Jak uprawiać czosnek olbrzymi?
Amarant - specjalista Tipy.pl

Czosnek olbrzymi jest rośliną ozdobną, całkowicie mrozoodporną o wysokości do 150 cm. Najlepiej wygląda on zasadzony w dużej grupie na rabacie w towarzystwie białych pustynników, lilii lub srebrnej santoliny. Czosnek olbrzymi zakwita dopiero w 2 lub 3 roku od czasu zasadzenia cebuli, zaś kwitnie w czerwcu i lipcu.
1
Stanowisko

Gleba pod czosnek olbrzymi powinna być przepuszczalna, żyzna i piaszczysto gliniasta zaś stanowisko powinno być słoneczne lub delikatnie zacienione (im więcej słońca tym bardziej okazałe kwiaty) i osłonięte od wiatru (z uwagi na długie łodygi i duże, ciężkie kwiatostany).
2
Podlewanie

Ziemia powinna być cały czas lekko wilgotna. Podczas suszy roślina ta wymaga codziennego podlewania (najlepiej robić to wcześnie rano lub po zachodzie słońca).
3
Nawożenie

Czosnek olbrzymi nawozimy latem 2-3 razy nawozem wieloskładnikowym (20g/m²).
4
Cięcie

Po kwitnieniu należy ściąć wszystkie kwiaty, aby nie dopuścić do zawiązania nasion (osłabia to cebule). Najlepiej ścinać kwiatostany wówczas, gdy wszystkie się już dobrze rozwiną. Kwiaty najlepiej zasuszyć i wstawić do wazonu.
5
Sadzenie

Czosnek olbrzymi sadzimy jesienią na przełomie września i października w rozstawie 30 cm i na głębokości 3 razy większej od wysokości cebuli czyli około 20 cm. Cebulki należy po kilku latach wykopać, najlepiej jesienią, rozdzielić i zasadzić w innym miejscu (lub wymienić i użyźnić glebę).
6
Zimowanie

Roślina ta w polskich warunkach jest zupełnie mrozoodporna.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie