- Uroda i Makijaż
- Moda Damska
- Moda Męska
- Włosy
- Odzież i Obuwie
- Depilacja i Usuwanie Włosów
- Odnowa Biologiczna i SPA
- Moda Dziecięca
- Higiena Osobista
- Kosmetyki

Domowe sposoby na trądzik różowaty

Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry, która zazwyczaj dotyka obszarów twarzy takich jak czoło, policzki, nos i broda. Najczęściej pojawia się u kobiet w średnim wieku, które mają jasną karnację. Przypadłość ta często jest mylona z klasycznym trądzikiem, reakcją alergiczną lub innymi chorobami skóry.
Typowe objawy trądziku różowatego to zaczerwienienie skóry, uczucie pieczenia i swędzenia, drobne krostki lub większe wykwity skórne, zgrubiała i przesuszona skóra. Mogą one pojawiać się i znikać. Osoby z „zaleczonym” trądzikiem różowatym mogą mylnie uważać, że pozbyły się problemu, jednak przy braku odpowiedniej pielęgnacji cery choroba ta może ponownie uwidocznić się po kilku tygodniach, miesiącach, a nawet latach. Stąd też niezwykle istotne jest poznanie domowych sposobów walki z nią. Te najbardziej skuteczne znajdziesz poniżej.
<iframe width="100%" height="439" src="https://interia.tv/embed-video?id=2258035&cid=INTERIA/portal/tipy&play=1&volumeOff=1" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Czynniki ryzyka Zanim dowiesz się jak leczyć objawy trądziku, zapoznaj się z czynnikami, które mogą zaostrzyć przebieg choroby. Unikanie ich to najprostszy sposób, by cieszyć się zdrową, wolną od niedoskonałości cerą. Do czynników, które mogą wywołać atak trądziku, zaliczamy ekspozycję na światło słoneczne, spożywanie zbyt pikantnych potraw, nadużywanie alkoholu, słodyczy (w tym czekolady), stres, zwiększony wysiłek fizyczny, infekcje zatok, przebywanie w miejscach o ekstremalnie wysokich lub niskich temperaturach. Uważa się, że skłonność do trądziku różowatego jest dziedziczna. Najbardziej podatne są osoby o cerze naczynkowej, które łatwo się rumienią. Poniżej znajdziesz najbardziej skuteczne domowe sposoby na trądzik różowaty.

Rumianek Rumianek ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne stanowi doskonały środek na trądzik różowaty. Zmniejsza stan zapalny i zaczerwienienie skóry. Jego składniki aktywne (terpenoidy i flawonoidy) działają na cerę kojąco. 3-6 torebek rumianku zalej 3 szklankami wrzątku. Pozostaw na 10 minut, a następnie odcedź. Poczekaj, aż napar ostygnie do temperatury pokojowej i włóż go na chwilę do lodówki. Zanurz czysty ręczniczek w zimnym naparze i odciśnij nadmiar płynu. Przyłóż okład do twarzy i pozostaw na 15 minut. Zabieg powtarzaj 3-4 razy dziennie do czasu zauważenia poprawy. Uwaga: w rzadkich przypadkach rumianek może wywoływać reakcje alergiczne, dlatego najpierw zrób test na niewielkim obszarze skóry.

Zielona herbata Zielona herbata ma właściwości przeciwrakowe, przeciwzapalne i chroniące przed wolnymi rodnikami. Okazuje się, że takie zestawienie jest również bardzo skuteczne w leczeniu trądziku różowatego. Zielona herbata zmniejsza nadreaktywność skóry na promienie UV, dzięki czemu zapobiega tworzeniu się krostek i pryszczy na skutek ekspozycji skóry na światło słoneczne. Zaparz 2 szklanki zielonej herbaty i włóż na pół godziny do lodówki. Nasącz ręczniczek zimnym płynem i przyłóż na kilka minut do problematycznych partii skóry. Zmniejszy to zaczerwienienie i stan zapalny. Zabieg powtarzaj dwa razy dziennie przez okres przynajmniej kilku miesięcy. Co najmniej dwa razy dziennie pij również zieloną herbatę. Zadbasz w ten sposób o prawidłowe nawilżenie skóry i dostarczysz organizmowi antyoksydantów, które przyspieszą proces gojenia.

