kradzież portfela

Jak uniknąć kradzieży podczas podróży?
PodrozePodroze - specjalista Tipy.pl

Każde duże miasto oraz miejscowości turystyczne przyciągają różnych kryminalistów. Szczególnie narażeni na nią są niestety turyści. Złodzieje chętniej ich okradają ponieważ są przekonani, że mają przy sobie sporą ilość gotówki. I zwykle taka właśnie jest prawda. Oprócz gotówki turyści są również wyposażeni w drogie aparaty fotograficzne, kamery wideo, sprzęt GPS oraz oczywiście telefony komórkowe. Jeśli mamy pecha, oprócz pieniędzy i drogiego sprzętu możemy również stracić wszystkie dokumenty a nawet bilet powrotny do kraju co przyczyni nam ogromnych problemów.
1
Kradzież na lotnisku

Kradzieże na lotnisku są bardzo częste. Czasami są to zwykli złodzieje a czasami nawet obsługa lotniska, która nie zawsze jest uczciwa.


 


Nie przechowuj w bagażu żadnych drogocennych rzeczy. Aparat fotograficzny, kamerę oraz inny sprzęt elektroniczny spakuj do bagażu podręcznego.

2
walizka z kłódką
Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca w bagażu podręcznym możesz przechowywać wartościowe rzeczy w bagażu rejestrowanego pod warunkiem, że jest on zamykany na kłódkę.
3
zabezpieczenie plecaka
Jeśli nie masz walizki tylko plecak, wówczas dobrze jest zabezpieczyć go specjalną stalową siatką. Dzięki niej ciężko jest otworzyć jakąkolwiek kieszonkę nie mówiąc już o wyciągnięciu z niej czegokolwiek.
4
Bądź świadom tego, że czasami na lotnisku nie grozi ci wyłącznie kradzież. Zdarza się, że ktoś może ci podrzucić coś nielegalnego np. narkotyki. Przewóz narkotyków karany jest długoletnim więzieniem a czasami nawet śmiercią (np. Malezja). Musisz zatem bardzo uważać na swój bagaż i mieć go stale na oku. Jeśli masz plecak z wieloma kieszonkami dobrze jest zapakować go w foliowy worek - tak, aby nie było sposobu wsunięcia ci czegokolwiek do kieszonki. Staraj się również nie stać w tłumie oraz trzymać bagaż z przodu, aby mieć go stale na oku.
5
Kradzież na ulicy

Zatłoczone miasta, centra handlowe oraz autobusy są rajem dla drobnych kieszonkowców.


Torebkę noś zawsze przewieszoną przez szyje i z przodu ciała. Jeśli będziesz ją nosić zarzuconą na ramieniu wówczas złodziej będzie miał bardzo uproszczoną sprawę.

6
torebka z zabezpieczeniem
Złodzieje często przecinają ramiączka i uciekają z torebką. Aby tego uniknąć przemyśl zakup torebki z systemem zabezpieczeń przeciwko kradzieży. Na rynku istnieje kilka modeli z takimi zabezpieczeniami jak przedni panel odporny na przecięcia, stalowa linka wszyta w ramiączko itp.
7
Uważaj na skutery i na motory. Złodzieje często się nimi posługują podczas rabunku. Zwykle podjeżdżają blisko chodnika dla pieszych i wyrywają torebki kobietom. Nie sposób jest ich dogonić ani złapać. Znikają równie szybko jak się pojawiają. Z tego powodu lepiej jest trzymać torebkę od strony przeciwnej niż ulica.
8
Kradzież w hotelu

Nie należy zbytnio ufać obsłudze hotelowej ani tym bardziej zabezpieczeniom w drzwiach od pokojów hotelowych.


 


Rzeczy wartościowe oddaj do depozytu w recepcji. Dotyczy to szczególnie ważnych dokumentów oraz cennych przedmiotów, które nie będą ci potrzebne podczas urlopu (bilet powrotny, cenne przedmioty zakupione za granicą, cenne pamiątki).

9
Zadbaj o dodatkowe zabezpieczenie drzwi. Na rynku pojawia się coraz więcej gadżetów służących do zabezpieczenia drzwi jak np. przenośne zamki i przenośne zasuwy do drzwi. Możesz również zabrać ze sobą małą kłódkę (zalecane w przypadku podróży do krajów Azji Południowo-Wschodniej).
10
Porady ogólne

Kilka porad do których warto się zastosować zawsze i wszędzie, aby uniknąć okradzenia.


Nigdy nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu. Jeśli dopadnie cię złodziej to ukradnie tylko część posiadanych pieniędzy. Trzymaj część pieniędzy w hotelu, część w portfelu, część w bocznej kieszonce torebki.

11
Przed wyjazdem zawsze zrób ksero dokumentów oraz je zeskanuj i wyślij na swoją pocztę email. Ksero dokumentów trzymaj w innym miejscu niż same dokumenty. Jeśli twoje dokumenty zostaną skradzione wówczas posłużysz się ich kserem w razie konieczności. To samo dotyczy biletu lotniczego oraz wizy (dot. niektórych krajów). Wizę należy skserować od razu po jej zakupie na lotnisku. Jeśli cię okradną i nie będziesz jej mieć nabawisz się jeszcze większych kłopotów.
12
Ważne dokumenty noś przy sobie w saszetce na szyi. Saszetkę noś zawsze pod ubraniem. Noszenie ich w portfelu jest bardzo ryzykowne. To twój portfel i pieniądze są celem dla złodzieja a nie dokumenty.
13
Staraj się nie pokazywać nikomu ile masz pieniędzy. Czasami robimy to zupełnie nieświadomie - przykładowo, nie mamy drobnych a mamy ochotę na kawę. Kupując ją wiele osób w kolejce za nami widzi ile mamy pieniędzy. Również osoba stojąca obok nas może nam zerknąć przez ramię do portfela. Takie sytuacje prowokują potencjalnych złodziei. Jeśli chcesz tego uniknąć staraj się rozmieniać pieniądze w spokojnych i mało zatłoczonych miejscach (dobre są banki) a następnie korzystać wyłącznie z drobnych. Drobne pieniądze trzymaj w kieszeni, tak, aby nie musieć za każdym razem wyciągać portfela.
14
Kamerę oraz aparat fotograficzny noś w taki sposób, aby nie można ich było wyrwać jednym ruchem. Powinny być przewieszone przez głowę i ramię.
15
Nigdy nie zostawiaj cennych rzeczy w samochodzie. Dotyczy to w szczególności wynajętych samochodów.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (4)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

qwerty
03.01.2020
Okazja czyni złodzieja. Nie mów, ile masz pieniędzy, nie pokazuj ich, nie wyciągaj na widoku, a np. w WC. Płać kartą. Owiń ją w folię aluminiową, by chronić się przed kradzieżą środków z konta. Gotówką płać tylko tam, gdzie nie są akceptowane karty płatnicze lub od określonej kwoty wzwyż.
Bon Voyage
09.06.2015
Przede wszystkim walizka zamykana na bezpieczną kłódkę, jak na zdjęciu wyżej to mit. Miałam kłódkę na szyfr i mimo, iż numer pamiętałam, to jakimś cudem nie mogłam jej otworzyć. Z odsieczą przybyła koleżanka, która bez problemu ją z nieco większą siłą uszkodziła; i tak spisałam ją na straty. Dobrym rozwiązaniem jest plastikowa taśma do wiązania kabli, bo tania, jednak celnicy mogą ją przeciąć. Dla złodzieja to już trudna rzecz.
Jakoszka
29.06.2010
Portmonetka na nogę. Widziałam coś takiego za granicą u jednego z turystów. Portmonetka była mocowana do nogi na wysokości kostki. Super rozwiązanie bo aby ją ukraść to a) trzeba wiedzieć że tam jest (zwłaszcza jak ma się długie spodnie), b) trzeba się schylić (jak się idzie to ktoś musiałby biec na czworaka za nami aby ją zabrać co z pewnością nie zostałoby niezauważone).
Bella
29.06.2010
Trzeba się po prostu pilnować i nic nie zostawiać na wierzchu - nawet w pokoju hotelowym. Pieniądze najlepiej nosić w środkowej kieszonce w torebce zamykanej na zamek a nie w portfelu bo złodziej najpierw jego będzie szukać.