Jak sobie radzić ze zmęczeniem w ciąży?
Kinia0Kinia0 - specjalista Tipy.pl

Zmęczenie jest szczególnie powszechne u kobiet będących w pierwszym oraz trzecim trymestrze ciąży. Nie ma na to niestety reguły, gdyż niektóre kobiety czują się zmęczone przez cały okres trwania ciąży, zaś inne są zawsze pełne energii. Nie wiadomo na pewno, co powoduje zmęczenie, jednak podejrzewa się o to zmiany hormonalne - w szczególności gwałtowny wzrost progesteronu. Zmęczenie może być spowodowane również depresją czy niedoborem żelaza, które nie są rzadkością u kobiet w ciąży. W drugim trymestrze zmęczenie zwykle przemija i kobiety czują się znów sobą. Stan taki będzie trwać, aż do około 7 miesiąca ciąży. Wówczas mogą pojawić się kłopoty ze snem, bóle pleców, zgaga, skurcze nóg oraz konieczność częstych wizyt w toalecie, co bardzo osłabia i jest przyczyną wzmożonego zmęczenia. Jak sobie zatem radzić ze zmęczeniem?
1
Słuchaj swojego organizmu

Chodź do łóżka wcześniej niż zwykle oraz sprawiaj sobie drzemki w ciągu dnia. Nawet 15 minutowa drzemka może sprawić, że poczujesz się lepiej. Jeśli pracujesz w biurze to zamknij drzwi od swojego pokoju, połóż głowę na biurku i odpocznij. Możesz również skorzystać z pustej sali konferencyjnej lub położyć się na tylnym siedzeniu samochodu (oczywiście wówczas, gdy jest ciepło).
2
Zmniejsz ilość obowiązków 

Zwolnij zarówno w pracy jak i w domu. Jeśli jesteś bardzo zmęczona, to poproś swojego lekarza prowadzącego o zwolnienie, zaś jeśli nie to porozmawiaj z szefem na temat zmniejszenia zakresu obowiązków. Pamiętaj również, że nie powinnaś pracować dłużej niż 4 godziny przed komputerem. Wynika to z prawa i pracodawca ma obowiązek przenieść pracownicę do innej pracy lub jeśli takowej nie ma, to zwolnić ją na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy. Jeśli nie pracujesz a masz małe dzieci to raz na jakiś czas oddaj je pod opiekę teściom lub pozostaw je z kimś innym a ty się dobrze wyśpij.
3
Upewnij się, że się dobrze odżywiasz 

Jest nieprawdą, że będąc w ciąży powinno się jeść za dwoje. Potrzebujesz zaledwie 300 kalorii dziennie więcej - i nie mówię tutaj o chipsach i batonikach. Dieta kobiety w ciąży musi być możliwie jak najzdrowsza, zatem powinna się składać z warzyw, owoców, pełnych ziaren, chudego mleka (najlepiej 1,5%) oraz chudego mięsa. Śmieciowe jedzenie nie tylko sprawi, że przybędzie ci tłuszczyku, który ciężko będzie zrzucić po porodzie, to na dodatek cię osłabi i odbierze resztki energii. Na przekąskę pomiędzy posiłkami wybieraj owoce oraz jogurty. Za ciągłe zmęczenie i osłabienie może być odpowiedzialny również niedobór magnezu. Staraj się zatem uzupełnić dietę o produkty bogate w magnez. Może pomóc również suplementacja.
4
Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu 

Ogranicz spożycie kawy i upewnij się, że pijesz wystarczającą ilość wody. Jeśli wstajesz w nocy do łazienki, to staraj się pić więcej płynów w ciągu dnia a mniej na kilka godzin przed położeniem się spać. Oprócz kawy staraj się unikać napojów z kofeiną typu Cola.
5
Wykonuj lekkie ćwiczenia fizyczne 

Możliwe, że czujesz się tak, jakbyś miała ledwo energii na to, aby przetrwać dzień, nie mówiąc już o ćwiczeniach, jednak umiarkowana aktywność fizyczna. np. krótki spacer może faktycznie pomóc ci lepiej się poczuć. Jeśli twój lekarz prowadzący nie zalecił inaczej, to wprowadź do rutyny codzienne ćwiczenia. Ponadto staraj się w ciągu dnia co jakiś czas się rozciągać oraz głęboko oddychać.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie