sposób suszenia kwiatów jest prosty. Po ścięciu układamy rośliny w niewielkie pęczki (zbyt duże wolniej schną) a następnie związujemy sznurkiem. Pęczki roślin należy umieścić w miejscu osłoniętym od deszczu, przewiewnym oraz raczej ciemnym; mogą to być: piwnica, strych, altana, itp. Pęczki przywiązujemy do rozciągniętego grubego sznura lub drążka. Należy pamiętać, aby zawiesić je koniecznie kwiatami w dół. Tylko w takiej pozycji zasuszą się z zachowaniem naturalnej formy.

Uwaga! Nie należy suszyć roślin bezpośrednio na słońcu, ponieważ będą się one szybko kruszyły.
2
bukiet
Sposób układania bukietów

Kompozycje z suchych kwiatów i roślin nie podlegają żadnym ścisłym zasadom. Rodzaj bukietów zależy od tego, co chcemy nimi udekorować, jakimi materiałami dysponujemy oraz jakie mamy naczynia. Jeśli przykładowo chcemy ozdobić, duży, pusty kąt w pomieszczeniu, możemy ułożyć w wielkim flakonie lub glinianym dzbanie okazały bukiet z pałki wodnej oraz trzcinnika, z ostów i miesięcznicy lub miechunki i zbóż.
3
Suchy bukiet
Najefektowniejsze są bukiety mieszane na wzór tzw. francuskich bukietów barokowych. Doskonale wyglądają one szczególnie w starych, zabytkowych naczyniach miedzianych, posrebrzanych, cynowych lub porcelanowych. Do swobodniejszych kompozycji możemy wykorzystać naczynia o zupełnie innym przeznaczeniu, nietypowe wazony. Bardzo oryginalnie wygląda bukiecik różowych nieśmiertelników przetkany białoszarą gipsówką, ułożony w białej cukiernicy, albo pałka wodna i trzcinnik w małym, starym akwarium.
4
Piękne są również kompozycje jednogatunkowe, jednak muszą być szczególnie finezyjnie zestawione z naczyniem. Ładne są bukiety o delikatnych barwach, przykładowo różowy suchokwiat ze srebrzystymi trawami, ale efektowniejsze są te nasycone żywymi kolorami np. żółte, pomarańczowe i purpurowe nieśmiertelniki oraz fioletowy zatrwian delikatnie przygaszone dodatkiem gipsówki.
?

Wskazówki
Na suche bukiety najbardziej nadają się następujące rośliny ogrodowe:*
* gipsówka wierchowata,
* gipsówka wytworna,
* zatrwiany (szerokolistny, wrębny, suworowa),
* ostróżka,
* róża,
* szałwia,
* kocanka (słomianka) blaszana (nieśmiertelnik),
* suchokwiat roczny (lżejszy od nieśmiertelnika),
* miesiącznica dwuletnia,
* dmuszek jajowaty,
*
* oraz następujące rośliny dzikie:
*
* pałka wąskolistna,
* trzcinnik,
* drżączka pośrednia,
* kupówka pospolita,
* ostrożenie (tzw osty),
* łopian,
* krwawnik pospolity.
*
* Do suchych kompozycji możemy wykorzystać również gałązki jarzębiny, głogu, dławisza i trzmieliny z dojrzałymi owocami.

Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie