Noworodki
- Seksualność
- Zakładanie Rodziny
- Rodzicielstwo
- Ciąża
- Nastolatki
- Dzieci
- Niemowlaki
- Miłość i Randki
- Rodzina
- Małżeństwo
- Rozwód
- Przyjaźń
Strona głównaRodzina i związkiNoworodkiZdrowie noworodkaJak wyleczyć zatkany kanał łzowy u niemowląt?

Jak wyleczyć zatkany kanał łzowy u niemowląt?
Amarant - specjalista Tipy.pl
Niedrożność kanałów łzowych jest bardzo częstą przypadłością występującą u niemal 50% niemowlaków, która powoduje nagromadzenie łez. Łezki nie spływają, oko się samo nie oczyszcza a przez to łatwo dochodzi do zapalenia - następuje wówczas obrzęk powiek, pojawia się gęsta ropa sklejająca oczka i przekrwienie spojówek. Na szczęście w miarę dorastania kanaliki się powiększają i przypadłość ta samoistnie ustępuje między 6 a 12 miesiącem życia dziecka.
1
Do zachowawczych form leczenia należy leczenie farmakologiczne, które polega na podawaniu w przypadku infekcji antybiotyków przepisanych przez pediatrę. Nigdy nie należy stosować antybiotyków na własną rękę - takich, które dostaliśmy od znajomych lub tych, które nam zostały z poprzedniej infekcji. Antybiotyki, w szczególności te w formie kropelek lub maści, bardzo szybko tracą termin ważności a ich dawka musi być być dobrana odpowiednio do wieku oraz wagi dziecka.
2
Oprócz stosowania maści oraz kropel do oczu z antybiotykiem bardzo ważne jest również ich przemywanie. Oczka przemywamy zawsze solą fizjologiczną lub naparem zwykłej herbaty. Pomimo, iż rumianek jest bakteriobójczy to należy się wstrzymać z jego użyciem do czasu konsultacji z lekarzem, gdyż może on być dla naszego dziecka alergenny. Bardzo dobrym pomysłem jest zakrapianie oczu maluszka mlekiem matki. Jest to sprawdzony, domowy sposób zalecany przez wielu pediatrów jako alternatywa dla antybiotyków, które zwykle mają szereg skutków ubocznych. Po kilku dniach zakrapiania mlekiem matki oczka powinny być już zdrowe.
3
W udrożnieniu zatkanych kanalików łzowych zazwyczaj pomagają masaże woreczka łzowego. Masaże wykonujemy po karmieniu poprzez delikatne uciskanie miejsca pomiędzy wewnętrznym kącikiem oka a nosem przez okres 1 miesiąca czasu.
4
Jeśli masaże nie pomagają wówczas może się okazać konieczny zabieg sondowania kanału nosowo-łzowego. Zabieg ten wykonuje się wówczas, jeśli do 6 lub nawet 12 miesiąca nie doszło do samoistnego udrożnienia kanalików i kiedy zawiodły masaże. Zabieg udrażniający przeprowadzany w znieczuleniu jest całkowicie bezbolesny jednak z racji ruchliwości małych dzieci często wykonuje się go pod narkozą. Jest on zupełnie bezpieczny, krótki i nie należy się go obawiać. Odkładanie zabiegu z miesiąca na miesiąc nie jest dobrym pomysłem, gdyż stany zapalne spowodowane przez zatkane kanaliki łzowe mogą nieść za sobą wiele powikłań w tym spadek ostrości wzroku czy zwężenia bliznowate dróg łzowych.