świerk

Jak nawozić świerki?
flora - specjalista Tipy.pl

Nawożenie świerków opiera się na tych samych zasadach, co nawożenie innych roślin iglastych. Jeśli masz w tym temacie braki, nie przejmuj się. Poniżej znajdziesz cenne wskazówki, dzięki którym twoje świerki będą zdrowe i zielone.
1
Tuż po zasadzeniu, świerków nie nawozi się. Drzewa starsze najlepiej nawozić wiosną, w okresie od początku kwietnia do połowy lipca. Nie zaleca się przy tym stosowania obornika.
2
Ponieważ świerk nie zrzuca igieł na zimę, wiosną nie potrzebuje tak dużych dawek składników pokarmowych, co rośliny liściaste, które muszą wypuścić liście na nowo. W związku z tym, przy nawożeniu świerku i innych roślin iglastych stosujemy znacznie mniejsze dawki nawozów.
3
Świerk, podobnie jak większość innych iglaków, najlepiej rozwija się na podłożu kwaśnym. Z tego powodu nawozimy go nawozami o takim właśnie odczynie, np. siarczanem amonu. Młode świerki nawozimy w ilości około 20 g/m2, a starsze 30-40 g/m2. 1/3 dawki nawozu stosujemy wczesną wiosną, a resztę na początku rozwoju nowych pędów (wówczas zapotrzebowanie na azot jest największe). Nie nawozimy azotem później, niż po połowie lipca, ponieważ zmniejsza to odporność świerku na choroby i niekorzystne warunki atmosferyczne (w tym mróz).
4
Świerkowi dostarczamy również fosforu (5-9 g/m2), potasu (10-18 g/m2) i magnezu (2-3 g/m2). Połowę dawki stosujemy jesienią, a drugą połowę wczesną wiosną.
5
Jeśli igły świerku zaczynają brązowieć, oznacza to, że brakuje mu magnezu. Należy dostarczyć go w formie dolistnej i doglebowej, stosując nawóz wzmacniający, np. Ogrowit.
6
Do nawożenia świerku można również stosować specjalne nawozy do iglaków, np. Florovit do iglaków. Tym nawozem nawozimy roślinę trzykrotnie, w kwietniu, połowie czerwca i na początku sierpnia.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

pralinka
09.04.2014
imponujący artykuł, bardzo rzetelne informacje, na pewno zastosuje się do porad bo obowiązek spadł na mnie