Ciąża
- Seksualność
- Zakładanie Rodziny
- Rodzicielstwo
- Nastolatki
- Dzieci
- Noworodki
- Niemowlaki
- Miłość i Randki
- Rodzina
- Małżeństwo
- Rozwód
- Przyjaźń

Jak bezpiecznie uprawiać spinning w ciąży?
Miama - specjalista Tipy.pl
Jazda na rowerku stacjonarnym może złagodzić bóle pleców, polepszyć humor oraz poprawić sen. Należy jednak znać swoje limity i nie przesadzać z tym sportem. Poniżej przedstawiam 10 zasad bezpiecznego uprawiania spinningu w ciąży.
1
Ostrzeżenie dla początkujących
Najlepiej jeśli kontynuujemy w ciąży te ćwiczenia, które wykonywałyśmy do tej pory. Dotyczy to również spinningu. Jeśli wybierasz się na spinning pierwszy raz (lub kolejny jednak po długiej przerwie), wówczas należy powiadomić instruktora o swoim stanie i zacząć od bardzo lekkiego treningu. Na początek powinny być to treningi 5 minutowe, które należy bardzo wolno wydłużać, aż do pół godzinnych. Najważniejsze, abyś się nie przemęczała i nie przesilała.
2
Powiedz instruktorowi o ciąży
Musisz to zrobić, zwłaszcza jeśli nie widać ci jeszcze brzuszka. Instruktor nie wiedząc o twoim stanie będzie cię poganiał i krzyczał a wówczas bardzo łatwo o przesilenie. Jeśli mu powiesz, to będziesz mogła robić sobie przerwy lub nawet przerwać ćwiczenia w środku zajęć.
3
Nie przemęczaj się
Jeśli jadąc na rowerku zaczynasz szybko oddychać przez usta to oznacza, że za bardzo się wysilasz. Najlepiej podczas treningu z kimś rozmawiać - jeśli możesz mówić, to oznacza, że poziom wysiłku jest bezpieczny dla ciebie i dziecka. Zwolnij i się wycisz w momencie kiedy zaczniesz dyszeć i łapać oddech.
4
Pedałuj na siedząco
Jazda na rowerku na stojąco jest bardziej męcząca od jazdy na siedząco przez co nie jest zalecana w ciąży. Ponad to, pedałowanie na stojąco może zwiększyć nacisk na stawy i wiązadła, które są teraz bardzo rozluźnione.
5
Zmień ustawienie kierownicy
Zmniejsz napięcie mięśni dolnego odcinka kręgosłupa. Siedź wygodnie na siodełku i się nie pochylaj zanadto do przodu. Jeśli jest taka konieczność to przybliż do siebie kierownicę.
6
Ćwicz o połowę krócej
Godzina spinnigu jest zupełnie wystarczająca dla kobiet w ciąży. Jednak może być to dla ciebie zbyt długo, jeśli jesteś nowa lub masz za sobą dłuższą przerwę. Najlepiej jeśli ograniczysz zajęcia do pół godziny a kolejne pół przeznaczysz na rozciąganie lub jogę.
7
Pij dużo wody
Odwodnienie może doprowadzić do porodu przedwczesnego. Z tego powodu powinnaś pić wodę przed zajęciami, w trakcie oraz po nich (w sumie około 1,5 litra). Jest to bardzo ważne i nie przejmuj się tym, że będziesz chodzić co chwilę do toalety.
8
Unikaj niestacjonarnych–stacjonarnych rowerków
Niektóre siłownie i kluby fitness są wyposażone w ruchome rowerki np. RealRyder. Rowerki te poruszają się podczas pochylania się na boki przez co wykorzystują również inne grupy mięśni. Są one świetne, ale w dopóki jesteś w ciąży pozostań przy ćwiczeniu na rowerkach tradycyjnych.
9
Angażuj mięśnie dna miednicy
Podczas zajęć staraj się angażować mięśnie dna miednicy, które przytrzymują ciężar brzuszka. Regularny trening mięśni dna miednicy ułatwia poród.
10
Słuchaj swojego ciała
Jest to podstawowa zasada, którą powinnaś się kierować podczas wykonywana jakichkolwiek ćwiczeń w ciąży. Zaufaj swojemu ciału. W niektóre dni będziesz mogła ćwiczyć bardziej intensywnie a w inne zwykły spacer będzie nie lada wyzwaniem.