nauka pływania

Jak nauczyć się pływać?
ProsportProsport - specjalista Tipy.pl

Nauka pływania jest czymś zupełnie normalnym dla dzieci, jednak dla dorosłych może być nieco krępująca. Jeżeli jednak jesteś zmęczony smażeniem się w słońcu, gdy twoi przyjaciele bawią się w odświeżającej, chłodnej wodzie, nadszedł czas, abyś przełknął swoją dumę i pokonał lęki. Poniżej znajdziesz instrukcje jak nauczyć się pływać.
1
Jeżeli nie czujesz się pewnie w wodzie daj sobie czas. Wchodź powoli do wody i ochlapuj się nią, przykucnij zanurzając się aż do podbródka. Powtarzaj tą czynność w odstępach 5-cio minutowych przez około godzinę. Poproś przyjaciela o towarzystwo jeśli nie czujesz się pewnie stojąc samemu w wodzie.
2
Następnie spróbuj trzymać głowę pod wodą. Licz ile sekund wytrzymasz pod wodą. Zacznij od pięciu sekund, potem spróbuj wytrzymać 15, 20, 25 itd. Powtarzaj ćwiczenie aż uda ci się uzyskać możliwie jak najdłuższy czas (najlepiej zbliżony do 2 minut).
3
Po wyćwiczeniu oddechu popracują nad unoszeniem się na wodzie. Wybierz odpowiednią głębokość wody tak by cię nie przykrywała, kiedy stoisz, ale sięgała pod brodę. Następnie zanurz się pod wodę i złap się na kolana podciągnięte do klatki piersiowej. Powtarzaj to ćwiczenie wydłużając czas podobnie jak w przypadku oddychania.
4
Następnie idź na głębszą część basenu, ale w pobliżu liny. Wejdź do wody i trzymaj się liny unosząc swoje ciało na wodzie. Praktykuj to ćwiczenie przez około 2 tygodnie. Potem spróbuj odsunąć się od brzegu na około 1-2 metry nadal przytrzymując się liny. Poruszaj ramionami na boki równocześnie starając się poruszać nogami. Powtarzaj to ćwiczenie na płytkim i głębokim basenie.
5
Zacznij uczyć się pływania strzałką. Stań przy murku w basenie, lub w niezbyt głębokiej wodzie. W przypadku murku - stań do niego tyłem i oprzyj na ściance jedną stopę. Dłonie złóż jak do modlitwy, ręce wyprostuj w łokciach. Odbij się od murku (obydwiema stopami) i połóż się na wodzie. Głowa powinna znaleźć się pod wodą, pomiędzy ramionami. Za każdym razem staraj się wybić od murka mocniej, aby jak najdalej dopłynąć. Jeśli ćwiczysz w wodzie (bez murka) wówczas stań na głębokości pasa. Układ rąk oraz głowy jest taki sam. Staraj się wybijać od dna w taki sposób, aby całą energię kierować na ruch poziomy a nie pionowy.
?

Wskazówki
* Im bardziej głowa będzie zanurzona w wodzie tym łatwiej będzie ci się utrzymać na powierzchni.
* Najłatwiej jest się uczyć pływania w morzach, gdzie poziom zasolenia jest dość wysoki. Woda o wysokim zasoleniu ma większą wyporność więc łatwiej będzie ci się utrzymać na powierzchni.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (20)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

igga
10.09.2019
Makarony faktycznie dużo ułatwiają i można poczuć się pewniej. Sama też korzystałam i nie tonęłam.
olaaa
19.07.2019
A makarony do plywania? są swietne, moje dzieciaki juz potrafia plywac, a i tak ciagna ze soba te z folimpexu. Super sprawa
nickname
18.03.2019
Jeżeli chodzi o dobrego pracodawcę, to polecam takiego, gdzie zawsze pieniążki są na czas ;) Po za tym jest szybka możliwość rozwoju jednostki w firmie.
Jagoda
30.01.2019
Ile nauczycieli tyle różnych szkół. Ja się nauczyłam dopiero, jak ratownik rzucił mi takie makarony do pływania. Mieli ich dużo, więc chyba sporo osób z nich korzysta. Aż chciałam sobie kupić prywatnie swoje, do brania na wakacje i w ogóle :) Polecam.
Daria
22.03.2017
Najlepiej i najbezpieczniej uczyć się pływać z pomocą trenera na basenie. Żadne jeziora i morza (chyba, że właśnie z trenerem). No i taka nauka ogranicza także czas potrzebny na opanowanie podstaw pływania
Anna
22.03.2017
Nauka pływania nie jest niczym strasznym. Wystarczy poświęcić na nią odpowiednią ilość czasu i opanowanie podstaw pływania nie będzie wcale trudne
Hubert
22.03.2017
A ja się strasznie boję tego, że się utopię. Czy wiecie może ile czasu potrzeba, aby przełamać strach przed wodą? Zaznaczam, że nigdy jeszcze nie miałam do czynienia z pływaniem. A wody unikam jak ognia ;)
Seba
22.03.2017
A jak szybko nauczyć się pływać? I ile mniej więcej czasu potrzeba aby nauczyć się pływać?
kasia32
26.08.2016
Kochani.. Nauczylłam już pływać kilka osób. W jeziorze. Tu nie chodzi o jakąś specjalną technike na początek. Na powierzchni można sie położyć nie wykonując prawie żadnych ruchów..gdy długo pływam - obracam się na plecy i " leżę" na wodzie poruszając jedynie dłońmi. Pływanie jest w głowie!!! Zawsze to każdemu powtarzam co uczy się pływać. Woda nas utrzyma, naprawde!:). Trzeba zaufać, że nic się nie stanie, nie pójdziemy na dno jak kamień. To tylko psychiczne nastawienie, nic więcej. Gdy pozbędziemy się strachu przed wodą- pływamy. W jeziorze najlepiej wchodzić po "pas" do wody i ustawić sie w stronę brzegu. I poprostu pomału próbować pływać, rozłożyć ręce i jak żabka w stronę brzegu. To też uspokaja na początku, że woda robi się płytsza..nie na odwrót. Powtórzę..pływanie jest tylko w głowie! Odwagi :)
aga_181818
23.06.2013
Moim zdaniem najlepiej byłoby zapisać się na basen i tam i instruktorem uczyć się pływać