Tutaj jesteś: Dziecko > Niemowlaki > Zdrowie Niemowlaka > Jak leczyć ropiejące oczko u niemowlaka?

Jak leczyć ropiejące oczko u niemowlaka?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 3.5/5 (4 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Ropiejące oczka u niemowlaków są niepokojącym objawem. Jeśli maluszek ma rano oczy posklejane gęstą wydzieliną to oznacza, że najprawdopodobniej doszło do infekcji bakteryjnej, ma on niedrożny kanalik łzowy lub nieodpowiednio dbamy o higienę jego oczu. Co wówczas robić?
1
Przygotuj jałowe gaziki, namocz je w roztworze soli fizjologicznej, odciśnij i przetrzyj oczka niemowlakowi. Do przemywania oczu niemowlaka używaj zawsze roztworu soli fizjologicznej lub ewentualnie naparu zwykłej herbaty. Dość popularne jest stosowanie również rozcieńczonego naparu z rumianku, który ma działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne, jednak tak jak inne zioła może on być alergenny. Nigdy nie przemywaj oczu wodą z kranu ani nie wycieraj dłonią.
2
Bardzo ważny jest sposób przecierania. Należy robić to zawsze od zewnętrznego kącika do wewnętrznego oraz na jedno przetarcie używać jednego wacika. Nie należy kilka razy przecierać oczka jednym wacikiem - lub co gorsze, używać jednego wacika do przecierania obydwu oczu, gdyż w ten sposób roznosi się bakterie.
3
Oprócz przecierania oczu pamiętaj, o częstym i dokładnym myciu rączek dziecka. Starsze niemowlaki przecierają oczka rączkami, zatem z łatwością mogą przenieść bakterie z rąk wprost do oka.
Jak kąpać dziecko w krochmalu?
Jak zrobić inhalację dziecku?
Jak leczyć krztusiec?
Jak leczyć ropiejące oczko u niemowlaka?
Wskazówki
Pamiętaj, że codzienna higiena oczu niemowlaka jest bardzo ważna. Oczka należy codziennie przemywać za pomocą specjalnych środków, gdyż są one u niemowlaków bardzo wrażliwe.
4
Jeśli problem zaropiałych oczek nie zniknął i pojawił się również następnego dnia skonsultuj się z pediatrą. Możliwe, że wystąpiła infekcja bakteryjna i będzie konieczne zastosowanie maści lub kropli z antybiotykiem. Pamiętaj, aby nigdy nie stosować żadnych środków na własną rękę, gdyż oczka niemowlaka są bardzo delikatne. Krople i maści do oczu mają krótki termin przydatności, zatem nie należy ich przechowywać “na następny raz” tylko je wyrzucić a w przyszłości zakupić nowe.
5
Za ropienie oczu niemowlaka może być również odpowiedzialny niedrożny kanalik łzowy. Ta przypadłość jest dość powszechna i dotyczy niemal połowy wszystkich niemowlaków. Jak dziecko jest malutkie to kanaliki są bardzo wąskie i dochodzi często do ich zatkania. W miarę upływu tygodni i miesięcy kanaliki są coraz szersze a problem znika. Dopóki niemowlak ma problem z ropiejącymi oczkami to regularnie je przemywaj i wykonuj masaż przewodów nosowo-łzowych znajdujących się pomiędzy wewnętrznymi kącikami oczu a nosem.
Wskazówki
Pamiętaj, że codzienna higiena oczu niemowlaka jest bardzo ważna. Oczka należy codziennie przemywać za pomocą specjalnych środków, gdyż są one u niemowlaków bardzo wrażliwe.
 3.5/5 (4 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (0)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Z roku na rok rośnie liczba osób, które zostały zaatakowane przez kleszcze. Ten fakt świadczy również o tym, że...
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Świeżo upieczeni rodzice nierzadko mają problem i dylemat jak ubrać swojego szkraba gdy na dworze zrobiło się chłodno i...
Jak ubierać niemowlę zimą?
Świeżo upieczeni rodzice nierzadko mają problem i dylemat jak ubrać swojego szkraba...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.