Jak liczyć ruchy dziecka w brzuchu?
Amarant - specjalista Tipy.pl

Lekarze zalecają zwykle liczenie ruchów dziecka w trzecim trymestrze ciąży lub wcześniej, wówczas, gdy przebiega ona nieprawidłowo oraz gdy minął termin porodu. Śledzenie ruchów dziecka pomaga matce odróżnić normalne ruchy dziecka od tych, które powinny być powodem do niepokoju.
1
Przygotuj notes. 

Powinien być on przeznaczony wyłącznie do notowania ruchów dziecka. Najlepiej do tego celu stworzyć tabelę lub wykres, aby z łatwością móc porównać wyniki do wcześniejszych.
2
Ustal kiedy dziecko jest najbardziej aktywne. 

Każde dziecko ma swój czas w którym jest najbardziej aktywne, np. po zjedzeniu posiłku, wypiciu napoju zimnego lub ciepłego, po ćwiczeniach fizycznych lub w określonych godzinach w ciągu dnia. Liczenie ruchów płodu przeprowadzaj właśnie w tych, aktywnych godzinach.
3
Wybierz wygodną dla ciebie pozycję. 

Znajdź pozycję, która będzie dla ciebie wygodna i w której będziesz mogła się zupełnie zrelaksować i jednocześnie czuć ruchy dziecka. Bierz pod uwagę, że w tej pozycji powinno być ci również łatwo pisać. Zanim zaczniesz liczyć ruchy, napisz tydzień i dzień ciąży oraz godzinę rozpoczęcia pomiaru.
4
Zacznij liczyć ruchy płodu. 

Za każdym razem kiedy poczujesz ruch dziecka zrób w notesiku kreskę. Licz ruchy do dziesięciu a następnie napisz godzinę pierwszego ruchu oraz dziesiątego - ostatniego.
5
Zanotuj w jakim czasie płód wykonał 10 ruchów. 

Dziecko powinno wykonać co najmniej 10 ruchów na godzinę w okolicach terminu porodu. Jeśli ruchów jest mniej to zjedz lub wypij coś słodkiego, aby podnieść poziom glukozy we krwi i zacznij liczyć jeszcze raz. Jeśli ruchów jest mniej niż 4 to skonsultuj się z lekarzem prowadzącym.
?

Wskazówki
W liczeniu ruchów dziecka może pomóc detektor ruchów płodu.

!

Uwaga!
Jeśli dziecko nie porusza się w ciągu kilku godzin a normalnie o danej porze zawsze było aktywne wówczas jedź do szpitala.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie