Tutaj jesteś: Hobby, Gry i Zabawy > Gry i Karty > Inne Zabawy > Jak rozwiązać sudoku?

Jak rozwiązać sudoku?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 3.2/5 (37 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Sudoku jest to gra logiczna kształtująca i usprawniająca logiczne myślenie, kojarzenie oraz postrzeganie. Historia gry sudoku zapoczątkowana została w średniowiecznej Arabii. Poniżej przedstawiam instrukcję gry w Sudoku dla początkujących.
1
Wszystkie pola należy wypełnić cyframi od 1 do 9 w taki sposób, aby cyfry nie powtarzały się w wierszu, kolumnie ani w kwadracie 3x3 oznaczonym grubszą linią.
2
Na początku wybierz planszę o poziomie trudności 1. Będzie to plansza 9x9 podzielona na 9 kwadratów (każdy kwadrat podzielony na kolejne 9 pól). Poziom trudności 1 zapewnia ci, że większość pól będzie od razu wypełnione.
3
Zacznij od wiersza, kolumny lub kwadrata, gdzie będzie wypełnionych większość pól. Zazwyczaj na poziomie 1 jest kilka obszarów (wierszy, kolumn i pól) gdzie brakuje wyłącznie 3 lub 4 cyfr. Zacznij właśnie od nich.
4
Najpierw sprawdź jakich cyfr brakuje w wierszu (kolumnie lub kwadracie). Teraz, w każdym wolnym polu staraj się sprawdzić czy brakująca liczba będzie pasować. Jeśli brakuje w rzędzie przykładowo 1, wówczas sprawdź czy cyfra ta pojawia się już w danej kolumnie oraz w kwadracie. W ten sposób określasz potencjalne miejsca w których cyfra ta może wystąpić. Szybko się jednak przekonasz, że większość brakujących liczb nie może wystąpić w każdym miejscu. Drogą eliminacji bardzo szybko wypełnisz określony rząd (kolumnę bądź kwadrat).
5
Czasami się zdarza, że w danej kolumnie (kwadracie czy rzędzie) nie uda ci się wypełnić pustych miejsc drogą eliminacji. Wówczas nie wolno "strzelać". Przenieś się w inne miejsce, w którym jest już wypełnionych wiele cyfr.
Jak grać w makao?
3 świetne zabawy dla dzieci i młodzieży na różne okazje!
Jak grać w
Jak grać w szachy?
 3.2/5 (37 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (5)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Bożenna - 2017-03-15
Rozwiązałam już tysiące Sudoku. Są jednak takie, które wszelkimi znanymi mi metodami nie daję rady rozwiązać. Przykłady które podajecie i metody należą do łatwiejszych, więc nic nowego się nie dowiedziałam. Może ktoś rozwiązuje Sudoku w Passie? Tam są bardzo trudne i nie daje im rady. Chętnie bym porozmawiała z tą osobą.:)
basia - 2016-03-11
Do tej pory rozwiązywałam większość Sudoku, ale były takie, których nie mogłam pokonać. Teraz już wiem, że to system i schemat. Wrócę do tych, których nie udało mi się rozwiązać i zobaczę jak mi pójdzie. Bardzo dobra nauka. Dziękuję.:)
matematyczka_świetna :-) - 2014-11-06
Bardzo mi się to przydało polecam i naprawdę pomogło mi to w nauce :-)
Karolinas - 2012-10-23
Dla osoby, która na hasło matematyka ma dreszcze nawet matematyczne gry są uciążliwe ... ale ten opis na pewno pomoże osobom, które chcą się nauczyć rozwiązywać sudoku :)
ZiomZiomCreeper - 2012-03-31
Dzięki za pomoc ;). Zawsze chciałem grać w Sudoku.
Nie wiem jak u was, ale w moim przypadku, kiedy powietrze robi się nieco chłodniejsze, włosy stają się całkowicie...
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Jeżeli jesteś miłośnikiem naturalnych rozwiązań lub po prostu będąc na biwaku w deszczowy dzień nie masz co robić,...
Jak zrobić domino z kamyków?
Jeżeli jesteś miłośnikiem naturalnych rozwiązań lub po prostu będąc na biwaku...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.