Madryt

Co zwiedzić w Madrycie?

Włóczykij - specjalista Tipy.pl
Madryt
1 z 4
Stolica Hiszpanii to jedno z najstarszych (II w. p.n.e.) miast na naszym kontynencie. I choć jest równocześnie jedną z największych jego metropolii, wcale na to nie wygląda. Pod względem liczby drzew wyprzedza ją bowiem na świecie tylko Tokio. Madryt jest zielony. Jego parki i ogrody zajmują niebagatelną powierzchnię 250 tys. hektarów, a wzdłuż ulic rośnie około ćwierć miliona drzew! Przy czym wyjątkowo ilość idzie tu w parze z jakością. Miasto ma wyjątkowo piękne ogrody historyczne, jak Królewski Ogród Botaniczny, i pałacowe, takie jak Campo del Moro, a także wspaniałe wspaniałe parki.
1
Eskurial
Pałace i grobowce

Madryt, choć tak bardzo wiekowy, zyskał na znaczeniu dopiero w pod koniec XV w., za panowania słynnych Królów Katolickich, czyli Izabeli i Ferdynanda. Stolicą (wcześniej było nią Toledo) zaś uczynił go ich prawnuk Filip II. Rozbudował wspaniały Alkazar (siedziba władcy), a pod Madrytem rozkazał wybudować ogromny zespół pałacowy Eskurial. W jego obrębie można zwiedzić jedną z największych królewskich nekropolii. Pochowano tam 23 osoby z panujących w Madrycie dynastii Habsburgów i Burbonów. Co ciekawe, w Panteonie nie ma już miejsca dla obecnego króla Jana Karola i jego żony Zofii ani ich potomstwa.
2
Madryt
Miasto, które nie zasypia

Nie brak tu jednak atrakcji niezwiązanych ze spacerami ani z historią. Niewiele jest miast tak tętniących nocnym życiem jak Madryt. Dyskotek, klubów, kawiarni i pubów nie sposób zliczyć. Jednym z centrów rozrywki jest miasteczko studenckie, do którego warto się wybrać, nawet jeśli lata akademickie mamy dawno za sobą. Klubowicze często wylegają z lokali na plac i wtedy to on staje się największą imprezownią. Drugim miejscem spotkań jest okolica stadionu piłkarskiego Bernabéu. Ale to już całkiem inna historia.
3
Real i Atletico
Są takie dwa kluby…

Dla wielu Madryt to przede wszystkim piłka nożna. Swoją siedzibę mają tu dwa z najlepszych klubów kraju. Real i Atletico różnią się pod wieloma względami, co widać nawet po ich stadionach. Santiago Bernabeu Realu został wybudowany przy arystokratycznej ulicy Castellana, podczas gdy Estadio Vicente Calderon Atletico powstał przy browarze nad rzeką Manzanares. No i Real może poszczycić się największą liczbą kibiców w Europie (20 mln!), a wśród nich są takie sławy jak Cameron Diaz, Antonio Banderas czy Roger Federer. A i tak największymi gwiazdami są piłkarze. To w Realu na boisko wychodzą Ronaldo, Xabi Alonso czy legendarny już bramkarz Iker Casillas. Ostatnie derby: 3:0 dla asów z Santiago Bernabeu!
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

KIDA
20.06.2014
Byłam w Madrycie z koleżankami... mają tam bardzo dobre jedzenie. Polecam cocido, bardzo pyszny gulasz :)