Płatki owsiane Płatki owsiane działają przeciwzapalnie, stanowią też dobre źródło antyoksydantów. Pomagają zmniejszyć zaczerwienienie, swędzenie i stan zapalny powstałe na skutek ataku trądziku różowatego. Zmieszaj 1/2 szklanki sproszkowanych płatków owsianych z 1/4 szklanki wody. Tak uzyskaną papkę nałóż na twarz i lekko wygładź. Nie wcieraj jej w skórę, żeby dodatkowo jej nie podrażnić. Pozostaw „maseczkę” na 20 minut, a następnie spłucz zimną wodą. Osusz twarz miękkim ręcznikiem (nie pocieraj jej). Zabieg powtarzaj dwa razy dziennie przez okres kilku dni.

Lukrecja Lukrecja pomaga zredukować rumień, który jest pierwszym objawem trądziku różowatego. Wyciąg z tej rośliny ma silne działanie przeciwzapalne i wspomaga tworzenie zdrowych komórek skóry. Koi cerę i przywraca jej zdrowy koloryt. Zmieszaj 1 łyżkę sproszkowanej lukrecji z 1 łyżeczką miodu i 1 łyżeczką czystego żelu aloesowego. Nałóż miksturę na twarz i pozostaw na 15 minut. Spłucz letnią wodą. Zabieg powtarzaj dwa razy dziennie przez 4-8 tygodni.

Olejek lawendowy Olejek lawendowy działa antyseptycznie i przeciwzapalnie. Z tego powodu często jest stosowany w leczeniu problemów skórnych, w tym trądziku różowatego. Namocz wacik kosmetyczny w czystym olejku lawendowym i delikatnie wmasuj w zaatakowane trądzikiem partie skóry. Olejek nie tylko zredukuje stan zapalny, ale również obkurczy powiększone naczynka krwionośne. Zabieg powtarzaj dwa razy dziennie przez okres kilku tygodni. Zmieszaj 1 kroplę olejku lawendowego z 1 łyżką olejku migdałowego. Przed pójściem spać nałóż miksturę na twarz i delikatnie wmasuj. Pozostaw ją na noc, a rano spłucz letnią wodą. Zabieg rób codziennie przez kilka tygodni. Uwaga: olejek lawendowy może wywoływać reakcje alergiczne, zanim zdecydujesz się na ten sposób wykonaj więc próbę na niewielkim obszarze skóry.

Miód Miód ma właściwości przeciwbakteryjne, silnie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Można go stosować w celu zapobiegania wykwitom skórnym na skutek trądziku młodzieńczego i różowatego. Co więcej, doskonale nawilża on cerę jednocześnie nie przetłuszczając jej. 1-2 łyżki prawdziwego miodu delikatnie wmasuj w twarz. Pozostaw na 20 minut, a następnie spłucz letnią wodą. Nałóż lekki krem nawilżający. Powtarzaj tę czynność dwa razy w tygodniu, a zredukujesz stan zapalny, rumień i wspomożesz naturalny proces regeneracji skóry. Zmieszaj 2 łyżki prawdziwego miodu z 1 łyżką oliwy z oliwek i 1 1/2 łyżeczki pełnego mleka. Tak przygotowaną maseczkę nałóż na twarz i pozostaw na 10 minut. Spłucz letnią wodą. Zabieg powtarzaj 1-3 razy w tygodniu.

Ocet jabłkowy Ocet jabłkowy również posiada właściwości przeciwzapalne, co więcej – pomaga utrzymać pH organizmu na właściwym poziomie. Jest to niezbędne dla zdrowej skóry. Ocet jest również naturalnym środkiem dezynfekującym, skutecznie zabijającym grzyby i bakterie obecne na skórze. Rozcieńcz 1 łyżeczkę octu jabłkowego w szklance filtrowanej wody. Dodaj 1 łyżkę miodu. Pij ten napój dwa razy dziennie – rano i wieczorem, przez okres 6-8 tygodni (w zależności od nasilenia choroby). Możesz stopniowo zwiększać ilość octu z 1 łyżeczki do 2 łyżek stołowych. Zmieszaj 2 łyżki octu jabłkowego z 8 łyżkami wody. Tak przygotowany tonik nałóż na twarz i pozostaw na 10 minut. Spłucz letnią wodą. Powtarzaj zabieg raz dziennie przez okres 2 miesięcy.

Aloes Aloes - zarówno w postaci żelu, jak i soku - jest skutecznym sposobem na trądzik różowaty. Dzieje się tak za sprawą jego właściwości przeciwzapalnych i leczniczych. Wspomaga procesy regeneracji skóry, redukuje rumień i podrażnienia. Można go stosować miejscowo lub doustnie. Wyciśnij „żel” ze świeżych liści aloesu i nałóż go na skórę. Poczekaj, aż zaschnie, a następnie zmyj go letnią wodą. Powtarzaj tę czynność dwa razy dziennie przez minimum 2 miesiące. Dwa razy dziennie pij również 1 łyżkę soku z aloesu. Dzięki temu oczyścisz organizm z toksyn i przyspieszysz proces gojenia. Pamiętaj, by kontynuować terapię przez co najmniej kilka miesięcy.

Kurkuma Kurkuma ma potężne właściwości przeciwbakteryjne, lecznicze i antyseptyczne. Jej regularne stosowanie (zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie) pomaga zredukować rumień i stan zapalny związane z trądzikiem różowatym. Przygotuj maseczkę z 1 łyżeczki kurkumy i 1 łyżki jogurtu naturalnego lub miodu. Cerę umyj i osusz, a następnie nałóż na nią maseczkę. Pozostaw ją na 20 minut i spłucz letnią wodą. Powtarzaj zabieg raz dziennie, do czasu aż objawy trądziku ustąpią. Rozcieńcz 1 łyżeczkę kurkumy w szklance letniej wody lub mleka. Pij ten „eliksir” dwa razy dziennie, a już wkrótce zauważysz poprawę kondycji skóry i ustąpienie objawów trądziku.

Siemię lniane Siemię lniane ma właściwości przeciwzapalne, redukujące rumień i stan zapalny. Jest również źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które działają łagodząco na podrażnioną skórę. Trzy razy dziennie pij1 łyżeczkę oleju z siemienia lnianego. Rób to codziennie przez okres przynajmniej dwóch miesięcy. Postaraj się również włączyć siemię lniane do swojej diety, żeby zapobiec atakom trądziku w przyszłości.
Powiązane porady
Podobne porady
Komentarze (6)
Zrezygnowałam z kawy, alkoholu i czekolady, ograniczyłam produkty zawierające gluten (które przez ostatnie 2 lata stanowiły absolutną podstawę mojej diety), zamiast coli zaczęłam pić wodę mineralną. Do tego szare mydło (od czasu do czasu, niestety bardzo wysusza skórę).
Nie jestem pewna, który z tych czynników pomógł najbardziej, ale efekty po miesiącu takiego postanowienia są spektakularne. Teraz coś nowego "wyskakuje" mi nie co chwilę, tylko raz na kilka dni, twarz się bardzo wygładziła, jestem w stanie pokazać się ludziom bez mocnego makijażu. ;-)
Jeszcze długa droga przede mną, bo poprawa nie jest całkowita, do tego mam pełno śladów i przebarwień po ostatnim roku trądziku.. ale i tak jestem przeszczęśliwa, bo już nie widziałam żadnej nadziei żeby wyglądać normalnie. Dlatego zamiast (albo oprócz) trucia się lekami, wpierw spróbujcie potraktować trądzik jako sygnał od waszego organizmu, że coś wewnętrznie jest nie tak.
z przebarwieniami po trądziku poradziłam sobie, stosujac maski dr Anne Hathway. Po ich stosowaniu mam jednolitą cere. I pozbyłam sie znienawidzonych przebarwień