Tutaj jesteś: Dziecko > Ciąża > Przygotowanie na przyjście dziecka na świat > Jak rozpoznać pozycję dziecka w brzuchu?

Jak rozpoznać pozycję dziecka w brzuchu?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 4/5 (3 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Nie jest łatwo stwierdzić przyszłej matce w jakiej pozycji znajduje się dziecko w danym momencie, jednak im jest ono większe, tym sprawa jest nieco prostsza. Z czasem każda kobieta zauważa pewne znaki, świadczące o tym w którym miejscu maluszek ma w danej chwili nóżki. Określenie pozycji dziecka jest szczególnie ważne w zaawansowanej ciąży, kiedy zależy nam, aby przybrało ono najlepsze położenie do porodu, czyli położenie podłużne główkowe.
1
Jeśli twój brzuch jest na środku wypukły a pępek wystający, zaś ty czujesz kopnięcia pod żebrami to może oznaczać, że dziecko jest ułożone główką w dół odwrócone buzią do twojego kręgosłupa.
2
Jeśli przód brzucha wydaje się być płaski a ty czujesz kopnięcia maluszka z przodu brzucha w jego górnej części, wówczas prawdopodobnie jest ono ułożone główką w dół, buzią skierowaną do twojego podbrzusza.
3
Jeśli czujesz ucisk dziecka w okolicach górnej części brzucha i widzisz tam wyraźną wypukłość (zwykle zlokalizowana bardziej z prawej lub lewej strony, rzadziej na środku) to delikatnie na nią naciśnij. Jeśli poczujesz, że całe dziecko się poruszyło, to oznacza, że najprawdopodobniej leży ono główką w dół a ty nacisnęłaś jego pupę. Jeśli wypukłość na brzuchu poruszy się sama a całe dziecko pozostanie w takiej samej pozycji, to może oznaczać, że wypukłość ta jest główką dziecka, która porusza się niezależnie od reszty ciała.
Jak zwalczyć rozstępy?
Jak przewidzieć płeć dziecka?
Jak pozbyć się zaparć?
Jak leczyć trądzik w ciąży?
Wskazówki
Bierz pod uwagę, że większość dzieci w łonie matki jest bardzo aktywna i ciągle wywraca fikołki i się przekręca - nawet podczas samego porodu. To, że dziecko w danej chwili jest ułożone główką do góry nie oznacza, że będzie tak samo ułożone za kilka godzin.
4
Jeśli czujesz w dolnej części brzucha, że dziecko ma czkawkę, wówczas jest ono ułożone główką w dół.
5
Jeśli czujesz czkawkę dziecka na środku brzucha lub nawet powyżej pępka, to najprawdopodobniej jest ono ułożone główką do góry.
6
Jeśli czujesz kopanie ponad pępkiem, to maluch jest ułożony główką w dół.
7
Jeśli jesteś w zaawansowanej ciąży i czujesz silny ból podbrzusza i żeber to może oznaczać, że dziecko jest ułożone główką do góry. Główka znajduje się wówczas w pobliżu lub pod twoimi żebrami. Jeśli takiego bólu nie odczuwasz, wówczas najprawdopodobniej dziecko jest ułożone główką w dół.
8
Poproś partnera, aby za pomocą stetoskopu (lub rolki po papierze toaletowym) posłuchał przez twój brzuch bicia serca malucha. Jeśli usłyszy on bicie w okolicach podbrzusza, wówczas dziecko jest ułożone główką w dół zaś jeśli w okolicach pępka lub wyżej, wówczas główką do góry.
Wskazówki
Bierz pod uwagę, że większość dzieci w łonie matki jest bardzo aktywna i ciągle wywraca fikołki i się przekręca - nawet podczas samego porodu. To, że dziecko w danej chwili jest ułożone główką do góry nie oznacza, że będzie tak samo ułożone za kilka godzin.
 4/5 (3 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (3)

Nie będzie widoczny na stronie
 
em - 2016-08-08
Ja mam kulkę pod żebrami a kopnięcia bardzo nisko. Lekarz potwierdził moje założenie że dzidziuś jest główką ku górze, twarzą do mojego kręgosłupa.
malwina_s - 2014-04-03
Bardzo ciekawe, od tej pory zaczniemy z mężem obserwować brzuszek :)
malwina_s - 2014-04-03
Fajny artykuł, zawsze znajdę coś dla siebie... to moja pierwsza ciąża i każda ciekawostka jest dla mnie na miarę złota
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Imię jest oprócz miłości najważniejszą rzeczą jaką daje się dziecku. Będzie ono wizytówką Twojej pociechy przez całe...
Jakie imię dla dziecka?
Imię jest oprócz miłości najważniejszą rzeczą jaką daje się dziecku. Będzie...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.