Tutaj jesteś: Sport i Fitness > Sporty > Pływanie > Jak nauczyć się pływać?

Jak nauczyć się pływać?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 4.8/5 (254 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Nauka pływania jest czymś zupełnie normalnym dla dzieci, jednak dla dorosłych może być nieco krępująca. Jeżeli jednak jesteś zmęczony smażeniem się w słońcu, gdy twoi przyjaciele bawią się w odświeżającej, chłodnej wodzie, nadszedł czas, abyś przełknął swoją dumę i pokonał lęki. Poniżej znajdziesz instrukcje jak nauczyć się pływać.
1
Jeżeli nie czujesz się pewnie w wodzie daj sobie czas. Wchodź powoli do wody i ochlapuj się nią, przykucnij zanurzając się aż do podbródka. Powtarzaj tą czynność w odstępach 5-cio minutowych przez około godzinę. Poproś przyjaciela o towarzystwo jeśli nie czujesz się pewnie stojąc samemu w wodzie.
2
Następnie spróbuj trzymać głowę pod wodą. Licz ile sekund wytrzymasz pod wodą. Zacznij od pięciu sekund, potem spróbuj wytrzymać 15, 20, 25 itd. Powtarzaj ćwiczenie aż uda ci się uzyskać możliwie jak najdłuższy czas (najlepiej zbliżony do 2 minut).
3
Po wyćwiczeniu oddechu popracują nad unoszeniem się na wodzie. Wybierz odpowiednią głębokość wody tak by cię nie przykrywała, kiedy stoisz, ale sięgała pod brodę. Następnie zanurz się pod wodę i złap się na kolana podciągnięte do klatki piersiowej. Powtarzaj to ćwiczenie wydłużając czas podobnie jak w przypadku oddychania.
4
Następnie idź na głębszą część basenu, ale w pobliżu liny. Wejdź do wody i trzymaj się liny unosząc swoje ciało na wodzie. Praktykuj to ćwiczenie przez około 2 tygodnie. Potem spróbuj odsunąć się od brzegu na około 1-2 metry nadal przytrzymując się liny. Poruszaj ramionami na boki równocześnie starając się poruszać nogami. Powtarzaj to ćwiczenie na płytkim i głębokim basenie.
5
Zacznij uczyć się pływania strzałką. Stań przy murku w basenie, lub w niezbyt głębokiej wodzie. W przypadku murku - stań do niego tyłem i oprzyj na ściance jedną stopę. Dłonie złóż jak do modlitwy, ręce wyprostuj w łokciach. Odbij się od murku (obydwiema stopami) i połóż się na wodzie. Głowa powinna znaleźć się pod wodą, pomiędzy ramionami. Za każdym razem staraj się wybić od murka mocniej, aby jak najdalej dopłynąć. Jeśli ćwiczysz w wodzie (bez murka) wówczas stań na głębokości pasa. Układ rąk oraz głowy jest taki sam. Staraj się wybijać od dna w taki sposób, aby całą energię kierować na ruch poziomy a nie pionowy.
Prawa czy lewa noga z przodu deski? Regular czy Goofy?
Jaki rozmiar deski snowboardowej?
Jak korzystać z wyciągu orczykowego i talerzykowego?
Jak pływać żabką?
Wskazówki
  • Im bardziej głowa będzie zanurzona w wodzie tym łatwiej będzie ci się utrzymać na powierzchni.
  • Najłatwiej jest się uczyć pływania w morzach, gdzie poziom zasolenia jest dość wysoki. Woda o wysokim zasoleniu ma większą wyporność więc łatwiej będzie ci się utrzymać na powierzchni.
 4.8/5 (254 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (18)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Daria - 2017-03-22
Najlepiej i najbezpieczniej uczyć się pływać z pomocą trenera na basenie. Żadne jeziora i morza (chyba, że właśnie z trenerem). No i taka nauka ogranicza także czas potrzebny na opanowanie podstaw pływania
Seba - 2017-03-22
A jak szybko nauczyć się pływać? I ile mniej więcej czasu potrzeba aby nauczyć się pływać?
