Co warto zwiedzić w Słowackiej Dolinie Demianowskiej
Włóczykij - specjalista Tipy.pl

To kraina legendarnych harnasi i rozleniwiających ciepłych wód. Uważana za jedną z najpiękniejszych dolin Niżnych Tatr Dolina Demianowska odwiedzana jest chętnie nie tylko przez Słowaków, ale i sąsiadów z Polski. O każdej porze roku, ale szczególnie zimą, gdy przywdziewa malowniczą białą szatę. Długa na 15 km dolina rzeczki Demianówki wcina się głęboko w masyw Niżnych Tatr, formując w nim podziemny system krasowy.

1

Najpopularniejsza Jaskinia Lodowa chętnie odwiedzana jest latem. Zimą turyści zdecydowanie wolą podziwiać lodowe krajobrazy na zewnątrz, najchętniej na nartach lub deskach snowboardowych.


2

A lodowych krajobrazów w Demianowskiej Dolinie nie brakuje. Cztery szczyty, które górują nad doliną (Krupowa Hala (1927 m), Dziumbier (2043 m), Chopok (2024 m) i Deresze (2004 m)) są wystarczająco wysokie i zróżnicowane, by stworzyć scenerię rodem z "Królowej śniegu".


3

Gdy jeszcze ogląda się to wszystko z geotermalnego basenu, to zimowy wypoczynek z pewnością można uznać za udany. Bardzo znana z termalnych kąpielisk z wodą leczniczą jest niewielka wioska Beszeniowa.


4

Geotermalne źródła osiągają tu temperaturę 61° C, a wypływają z głębokości 1987 metrów. W sześciu całorocznych basenach woda ma temperaturę od 36 do 40° C. Zalecana jest zwłaszcza tym, którzy powinni zadbać o swoje drogi oddechowe i stawy.


5

Tymczasem najbardziej popularnym ośrodkiem z basenami geotermalnymi jest bez wątpienia Tatralandia. Temperatura wody w basenach termalnych jest podobna jak w Beszeniowej, ale tutaj można odpoczywać całą rodziną, bo dla każdego jest jakaś atrakcja.


6

Można tu podreperować zdrowie, ale też zaszaleć w magicznym wodnym świecie, a potem najzwyczajniej odpocząć i oddać się relaksacyjnym i upiększającym zabiegom w Wellness Paradise, czy jak kto woli – w raju zdrowia i urody. Od atrakcji w Tatralandii łatwo się uzależnić, nic więc dziwnego, że wybudowano przy niej hotel na 700 miejsc.


7

Odprężenie w ciepłych basenach jest szczególnie przyjemne, jeśli następuje po wysiłku fizycznym. O ten ostatni w Dolinie Demianowskiej nietrudno. Wiele jest tu tras dla narciarzy biegowych i miłośników zimowej wspinaczki górskiej. Organizuje się też zimowe spływy pontonowe! Ale największą popularnością wciąż cieszą się narciarstwo zjazdowe i snowboardowe ślizgi.


8

Pod tym względem niekwestionowanym zwycięzcą wśród narciarskich ośrodków jest Jasná u podnóża Chopoku. Idealne naturalne warunki do uprawiania białego sportu idą tu w parze ze świetną infrastrukturą i profesjonalnym przygotowaniem stoków i wyciągów. Wśród tych ostatnich ogromną rzadkością są wyciągi orczykowe, po większości liczących 45 kilometrów tras narciarzy i snowboardzistów rozwożą wygodne wyciągi krzesełkowe i gondole.


9

Trasy są na tyle zróżnicowane, że bezpiecznie będą się tu czuli zarówno początkujący, jak i zaawansowani, a nawet ci, którzy uwielbiają jazdę ekstremalną. Nowoczesny system naśnieżania gwarantuje śnieg przez co najmniej 5 miesięcy w roku, dlatego na stokach Chopoka szusuje się jeszcze w kwietniu.


10

Popularność Chopoka na tle innych szczytów Niżnych Tatr przypisywać należy malowniczym kotłom polodowcowym po północnej stronie, widocznym z Demianowskiej Doliny. Pięknie widać je również z tras kolejek linowych wiozących turystów najpierw na Równą Halę i dalej do stacji Chopok-Ubocz, która znajduje się tuż pod szczytem.


11

Wystarczy jeszcze przejść kilkadziesiąt metrów, by dotrzeć na Chopok i do schroniska, które funkcjonuje tu cały rok. Można w nim odpocząć, posilić się i podziwiać niezapomniane widoki na piękną okolicę. A na czas podziwiania widoków warto zamówić aromatyczną słodką herbatę ziołową (bylinowy czaj), której tajemnicy przygotowania nie zdradzi żaden Słowak.


Strona 1 z 3

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie