kukiełki na rękę

Jak zrobić kukiełkę na rękę?
Kamyczek - specjalista Tipy.pl

Prosta kukiełka na rękę może być zrobiona praktycznie z każdego materiału, jaki sobie wymyślisz. Spróbuj użyć filcu lub innej tkaniny by zrobić ludzką kukiełkę i odpowiedniego koloru futerka by zrobić kukiełkę zwierzątko.
P

Rzeczy, których potrzebujesz
* guziki
* wstążki
* igła do haftowania
* koraliki
* tektura lub karton
* spinacze krawieckie
* nici do haftowania
* filc
* futerko
* klej
* maszyna do szycia
* igły i nici do maszyny
* nożyczki
* ołówek
* sztywny papier - brystol
* linijka

1
Ołówkiem narysuj wzór kukiełki na brystolu lub średnio twardej tekturze. Rysuj i poprawiaj aż do czasu, gdy stworzysz dokładnie taki wizerunek, jaki chciałbyś, aby miała twoja kukiełka.
2
Narysuj głowę i szyję, potem dorysuj ramiona. Ramiona mogą być odgięte do przodu lub do tyłu, ustawione pod kątem 90 o do reszty ciała.
3
Upewnij się, że szerokość i długość ramion/rąk kukiełki jest na tyle duża by zmieściły się tam twoje palce i dłoń zwinięta w pięść. Uformuj tak głowę pacynki aby wygodnie było włożyć tam palec, inaczej nie będzie "wygodna" dla twojej ręki.
4
Narysuj linie od ramion aż do planowanego końca długości kukiełki. Ostateczna długość kukiełki nie powinna być większa niż odległość od palca, który będzie przytrzymywał głowę do łokcia.
5
Wytnij narysowany kontur dokładnie po liniach.
6
Przygotuj materiał, złóż go prawą stroną do środka, ułóż wycięty szablon kukiełki, przypnij szpilkami, aby się nie przesuwał i wytnij. Usuń szpilki.
7
Zanim zeszyjesz kukiełkę wyhaftuj oczy, buzię nos itd w miejscu gdzie będzie jej twarz. Po zeszyciu kukiełki będzie ci trudniej wyhaftować te detale.
8
Możesz zrobić twarz kukiełki z filcu lub innego materiału o innej teksturze niż ten z którego wyciąłeś całą kukiełkę. Filc przyklej klejem, gdyż jest go dość trudno przyszyć ze względu na jego grubość. Inne drobiazgi jak guziki, wstążki, koraliki, włóczka mogą być także użyte do stworzenia twarzy i włosów kukiełki.
9
Po ukończeniu twarzy kukiełki złóż dwie części materiału tak by stykały się prawą stroną i całkowicie się pokrywały. Zepnij szpilkami.
10
Przeszyj wzdłuż obu boków około 0,5 cm od krawędzi materiału. Nie zeszyj dolnej części, w która będziesz wkładać rękę. Obszyj również krawędzie dookoła głowy kukiełki.
11
Przewróć materiał na prawą stronę. Tępą stroną ołówka wypchnij wszystkie wąskie elementy tj. np. uszy kukiełki.
12
Dolną krawędź podwiń aby się nie strzępiła, przyfastryguj a następnie przeszyj na maszynie. Kukiełka jest gotowa.
Strona 1 z 2

Podobne porady

Komentarze (4)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

linde
18.02.2016
Kukiełka to lalka na patyku. Jej rozwinięta forma może mieć ruchome rączki na cienkich drutach zwanych gabitami lub czempuritami. Lalka zakładana na rękę to poacynka. Pozdrawiam.
Ewelina82
28.01.2013
Kukiełki na ręce można także wykonać z rękawiczek. Można je doskonale ozdobić guzikami, cekinami i koralikami. W zależności od tego jaką postać chcemy stworzyć należy wybrać odpowiedni kolor i wzór rękawiczki.
Ewelina82
25.01.2013
Tak jak napisała Karolina skarpetki są bardzo dobrym pomysłem. Jednak gdy pod ręką nie mamy akurat filcu czy materiału doskonale sprawdzi się zwykły papier i klej. Dodatkowo taką kukiełkę można pomalować kredkami i flamastrami. Owszem takie kukiełki są mniej trwałe ale gdy nam się popsują, możemy przecież szybko wykonać nowe.
Karolinas
23.10.2012
Ja wykonuję kukiełki ze skarpetek :) Skarpetki idealnie pasują na rękę i oszczędzam sobie przy tym czasu na szycie. Doszywam tylko kolorowe oczka i śmieszne buźki i pacynka gotowa :) W zależności od tego jaką pacynkę chcę stworzyć wybieram odpowiedni kolor skarpetki.