okoń

Jak złowić okonia?
AydindrilAydindril - specjalista Tipy.pl

Łowienie okoni jest jednym z ulubionych zajęć wśród wędkarzy i entuzjastów. Okoń uwielbia chować się blisko dna w jeziorach i często jest trudny do schwytania. Choć jego złapanie wymaga cierpliwości, warto zrobić to dla samej satysfakcji i smacznego posiłku, jaki można z niego przygotować.
P

Rzeczy, których potrzebujesz
* Sprzęt wędkarski
* Przynęta
* Łódka
* Odpowiednie ubranie

1
Spakuj do torby sprzęt na cały dzień wędkowania. Do połowu okonia potrzebna będzie ci znaczna ilość przynęty. Upewnij się, że spakowałeś posiłek dla siebie i zaopatrz się w wodę.
2
Sprawdź czy na obszarze, na który się wybierasz nie ma zakazu połowu czy też żadnych ograniczeń. Na niektórych obszarach wprowadza się ograniczenie wielkości lub liczby złowionych okoni.
3
Przepłyń łódką wzdłuż obszaru chwastów i traw. Okonie często gromadzą się w tych obszarach w celu zdobycia pokarmu.
4
Na żyłkę od wędki załóż niewielki prosty haczyk i ołowiany ciężarek o odpowiedniej wadze, podtrzymuje on żyłkę wędkarską na pewnej głębokości. Postaraj się, by przynęta znajdowała się blisko dna, tam żeruje okoń. Okoń z pewnością będzie zainteresowany małymi rybkami lub robakami, które ty powinieneś umieścić na haczyku.
5
Przed wyciągnięciem haczyka z rybą z wody, odczekaj chwilę, aż nie będziesz odczuwać mocnych szarpnięć. Nigdy nie wyciągaj ryby z wody zbyt mocno i zbyt szybko. Możesz uszkodzić jej ciało lub wyrwać haczyk z jej ust.
6
Przeciągnij kotwicę łódki po trawiastym dnie jeziora, wymieszasz w ten sposób osiadły na dole muł i uwolnisz ulubiony pokarm okonia. Liczba okoni w danym miejscu szybko ulegnie zwiększeniu, a ty złowisz odpowiednią ilość ryb.
7
Staraj się nosić ubrania, które zlewają się z otoczeniem. Okonie to bardzo inteligentne ryby. Jeśli będzie czyta woda i ryba cię zauważy, wówczas nie zaatakuje przynęty.
?

Wskazówki
* Okoń wykazuje tendencję do pozostania głębiej blisko dnia w chłodne dni, podczas gdy w gorące letnie dni wypływa nieco bliżej powierzchni.
* Pamiętaj - po złowieniu rybę możesz wypuścić!
* Staraj się nie zanieczyszczać wód, na których łowisz. Zabierz swoje śmieci ze sobą.

!

Uwaga!
* Okonia należy ratować! W bardzo szybkim tempie okonia zaczyna ubywać z akwenów. Okoń rośnie niezwykle wolno. Pierwsze tarło występuje dopiero w 5-6 roku życia! Ryba ta nie ma jeszcze w Polsce okresu i wymiaru ochronnego jednak w najbliższym czasie powinno się to zmienić.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Kris12345
02.12.2018
Zapraszam na stronę, wyjaśniam jak łowić okonie i inne ryby. Wędkarskie porady