kaszel

Jak wyleczyć kaszel?
ZdrowieZdrowie - specjalista Tipy.pl

Kaszel występuje zazwyczaj w jednym z dwóch rodzajów – suchy i mokry. W zależności od tego jaki rodzaj kaszlu nam dokucza, możemy leczyć go na różne sposoby. Najlepszym sposobem, aby zdiagnozować rodzaj kaszlu, jest wizyta u lekarza. Jednakże, jeśli nie możesz udać się po poradę, możesz próbować leczyć go tak, jak robił to wcześniej lekarz. Jeśli jednak objawy nie miną, musisz wybrać się do specjalisty.
P

Rzeczy, których potrzebujesz
* Lek wykrztuśny lub przeciwkaszlowy
* Miód i cytryna
* Tymianek
* Olejek eukaliptusowy
* Czosnek
* Cebula
* Nawilżacz powietrza

1
Musisz określić jaki rodzaj kaszlu masz. Kaszel suchy występuje wtedy, gdy odczuwasz w gardle swędzenie. Mokry kaszel to taki, w którym odkrztuszasz śluz.
2
Weź odpowiedni lek na kaszel. Istnieją dwa rodzaje leków na kaszel – przeciwkaszlowe i wykrztuśne.
3
Użyj leków przeciwkaszlowych, jeśli masz kaszel suchy. Leki te powstrzymują naturalną reakcję organizmu. Hamują odruch kaszlenia, który podczas kaszlu suchego powoduje podrażnienie gardła.
4
Jeśli zdiagnozowałeś u siebie kaszel mokry, kup lek wykrztuśny. Starasz się bowiem odkrztusić flegmę i nie powinieneś tłumić tego odruchu. Jeśli nie odkrztusisz śluzu, zostanie on w twoich płucach i może spowodować w niedługim czasie większe problemy zdrowotne.
5
Spróbuj domowych sposobów na kaszel. Niektóre domowe leki mogą pomóc nam w walce kaszlem, który ustąpi już po kilku dniach. Jeśli jednak trwa on już znacznie dłużej, koniecznie skonsultuj się lekarzem.
6

Jeśli kaszel cię nie opuszcza, spróbuj zmieszać miód z sokiem z limonki i przygotowaną miksturę wypij. Jeśli nie masz pod ręką limonki, możesz użyć do tego celu zwykłą cytrynę. Połączenie miodu i cytryny działa na podrażnione gardło kojąco.

7

Tymianek jest bardzo przydatnym ziołem, które może być używane także do zatrzymania kaszlu. Weź kilka gałązek suszonego tymianku i dodaj je do ciepłej herbaty. W razie potrzeby możesz dodać także miód lub cukier, wybór zależy od ciebie.

8

Olejek eukaliptusowy jest również skutecznym środkiem stosowanym do zatrzymania kaszlu. Możesz skorzystać z niego zawsze wtedy, gdy masz kaszel. Przed snem nanieś kilka jego kropli na poduszkę lub delikatnie natrzyj olejkiem klatkę piersiową.

9

Do leczenia kaszlu możesz wykorzystać także czosnek. Zrób sobie ciepłą herbatę i dodaj do niej czosnek. Jeśli chcesz, możesz dodać do niej miód. Kojące działanie miodu pomoże dodatkowo złagodzić kaszel.

10

Bardzo skuteczny w zwalczaniu kaszlu jest sok z cebuli, który możesz samodzielnie przygotować w swojej kuchni. Posiekaj drobno kilka cebul i wyciśnij z nich tak dużo soku, jak jest to tylko możliwe. Wymieszaj go z miodem i wypij.

11
Palenie papierosów przyczynia się w znacznym stopniu do nasilenia kaszlu. U osób palących od wielu lat, może rozwijać się uporczywy kaszel. Rzuć zatem palenie, będzie to korzystne dla twojego zdrowia. Ponadto pomoże to zmniejszyć ryzyko chorób, takich jak nadciśnienie czy choroby serca.
12

Używaj nawilżacza powietrza. Wilgotne powietrze może pomóc złagodzić suchy kaszel lub usunąć z płuc gęsty śluz.

?

Wskazówki
* Bądź ostrożny, niektóre leki przeciwkaszlowe mogą uzależniać.
* W niektórych przypadkach kaszel może prowadzić do zapalenia oskrzeli, więc nie lekceważ go.
* Mięta pomaga łagodzić kaszel.

Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (2)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Iza
31.08.2010
Nie powinno się lekceważyć tego, jeśli kaszel trwa bardzo długo. Moja córka ciągle pokasływała. Myślałam, że to przeziębienie, żle leczona alergia, bo miała problemy z tym od dawna. Potem było zapalenie oskrzeli więc tym bardziej pomyślałam, że ma obnizona odporność, dopiero jak nic nie pomagało lekarze zrobili jej pare badań w kierunku astmy. Gdyby nie to nie wiadomo co by dalej było. Na astme lekarz dal jej Monkaste i dalej bierze Cezerę na alergie. Więc jeśli kaszel naprawdę się przedłuża to nie wolno tego bagatelizować.
Zdrowie
24.09.2009
Jak zaczyna nas dusić kaszel najlepiej napić się wody. Drapanie gardła ustanie.