Inne Święta i Uroczystości
- Pierwszy Dzień Wiosny
- Dzień Św. Patryka
- Wieczór Panieński i Kawalerski
- Prezenty Ślubne
- Wspomnienia Weselne
- Zaręczyny
- Tradycje Ślubno-Weselne
- Planowanie Ślubu i Wesela
- Moda Ślubna
- Rodzaje Ślubów i Wesel
- Po Weselu
- Wielkanoc
- Halloween
- Dzień Matki
- Dzień Ojca
- Walentynki
- Urodziny
- Boże Narodzenie
- Sylwester i Nowy Rok
- Prezenty
- Dzień Dziecka
- Weekend Majowy
- Dzień Wszystkich Świętych
- Narodowe Święto Niepodległości
- Andrzejki
- Dzień Babci
- Dzień Dziadka
- Pierwsza Komunia Święta
Strona głównaUroczystościInne Święta i UroczystościŚwięta i Uroczystości w PolsceCzego nie można robić w Środę Popielcową?

Czego nie można robić w Środę Popielcową?
Amarant - specjalista Tipy.pl
Dziś Środa Popielcowa zatem wszyscy katolicy powinni pamiętać o ścisłym poście. Przez kolejne 40 dni, post nie będzie już tak rygorystyczny jak dziś. Czego zatem nie należy dzisiaj robić, aby nie popełnić ciężkiego grzechu?
1
Z postu zwolnione są osoby chore, starsze, dzieci, kobiety w ciąży i karmiące.
2
Nie objadamy się tylko pościmy.
W Środę Popielcową można jeść trzy razy (dotyczy to osób od 18 do 60 roku życia). Jeden posiłek powinien być syty, zaś dwa pozostałe bardzo lekkie. Dawniej pani domu dbała, aby wszyscy domownicy odczuwali przez cały ten dzień nieustannie głód.
3
Nie wolno jeść mięsa i to pod każdą postacią (nie dotyczy dzieci, które nie ukończyły 14 roku życia, osób chorych i starszych).
Wystrzegajmy się zatem parówek, pierogów czy gołąbków z mięsem, skwarek. Jedząc poza domem uważajmy na wszelkie nadzienia oraz skład potraw. Dawniej garnki szorowano popiołem, aby pozbyć się z nich ewentualnego tłuszczu zwierzęcego pozostałego po poprzednim gotowaniu.
4
Nie wolno pić alkoholu
Alkohol tak jak i mięso jest surowo zabronione zarówno w Środę Popielcową jak i w Wielki Piątek. Unikajmy zatem oprócz napojów alkoholowych również czekoladek z alkoholem oraz powstrzymajmy się w tym dniu od używania wina do gotowania.
5
Nie wolno uczestniczyć w zabawach
Zarówno w Środę Popielcową jak i przez cały Wielki Post nie wolno uczestniczyć w potańcówkach ani imprezach towarzyskich. Możemy słuchać muzyki, jednak powinna być ona cicha i dyskretna. Dawniej nie wolno było również po cichu śpiewać zaś wszelkie głośniejsze okrzyki dzieci były karane.
6
Wstrzemięźliwość seksualna
Zbliżenia pomiędzy małżonkami nie są w tym dniu zakazane, jednak Kościół przyjmuje deklaracje wstrzemięźliwości z uznaniem.
Powiązane porady
Podobne porady
Komentarze (1)
Tojojakijo
06.03.2019Niech ksiadz z kazdej parafii tego dotrzyma to bedzie ok.