Inne Święta i Uroczystości
- Wieczór Panieński i Kawalerski
- Prezenty Ślubne
- Wspomnienia Weselne
- Zaręczyny
- Tradycje Ślubno-Weselne
- Planowanie Ślubu i Wesela
- Moda Ślubna
- Rodzaje Ślubów i Wesel
- Po Weselu
- Wielkanoc
- Halloween
- Dzień Matki
- Dzień Ojca
- Walentynki
- Urodziny
- Boże Narodzenie
- Sylwester i Nowy Rok
- Prezenty
- Dzień Dziecka
- Weekend Majowy
- Dzień Wszystkich Świętych
- Narodowe Święto Niepodległości
- Dzień Św. Patryka
- Pierwszy Dzień Wiosny
- Andrzejki
- Dzień Babci
- Dzień Dziadka
- Pierwsza Komunia Święta
Strona głównaUroczystościInne Święta i UroczystościŚwięta i Uroczystości w PolsceCo jeść w Środę Popielcową?

Co jeść w Środę Popielcową?
Amarant - specjalista Tipy.pl
1

Śledzie
Śledzie są tradycyjną potrawą postną i możemy je jeść we wszelkich formach, zarówno na śniadanie jak i kolację. Najlepiej smakują zwykłe śledzie w oleju z dodatkiem śmietany ze świeżym pieczywem z masłem, jednak można się skusić również na sałatkę śledziową z burakami, sałatkę śledziową z ogórkiem lub sałatkę ze śledzi i ziemniaków. Dawniej zarówno w Środę Popielcową jak i Wielki Piątek śledzie jadano również na obiad razem z gorącymi ziemniakami.
2

Pierogi
Pierogi to świetny pomysł na postny obiad. Należy jedynie pamiętać, aby nie były z mięsem i były bez dodatku skwarków. Najlepsze będą oczywiście pierogi ruskie lub pierogi z ziemniakami, jednak mogą to być również pierogi z kaszą gryczaną, pierogi z kapustą czy pierogi ze szpinakiem i serem feta. Dla osób, które lubią obiady na słodko można polecić pierogi z truskawkami, pierogi z jagodami, pierogi z wiśniami czy pierogi ze śliwkami, które posypujemy cukrem pudrem lub polewamy posłodzoną śmietaną. Dla tych, którzy nie lubią zbyt długo przebywać w kuchni dobrym rozwiązaniem są pierogi leniwe, które w towarzystwie klarowanego masła i podsmażonej cebuli smakują wyśmienicie.
3

Naleśniki
Naleśniki możemy jeść zarówno na obiad jak i na śniadanie. Dawniej jadano je zwykle z dżemami lub konfiturami lub z białym serem wymieszanym ze śmietaną, cukrem i rodzynkami. Postne menu naleśnikowe jest jednak dużo szersze i możesz się zdecydować również na naleśniki cynamonowe, naleśniki z truskawkami i czekoladą, naleśniki z bananami i Nutellą, naleśniki z serem ricotta i wiśniami, naleśniki z brzoskwiniami i bitą śmietaną, naleśniki z orzechami włoskimi i morelami lub na słono - naleśniki z grzybami, szpinakiem i serem.
5

Placki ziemniaczane
Placki ziemniaczane są dość dobrym pomysłem na postny obiad, gdyż są bardzo syte. Placki te możemy jeść same lub polane sosem pieczarkowym. Niektórzy lubią również wersję na słodko - ze śmietaną i posypane cukrem.
6

Nabiał
Nabiał możemy jeść na śniadanie jak i na kolację, jednak najlepiej zjeść go rano, gdyż długo będziemy po nim syci. Dobrym pomysłem jest twaróg wmieszany ze śmietaną, rzodkiewką, szczypiorkiem i zielonym ogórkiem a do tego jajko na twardo lub na miękko. W postne dni możemy jeść jednak wszystkie rodzaje sera, nie tylko twarogi. Mogą to być sery żółte, pleśniowe, kozie, owcze i wszelkie inne. Najbardziej postne jest jajko na miękko lub na twardo, jednak możemy nieco urozmaicić posiłek i zjeść omlet z pieczarkami i cebulą, omlet z serem żółtym, omlet ze szpinakiem i serem czy omlet po katalońsku.
7

Pieczywo
Na szczęście w Środę Popielcową ani w Wielki Post nie musimy żyć o samym chlebie i wodzie, tak jak to robią często franciszkanie, jednak nic nie stoi na przeszkodzie. Post nie tylko pomoże ci zbliżyć się do Boga, ale również dobrze wpłynie na twoje zdrowie. Jeśli nie masz ochoty jeść skomplikowanych potraw, wówczas dobrym pomysłem jest zjedzenie chałki lub chlebka żurawinowego z masłem oraz popicie go szklanką mleka.
8

Ryby
Na kolację możesz zjeść rybę wędzoną np. makrelę z chlebem, zaś na obiad może to być ryba z grilla, ryba po grecku, łosoś z piekarnika, tarta z tuńczykiem i pomidorami czy zupa rybna po rosyjsku.