Jakie są przyczyny raka skóry?
angel11 - specjalista Tipy.pl

Jeszcze kilka dekad temu na raka skóry zapadały głównie osoby powyżej 40. roku życia. Ostatnio jednak obserwuje się rosnącą zachorowalność na ten nowotwór u ludzi młodszych, nawet dwudziestokilkuletnich. Przeczytaj artykuł, by poznać główne przyczyny jego powstawania.
1
Nadmierna ekspozycja na słońce

Najczęściej wymienianym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka skóry jest nadmierny kontakt skóry z promieniami UV. Z tego też powodu na zachorowanie na raka skóry narażone są osoby, które nie znają umiaru w opalaniu się. Pamiętaj, że tak uwielbiana przez niektórych opalenizna to nic innego, jak po prostu reakcja obronna organizmu wystawionego na działanie promieni słonecznych. Efektem częstego opalania (szczególnie wówczas, gdy nie stosuje się kremów z filtrami ochronnymi) mogą być pojawiające się na skórze zmiany. Oczywiście nie każda taka zmiana jest groźna, ale z niektórych spośród nich może powstać czerniak, który uważany jest za jeden z najbardziej agresywnych nowotworów skóry.
2
Zbyt częste korzystanie z solarium

To, co zaraz napiszę, nie spodoba się z pewnością kobietom często odwiedzającym solarium. Czy wiesz, że lampy, które się tam znajdują, mogą emitować nawet 15 % więcej promieni UVA niż słońce? Naukowcy to właśnie tutaj doszukują się głównego powodu występowania raka skóry u coraz młodszych osób, szczególnie kobiet. O ile bowiem kiedyś rak skóry ujawniał się po ok. trzydziestu, a nawet czterdziestu latach od nadmiernej ekspozycji skóry na promienie, ostatnio obserwuje się skrócenie się tego okresu do dziesięciu-piętnastu lat. Kojarzone jest to właśnie ze zwiększającą się popularnością solariów. W takim wypadku przestaje więc dziwić fakt, że w niektórych krajach wstęp do solarium mają tylko osoby pełnoletnie.
3
I lub II fototyp skóry

Rak skóry częściej występuje u osób posiadających I lub II fototyp skóry. Według tzw. klasyfikacji Fitzpatricka, I fototyp mają ludzie z bladą, wręcz białawą skórą, piegami, niebieskimi, zielonymi lub piwnymi oczami oraz włosami w kolorze blond lub rudym. Skóra takich osób zawsze ulega oparzeniom i bardzo trudno się opala. II fototyp natomiast to blada skóra, i niebieskie lub zielone. Skóra charakteryzująca się tym fototypem łatwo (choć nie zawsze) ulega oparzeniom i również trudno się opala. Nie trzeba chyba dodawać, że skóra o fototypie I lub II jest słabo odporna na działanie promieni słonecznych, dlatego tak ważne jest stosowanie kremów z wysokimi filtrami ochronnymi.
4
Wirusy onkogenne

Tak jak w wypadku innych nowotworów, ryzyko rozwoju raka skóry zwiększają infekcje określonymi rodzajami wirusów. W przypadku raka skóry chodzi o wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), a także odkryty całkiem niedawno poliomawirus komórek Merkla (MCV). O wirusie HPV mówi się ostatnio bardzo dużo, szczególnie przy okazji omawiania przyczyn raka szyjki macicy. Jest to dość powszechny wirus, według naukowców ok. połowa populacji ludzkiej w którymś momencie życia przechodzi zakażenie nim. Dochodzi do niego głównie przez kontakt z naskórkiem (czego efektem są kurzajki i brodawki) lub podczas współżycia płciowego. Szczegółowe badania nad wirusem MCV wciąż trwają.
5
Lekceważenie pojawiających się zmian na skórze

Stadia przedrakowe lub raka w początkowych etapach wykryć można dzięki stałemu obserwowaniu zmian pojawiających się na powierzchni naszej skóry. Chodzi tu zarówno o nowe pieprzyki, jak i te, które mamy od lat. Często bowiem pozornie niegroźny pieprzyk po jakimś czasie zmieni swój wygląd, co może - choć oczywiście nie musi - świadczyć o rozpoczynającym się procesie rakowym. Lekceważenie takich spraw może nas kosztować zdrowie, a nawet życie.
6
Urazy skóry

Rak skóry może również wynikać z ciągłego podrażniania istniejących zmian na skórze. Na uwadze trzeba mieć także uszkodzenia mechaniczne, przewlekłe procesy zapalne czy trudno gojące się blizny pooparzeniowe.
7
Częsty kontakt z określonymi środkami chemicznymi

Warto pamiętać o tym, że nie bez znaczenia jest też narażanie skóry na działanie takich środków chemicznych, jak np. smoła pogazowa, arsen, środki ochrony roślin (herbicydy), węglowodory, pochodne węglowodorów aromatycznych, pochodne ropy naftowej, środki grzybobójcze czy syntetyczne środki przeciwmalaryczne.
8
Palenie tytoniu

Palenie tytoniu może spowodować nie tylko zachorowanie na raka płuc czy krtani, ale również jedną z odmian nowotworu skóry, mianowicie raka wargi. W przeważającej liczbie przypadków dotyczy on wargi dolnej.
9
Inne

Inne czynniki ryzyka zachorowania na raka skóry to: promieniowanie jonizujące, środki światłouczulające i leki immunosupresyjne. Co ciekawe, znikomy wpływ na zachorowanie na nowotwór skóry mają geny. Choć w przypadku innych rodzajów nowotworów prawdopodobieństwo zachorowania jest większe, gdy pojawiały się one już w rodzinie, tak akurat tutaj przeważnie nie obserwuje się tej zależności.
Strona 1 z 3

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie