wok

Jak wybrać wok?·

Gomez - specjalista Tipy.pl
wok
1 z 10
Jeśli zależy ci na oszczędności miejsca i czasu oraz zmniejszeniu rachunków za gaz, definitywnie potrzebujesz woka. Ta niewymyślna patelnia o wklęsłym kształcie od stuleci służy Chińczykom do przygotowywania rozmaitych dań jak najmniejszym kosztem. Właśnie w takim celu została przecież stworzona. Potrawy przygotowywane z użyciem woka mają gotować się szybko i zachowywać maksimum smaku i wartości odżywczych. Jednak naczynie to nie jest zarezerwowane wyłącznie do dań kuchni chińskiej. Z powodzeniem może zastąpić kilka zwykłych patelni i stać się najważniejszym sprzętem w całej kuchni. Co więcej, bez problemu można zabrać je na kemping lub wypad na łono natury i na ogniu przyrządzić w nim ryż, makaron, warzywa, mięso, jajka, naleśniki i Bóg raczy wiedzieć co jeszcze. Jeśli udało mi się przekonać cię o zaletach woka, przeczytaj również na co zwrócić uwagę planując jego zakup. Okazuje się bowiem, że to, co najdroższe, nie zawsze warte jest wydanych pieniędzy.
1
wok ze stali nierdzewnej
TWORZYWO, Z KTÓREGO WYKONANY JEST WOK

Stal nierdzewna

Kupno woka wykonanego ze stali nierdzewnej to... strata pieniędzy. Taki wok nie tylko sporo waży i ciężko nim manewrować, ale również bardzo powoli nagrzewa się i stygnie, co jest całkowitym zaprzeczeniem istoty gotowania w woku. Co więcej, pożywienie (w szczególności białko) ma tendencję do przywierania do stali nierdzewnej.
2
wok żeliwny
Żeliwo

Wok żeliwny to nieco lepszy wybór, jednak tworzywo to i tak potrzebuje relatywnie długiego czasu, żeby nagrzać się i ostygnąć. Zapewnia jednak nieco lepszą powierzchnię nieprzywierającą. Główny problem z żeliwem dotyczy jego grubości – zbyt cienki wok jest niezwykle delikatny, może nawet pęknąć na pół, gdy zbyt mocno uderzymy nim o blat. Z drugiej strony – gruby żeliwny wok jest bardzo ciężki, niełatwo przechylić go lub unieść (co jest niezbędne podczas procesu smażenia).
3
wok ze stali węglowej
Stal węglowa

Stal węglowa to zdecydowanie najlepszy wybór. Nagrzewa się szybko i równomiernie, jest trwała i niedroga, a odpowiednio konserwowana zapewnia naturalną powierzchnię nieprzywierającą, którą w razie zużycia można w każdej chwili odnowić. Szukaj woków ze stali węglowej o grubości minimum 2 mm. Wok taki nie powinien uginać się pod wpływem nacisku na jego ścianki.
4
wok toczony
SPOSÓB PRODUKCJI WOKA

Woki są wytwarzane na trzy sposoby. Tradycyjna metoda polega na wykuwaniu ich z żelaza i – co chyba nikogo nie zdziwi – takie woki są najlepsze. Delikatne wyżłobienia powstałe na skutek tego procesu pozwalają przemieszczać gotowane jedzenie na ścianki woka bez ryzyka zsunięcia się. Kupno ręcznie wykuwanego woka o płaskim dnie, dodatkowo wyposażonego w rączkę jest niestety dość trudne, choć nie niemożliwe (polecam poszukać w internecie).

Woki tłoczone powstają na skutek wycięcia z cienkiego kawałka stali węglowej koła i wygięcia go za pomocą specjalnej prasy na kształt misy. Takie woki są bardzo tanie, ale ich powierzchnia jest całkowicie gładka, co sprawia, że tradycyjne smażenie w nich jest bardzo utrudnione. Woki takie są zazwyczaj robione ze stali o małej grubości i podatne na punktowe uszkodzenia na skutek kontaktu ze zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturą.

Ostatni typ woków to woki wytwarzane na tokarce. Rozpoznasz je po wyraźnych śladach w postaci koncentrycznych okręgów. Taka tekstura zapewnia te same zalety, co w przypadku woków wykuwanych ręcznie, pozwalając ci swobodnie przemieszczać jedzenie na ścianki woka. Woki toczone często są produkowane ze stali o dużej grubości, mają płaskie dno i wygodne rączki. Niestety, wraz z wokami robionymi ręcznie, są one zdecydowanie najdroższe.
5
wok z płaskim dnem
KSZTAŁT i ŚREDNICA WOKA

Tradycyjne woki miały kształt głębokiej misy, co zapewniało najlepsze przewodzenie ciepła po umieszczeniu ich bezpośrednio nad paleniskiem. O ile więc do przygotowywania obiadu nie rozpalasz ogniska, unikaj woków z zaokrąglonym dnem. Nie sprawdzą się one w przypadku gazowych lub elektrycznych kuchenek z płaskimi palnikami – nawet wówczas, gdy zastosujesz specjalne pierścienie stabilizujące. Z drugiej jednak strony woki, które są zbyt płaskie, nie spełniają swojego zadania uniemożliwiając odpowiednie przewracanie jedzenia i przemieszczanie go ze strefy największego ciepła ku górze.

Najlepszym wyborem jest wok ze spłaszczonym dnem o średnicy około 10-12,5 cm, z delikatnie rozszerzającymi się bokami i całkowitej średnicy (mierzonej na wierzchu woka) wynoszącej 30-35 cm. Zapewni on wystarczająco dużo miejsca na podsmażanie mięsa i warzyw na dnie, jednocześnie umożliwiając swobodne przesuwanie ich na boczną powierzchnię patelni.
6
wok z dwiema rączkami
RĄCZKI

Jeśli chodzi o rączki, w sklepach spotkamy trzy typy woków:
- z dwiema małymi rączkami po bokach,
- z jedną długą rączką po jednej ze stron,
- z długą rączką po jednej, a krótką po drugiej stronie.

Postaw na ostatni typ. Duża rączka ułatwia manewrowanie wokiem podczas smażenia, a mała ułatwia przenoszenie go. Co więcej, dwie rączki zapewniają patelni równowagę, sprawiając, że po umieszczeniu na palniku nagrzewa się ona równomiernie.
7
zakrąglona krawędź woka
KRAWĘDŹ WOKA

Kupując wok postaraj się znaleźć taki, którego górna krawędź jest wywinięta na zewnątrz. Gładka krawędź łatwiej się wyszczerbia, co znacząco utrudnia późniejszą pracę z wokiem.
8
pierścień stabilizujący wok
PIERŚCIEŃ STABILIZUJĄCY

Jak wspomniano wcześniej, wok był skonstruowany do używania go bezpośrednio nad paleniskiem, stąd jego wklęsły kształt i zaokrąglone dno. W przypadku gotowania na zwykłej kuchence, konieczne jest używanie woka ze spłaszczonym dnem (patrz krok 5) lub zastosowanie specjalnego pierścienia stabilizującego. Pierścień taki przyda się również wówczas, gdy twój wok wyposażony jest tylko w jedną rączkę.
Jednak najlepszym rozwiązaniem jest zawsze zakup woka o płaskim dnie i dwóch, umieszczonych po przeciwnych stronach rączkach.
9
wypalanie woka
KONSERWACJA WOKA

Tak jak w przypadku dobrej patelni żeliwnej, również wok ze stali nierdzewnej będzie spisywał się coraz lepiej w miarę jego używania. Fabrycznie nowy wok pokryty jest cienką warstwą ochronną, która zabezpiecza go przed rdzą i zarysowaniem. Zanim zaczniesz korzystać z woka, koniecznie usuń tę warstwę. Robi się to w procesie zwanym wypalaniem (więcej na ten temat znajdziesz tutaj).
Po wypaleniu woka utworzy się na nim powłoka węglowa, która sprawi, że potrawy nie będą przywierać do jego powierzchni, a samo naczynie będzie odporne na rdzę. Gdy tak się stanie, unikaj mycia woka ostrymi myjkami lub skrobakami. Zamiast tego namocz go w gorącej wodzie i przemyj miękką gąbką. Po opłukaniu wysusz wok papierowym ręcznikiem lub umieść na małym ogniu, a następnie natłuść jego dno i boki odrobiną oleju.

Wraz z używaniem woka olej rozpadnie się na polimery, które wypełnią mikroskopijne szczeliny w metalu, sprawiając, że naczynie stanie się całkowicie nieprzywierające. Podczas tego procesu wok będzie stopniowo zmieniał kolor na brązowy, a na końcu kruczoczarny. Takiego efektu należy wyczekiwać.
?

Wskazówki
* Za wszelką cenę unikaj woków z powłoką nieprzywierającą (np. teflonową). Nie nagrzewają się one do wystarczająco wysokiej temperatury, by proces smażenia przebiegał prawidłowo. Zamiast tego zaczynają parować, wydzielając toksyczne opary. Nie uda się w nich podsmażyć niczego na złocisty kolor, a jedzenie, które przesuwasz na ścianki woka, nie utrzyma się na nich.

Strona 1 z 10

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (3)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Krystek
16.04.2016
Moim zdaniem najlepsza to patelnia kuta ręcznie wtedy lepiej przewodzi ciepło. Wystarczy wpisać w google są specjalistyczne sklepy które takie sprzedają. Ja swoją przywiozłem z Tajladnii, ale tak jak mowie w necie tez można takie odszukac.
Marcin
19.02.2016
Najlepszy prawdziwy chiński wok wykonany jest ze stali węglowej i właśnie taki polecam każdemu, kto chce przygotowywać potrawy w stylu chińskim.
Halszka
08.01.2016
Uwielbiam kuchnię azjatycką. Rewelacyjnie przedstawione gatunki woków, jasno i na temat, i już wiem jaki wok kupię. Gratulacje dla autora :) pozdrawiam