Hubert - 2017-03-22
A ja się strasznie boję tego, że się utopię. Czy wiecie może ile czasu potrzeba, aby przełamać strach przed wodą? Zaznaczam, że nigdy jeszcze nie miałam do czynienia z pływaniem. A wody unikam jak ognia ;)
Anna - 2017-03-22
Nauka pływania nie jest niczym strasznym. Wystarczy poświęcić na nią odpowiednią ilość czasu i opanowanie podstaw pływania nie będzie wcale trudne
kasia32 - 2016-08-26
Kochani.. Nauczylłam już pływać kilka osób. W jeziorze. Tu nie chodzi o jakąś specjalną technike na początek. Na powierzchni można sie położyć nie wykonując prawie żadnych ruchów..gdy długo pływam - obracam się na plecy i " leżę" na wodzie poruszając jedynie dłońmi. Pływanie jest w głowie!!! Zawsze to każdemu powtarzam co uczy się pływać. Woda nas utrzyma, naprawde!:). Trzeba zaufać, że nic się nie stanie, nie pójdziemy na dno jak kamień. To tylko psychiczne nastawienie, nic więcej. Gdy pozbędziemy się strachu przed wodą- pływamy. W jeziorze najlepiej wchodzić po "pas" do wody i ustawić sie w stronę brzegu. I poprostu pomału próbować pływać, rozłożyć ręce i jak żabka w stronę brzegu. To też uspokaja na początku, że woda robi się płytsza..nie na odwrót. Powtórzę..pływanie jest tylko w głowie! Odwagi :)
aga_181818 - 2013-06-23
Moim zdaniem najlepiej byłoby zapisać się na basen i tam i instruktorem uczyć się pływać
syriusz - 2013-04-29
'we wodzie'.....?
grazyna2 - 2013-04-15
Według mnie dobrze jest oswoić się z wodą - pokonać swoje lęki, a pływanie samo przyjdzie.
MMMMMonster kill - 2012-08-23
2 minuty... Ciekawe ile autor sam wytrzymuje :D
modna5522 - 2012-05-04
Zal aż 2 minuty tego autora chyba powaliło:&&&
irmiss - 2011-11-08
Masakra .. to wg nie jest jensowne .. jaka lina ? jakie 2 min pod wodą ? Masakra a nie nauka pływania
Dario - 2011-06-17
2 minut? ahahuah autor chyba trzymał tyle i ma teraz nabyte upośledzenie przez niedotlenienie mózgu hahahah
zendo - 2011-01-05
wytrzymac 2 minuty Zal
mgs - 2010-12-10
Ja polecam kurs plywania ale na poczatek najlepsze sa zajecia indywidualne
kamilos07 - 2010-09-16
Nauka pływania to lata ćwiczeń. Lęk przed woda przechodzi ale potrzeba czasu. wiem coś o tym bo pływam od 8 lat.
Ktoś - 2010-07-04
Ja sam nie umiem dobrze pływać, ale mogę pomóc, bo pamiętam dobrze swoje początki. W stawie ok 30x30m się uczę. Polecam na początek po prostu położyć się na wodzie, na plecach i wypiąć brzuch do przodu razem z nogami. Dopóki nie zanurzymy głowy mniej więcej do uszu włącznie to będzie nas ciągało do dołu. To samo z pływaniem na brzuchu :P

A Przemieszczać to wywijać nogami na zmianę a rękoma jak w żabce czyli przed siebie i na boki/w dół
gosiak532 - 2010-07-04
Temu kto to pisał, to się wydaje, że nauczenie się pływania jest proste. Ale lęk przed wodą u niektórych zupełnie paraliżuje i np. ja strasznie się boję położyć na powierzchni wody. Pływać to ja mogę, ale z deską, itp. bo mam pewność, że nie pójdę pod wodę.
amelcia:** - 2010-06-30
A w jeziorze jak można się nauczyć ?
Nie wiem jak u was, ale w moim przypadku, kiedy powietrze robi się nieco chłodniejsze, włosy stają się całkowicie...
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Wczesne przyzwyczajenie dziecka do wody jest istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa, a także wspaniałej zabawy. Mimo,...
Jak nauczyć dziecko pływać?
Wczesne przyzwyczajenie dziecka do wody jest istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.