korzystanie z Google

Jak korzystać z Google?
InternetInternet - specjalista Tipy.pl

Wyszukiwarka Google jest najobszerniejszą, ogólnie dostępną wyszukiwarką w Internecie, co z pewnością przysparza jej popularności. Dzięki temu szybko stała się najczęściej używaną wyszukiwarką on-line. Oprócz podstawowych funkcji, które wyszukiwarka nam udostępnia, możesz skorzystać z zaawansowanego wyszukiwania i ograniczyć wyszukiwanie do określonych stron internetowych. Wyszukiwarka Google oferuje nam także dodatkowe funkcje, takie jak mapy, pogoda, wiadomości, lista rozrywek oraz wiele innych. Jeśli nigdy nie używałeś Google lub jeśli chcesz dowiedzieć się jak korzystać z bardziej zaawansowanych funkcji, przeczytaj poniższe wskazówki.
P

Rzeczy, których potrzebujesz
* Dostęp do internetu

1

Odwiedź stronę www.google.pl. Oczywiście nie możesz użyć tej wyszukiwarki, dopóki nie wejdziesz na tę stronę. Wpisz, więc powyższy adres i przejdź do następnych kroków.

2
Wykonaj wyszukiwanie podstawowe. W środkowej górnej części strony zobaczysz puste pole, używa się go do wyszukiwania podstawowego. Wystarczy wpisać słowo lub frazę, która opisuje informacje, której szukasz i wcisnąć klawisz "Enter" lub kliknąć myszką na wyszukiwanie. Możesz wpisać całe zdanie, jakiś jego fragment lub nawet zadać pytanie (jak zrobić masaż?). Wyniki wyszukiwania informacji, których poszukiwałeś, pojawią się na nowej stronie. Ich kolejność zależna jest od tego, które z nich najbardziej pasuje do podanych przez ciebie kryteriów.
3
Wyszukiwarka Google obsługuje tzw. operatory logiczne. Używając ich możemy połączyć hasła, zapytać o także/albo lub też usunąć wynik wyszukiwania pewnych haseł. Istnieją trzy operatory logiczne, których możemy użyć – AND (i); OR (lub); NOT (nie). Można użyć ich wszystkich na raz lub każdego z osobna. Zamiast wpisywania AND i NOT możesz użyć znaków + i -.

Przykład wyszukiwania logicznego: Cartoon Network AND kreskówki AND "program dla dzieci". Używając tego ciągu wyrazów, będziesz mieć pewność, że wszystkie podane hasła znajdą się w wynikach wyszukiwania w jednym dokumencie.

Przykład: Wpisując "noclegi nad morzem" -Trójmiasto uzyskasz listę stron oferujących noclegi nad morzem z wyjątkiem Trójmiasta (zamiast -trójmiasto, możesz wpisać ciąg miast w których nie szukasz noclegu np. -Gdańsk -Gdynia -Sopot).

Jeśli chcesz znaleźć konkretny ciąg znaków wówczas należy pamiętać o cudzysłowu np. szukając tytułu lub wykonawcy piosenki wystarczy wpisać w Google zapamiętany ciąg słów np. "i łzy dziewczyny i wielkie łzy".

Dzięki operatorom możesz zawęzić wyniki wyszukiwania i zwiększyć swoje szanse na znalezienie informacji, których szukasz.
4
Wypróbuj "szczęśliwy traf". Możesz z niego skorzystać, klikając w przycisk obok normalnego wyszukiwania. Funkcja ta omija typową listę wyników wyszukiwania i kieruje cię bezpośrednio na stronę, która odpowiada zadanym przez ciebie kryteriom. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli szukasz konkretnej strony. Wystarczy wpisać jej nazwę, kliknąć w przycisk i zostaniesz automatycznie przekierowany do podanej strony. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, jeśli nie jesteś pewien czy podałeś dobrą nazwę lub szukasz wielu wyników.
5

Skorzystaj z wyszukiwania zaawansowanego. Możesz wykorzystać to do ograniczenia liczby wyników wyszukiwania, poszukując tylko określonych terminów, całych zwrotów lub części zdania. Aby skorzystać z wyszukiwania zaawansowanego, kliknij w pierwszy z trzech łączy znajdujących się po prawej stronie paska wyszukiwania, podpisanego odpowiednio "wyszukiwanie zaawansowane". Możesz je również znaleźć pod adresem: http://www.google.pl/advanced_search?hl=pl.


Pierwsza część wyszukiwania zaawansowanego to określenie występowania szukanego słowa. Możesz wybrać opcje: "ze wszystkimi słowami", "z wyrażeniem", "z którymkolwiek ze słów" lub "bez słów". Nie musisz wypełniać wszystkich tych pól, wystarczy, że wykorzystasz te, które są istotne dla twojego wyszukiwania. Dla opcji "ze wszystkimi słowami" musisz wpisać wszystkie, które chcesz, aby pojawiły się w wynikach wyszukiwania. Każde słowo oddziel przecinkiem, dzięki temu będą traktowane jako oddzielne. Opcja ta jest przydatna przy poszukiwaniu informacji, które zazwyczaj trudno znaleźć w jednym dokumencie, np. dym papierosowy, kot. Opcja "z wyrażeniem" przydatna jest do poszukiwania tekstów piosenek, przemówień czy stenogramu z pokazów telewizyjnych i filmów. Opcja "z którymkolwiek ze słów" pozwala na uzyskanie wyników dla wszystkich z osobna, niekoniecznie występujących razem. Na przykład wpisując – winogrono, ser, buty – uzyskasz informacje na temat winogron, sera i butów, niekoniecznie razem dla wszystkich. Opcja "bez słów" pozwala na wyeliminowanie niektórych wyrażeń z wyników. Na przykład jeśli szukasz informacji o winie, ale nie chcesz nic o winie czerwonym, wpisz "wino czerwone" przy tej opcji. W wynikach nie pojawią się strony, które zawierają informacje na jego temat.

Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie