Co zwiedzić w Watykanie?

Włóczykij - specjalista Tipy.pl
1 z 5
To miejsce jest dla Polaków szczególnie ważne. Ale w Watykanie i w Rzymie jest więcej polskich śladów niż te, które pozostawił nasz papież. Warto przyjechać tutaj z całą rodziną lub samemu, by oddać się tam modlitwie i krótkiej chwili refleksji. Atrakcji w Watykanie nie brakuje, każdy znajdzie coś dla siebie. Poniżej znajdziecie przydatne informacje dla każdego kto planuje podróż do Watykanu.
1
Bazylika św. Piotra
Bazylika św. Piotra

Dla katolików to najważniejsza świątynia na świecie. Dla Polaków to przede wszystkim miejsce, w którym znajduje się grób Jana Pawła II. Na podłodze w nawie głównej możemy zobaczyć, dokąd sięgałyby inne wielkie kościoły świata, gdyby „wstawiono” je do Bazyliki. Wśród nich „zaznaczono” jeden polski kościół – Bazylikę Najświętszej Marii Panny w Gdańsku. A jeśli wejdziemy (lub wjedziemy windą) na kopułę (wejście znajduje się po lewej stronie portyku) i spojrzymy w stronę Pałacu Apostolskiego, na jego dachu zobaczymy mały ogród. Było to ulubione miejsce Jana Pawła II.
2
Jan Paweł II
Kościół św. Cezarego

Na Palatynie znajduje się prześliczny, choć niewielki kościółek. Od 28.06.1967 r. był to tytularny kościół Karola Wojtyły – dostają je od papieża wszyscy kardynałowie. Ta polska tradycja została zachowana. Jan Paweł II przekazał „swój” kościół kolejnemu polskiemu kardynałowi Andrzejowi Deskurowi. W Rzymie (i to od XVI wieku) znajduje się też polska parafia – kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika. Msze odprawiane są tam po polsku, tam też znajduje się Biuro Informacji dla Pielgrzymów Polskich. Grupy zorganizowane i pielgrzymi indywidualni mogą tam uzyskać informacje o audiencjach papieskich, adresach domów pielgrzymów oraz pensjonatów w Rzymie i okolicach, uzyskać kontakt z wykwalifikowanym przewodnikiem po Watykanie, zamówić pergaminy z papieskim błogosławieństwem.
3
Via Appia Antica
Via Appia Antica

To najsłynniejsza z dróg starożytnego Rzymu. Prowadzi od Bramy św. Sebastiana aż do Kapui. Kilka kilometrów od Placu św. Piotra, niemal dokładnie na rozwidleniu dróg, znajduje się mały kościółek Domine Quo Vadis. Według legendy, dokładnie w tym miejscu, uciekający z płonącego Rzymu apostoł Piotr spotkał Chrystusa. W czasie swojego pobytu w Rzymie kościółek ten zwiedzał Henryk Sienkiewicz, a opowiadana historia natchnęła go pomysłem napisania „Quo vadis”. Od 1978 roku kościółkiem opiekują się polscy księża Michalici.
4
Watykan - muzeum
Muzea Watykańskie

Najbardziej znanym polskim eksponatem muzeum jest obraz Jana Matejki „Sobieski pod Wiedniem”, który wisi w Sali Sobieskiego. Nasz król cieszył się w Rzymie sławą obrońcy chrześcijaństwa. W zbiorach Biblioteki Watykańskiej znajduje się też najstarszy dokument związany z Polską. Jest to list Mieszka I, który prosi papieża Jana XV o opiekę Stolicy Apostolskiej nad jego państwem.
Strona 1 z 5

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Urszula_S
20.06.2014
Ach... stare dobre czasy, byłam na pielgrzymce w Watykanie w ramach naszej parafialnej wycieczki z Księdzem Proboszczem. Co za widoki, jak tam wspaniale.. a na dodatek możecie mi Państwo uwierzyć, że pomimo tłumu.. Kiedy człowiek zaczyna się tam modlić nagle ten gwar przestaje mieć znaczenie. Polecam wszystkim, każdy powinien przeżyć coś takiego.