aktywny weekend

10 pomysłów na aktywny weekend
Włóczykij - specjalista Tipy.pl

Na co dzień brakuje ci czasu na aktywność fizyczną? Na pewno znasz to uczucie: spędziłaś dzień bardzo aktywnie, a czujesz się superwypoczęta. Naładuj baterie w weekend! Wybierz jeden ze sportów i działaj. Istnieje wiele sposobów na aktywne spędzanie czasu. Poniżej znajdziesz wskazówki, które podpowiedzą ci jak to zrobić.
1
PODLASIE I MAZURY

Spływ kajakiem: dzika przyroda na wyciągnięcie ręki, swoboda i świetna zabawa. By płynąć kajakiem, nie musisz mieć specjalnego przygotowania. Kajaki mają wielką zaletę: możesz płynąć z przyjaciółmi lub z rodziną! Krutyń, Rospuda, Biebrza i Czarna Hańcza wiją się w gęstych lasach, otoczone zielenią parków narodowych, oferują trasy o różnym stopniu trudności. Lepiej zarezerwować kajak przed wyjazdem. Koszt wynajmu to ok. 40 zł za dobę. Organizator zawozi nas na miejsce startu i przywozi po zakończeniu spływu. www.splywy.pl.
2
Weekend na tratwie: spływ tratwą po Biebrzy to przygoda odbywająca się w surowej scenerii odludnych bagien. Może trwać 1 dzień, 2 albo 4 dni. Tratwa jest niesiona nurtem rzeki, czasem trzeba odpychać się specjalnymi kijami. Na pokładzie znajduje się domek, w którym nocą można się przespać, w dzień schować przed upałem, a na jego dachu... rozbić namiot lub grillować! Wynajem tratwy (dla 6 osób) na jeden dzień kosztuje ok. 300 zł. www.tratwy.pl Odpocznij pod żaglami Żeglarstwo to dla jednych życiowa pasja, dla innych symbol wakacji: dobra zabawa, urok portowych miasteczek, szanty. To sport rodzinny – na łódce każdy będzie miał zadanie do wykonania!
3
Wynajem łódki (5 os.): od 120 zł/dzień. Na pokładzie powinien być sternik. Jeśli nie macie uprawnień, można go wynająć (ok. 160 zł za dobę). www.mjacht.pl.
4
MAŁOPOLSKA

Odkryj wspinaczkę: Jura Krakowsko-Częstochowska to wymarzona kraina dla osób lubiących piesze wędrówki, stare zamczyska, jaskinie, drewniane kościółki i piaszczyste drogi w nieznane. Malownicze białe wapienne skałki łączące Kraków z Częstochową są w weekendy oblegane przez miłośników wspinaczki. To bez wątpienia sport fascynujący, efektowny, ale i wymagający. I nie dla tych, którzy boją się wysokości.

Trzeba mieć chociaż podstawową wiedzę i umiejętności, ale pamiętaj, że każdy kiedyś zaczynał! Bezpieczne trasy w Rzędkowicach czy Dolinie Kobylańskiej przyciągają początkujących, nie brakuje tu szkółek wspinaczkowych. Przygodę z tym sportem trzeba więc zacząć od kursu.

Koszt kilkudniowego szkolenia to minimum 500 zł. W przypadku rodzin można liczyć na zniżki. www.wspinanie.pl, www.szkolawspinaczki.pl, www.it-jura.pl. Podziemne zwiedzanie Poznawanie jaskiń fascynuje zwłaszcza mężczyzn. Ciemność, cisza, przewężenia, chłód i duża wilgotność – to nie są przyjazne warunki... Ale może warto się przełamać i towarzyszyć im w rodzinnej podziemnej wędrówce? Księżycowy krajobraz jest niezwykły, poczucie satysfakcji gwarantowane! Poza tym mikroklimat jaskiń jest bardzo zdrowy. W wielu grotach zakłada się podziemne sanatoria. Pamiętajcie o odpowiednich butach i ciepłych ubraniach.

Nie musisz od razu szkolić się na grotołaza. Wiele jaskiń można zwiedzać turystycznie podczas pieszych wędrówek (atrakcyjniej będzie wypożyczyć quady i dojechać do celu na czterech kołach!). Najbardziej popularne są Jaskinia Łokietka (bilety: 5,50 i 7,50 zł) i Jaskinia Wierzchowska (12 i 14 zł). Uwaga! Warto wybrać się tam w miarę wcześnie, bo zwiedzających wpuszcza się tylko do godziny 16-17. www.jura.com.pl.
5
WIELKOPOLSKA

Spacery z kijkami Nordic Walking to marsz ze specjalnymi lekkimi kijami. Można go uprawiać w każdym wieku, wystarczy tylko kupić dobrze dobrane kijki i zapoznać się z techniką. By nabrać prawidłowych nawyków, dobrze jest rozpocząć kijkowy sport z instruktorem. Jedne zajęcia w szkole chodzenia (np. www. szkolachodzenia.pl) kosztują od 15 do 30 zł (w zależności od ilości osób w grupie). Wielkopolskie dukty oferują ponad 140 km tras wyłącznie dla uprawiających Nordic Walking. Organizowane są tu też krajoznawcze wycieczki z kijkami (www.nadwakije.blox.pl). Marsze i zajęcia odbywają się cyklicznie wokół poznańskich parków: www.marszpozdrowie.pl, www.arenaruchu.com.pl. Spotkania są bezpłatne albo kosztują niewiele (ok. 20 zł). Kijki można mieć własne lub je wypożyczyć. Najlepsze trasy znajdziesz na www.traseo.pl (zakładka Wielkopolska, trasy piesze).
6
Piłeczką do celu: pola golfowe w Wielkopolsce uważane są za najlepsze w Polsce. By grać na prawdziwym polu, trzeba posiadać „zieloną kartę”, którą uzyskuje się po ukończeniu kursu (trwa 3-5 dni i trzeba za niego zapłacić ok. 600 zł). Ale jeśli chcesz się tylko pobawić, przy każdym polu jest szkółka dla dzieci i dorosłych, gdzie pod okiem instruktora można spróbować tego sportu (ok. 100 zł za lekcję). Dumą Poznania jest poza tym tor do minigolfa na Malcie (18 dołków, malowniczo rozmieszczonych nad brzegiem jeziora), gdzie można zagrać w golfa całą rodziną. Kluby golfowe, gdzie mile widziani są początkujący: www.lawicagolfpoznan.pl, www.polegolfowe.pl. Minigolf na Malcie: bilety po 11-17 zł, www.maltaski.pl.
7
POMORZE

Na rowerowym szlaku: wyobraź sobie dzień nad morzem, słoneczny poranek, wsiadasz na rower, omijasz oblężone wejścia na plażę i wjeżdżasz w pachnący las. Patrzysz na wschód - pusto, na zachód - ani żywej duszy. Ścieżki rowerowe pokrywają całe wybrzeże. Godna polecenia jest ta na Mierzei Helskiej (start w Pucku), dobra dla małych rowerzystów. Najlepiej ruszyć Szlakiem Latarni Nadmorskich. Plan przejazdu warto wcześniej zaplanować. Ułatwi to strona www.mojrower.pl. Nurkowanie we wrakach Marzy ci się przygoda przypominająca poszukiwanie skarbów? Jeśli nie boisz się głębin i nie masz przeciwwskazań zdrowotnych do zejścia pod wodę, nurkowanie we wrakach to idealny pomysł dla ciebie. Nie wszyscy o tym wiedzą, że Wybrzeża Bałtyku są pełne popodwodnych okrętów!
8
Nurkowanie: by rozpocząć przygodę z tym sportem, trzeba zdobyć certyfikat. Centra nurkowe organizują kursy i gwarantują sprzęt, m.in. pianki (dzięki nim nie zmarzniemy w wodzie do końca września). Cena sześciodniowego kursu wynosi ok. 1400 zł (dla młodzieży to 600 zł). www.wielkiblekit.pl, www.divingbaltic.eu Radość na desce
9
Złap wiatr w... żagiel! Hel uważany jest za jedno z najbezpieczniejszych miejsc w Europie do uprawiania windsurfingu. Płytka woda i małe zafalowanie tworzą doskonałe warunki do nauki tego sportu. Na kurs mogą zapisać się dorośli i dzieci od 5. roku życia. Ośmiogodzinny kosztuje 300 zł, a 6 dni szkolenia – 650 zł. www.surfpoint.pl, www.wioskasurfera.pl.
10
BIESZCZADY

Konny rajd: Odludne Bieszczady nazywane są polskim Dzikim Zachodem. Rozległych widoków z połonin nic nie zakłóca. Najlepiej wybrać się tu we wrześniu, by podziwiać wielobarwną jesień. Najlepiej... z końskiego grzbietu! Kilkudniowy rajd konny to niesamowita przygoda dla całej rodziny i dużo więcej niż zwykła przejażdżka. Trzeba zaopiekować się zwierzęciem, również na nocnych dyżurach. Noclegi dla uczestników rajdu – w schroniskach.
Strona 1 z 5

Powiązane porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie