rodzina na rowerach

Jak prawidłowo jeździć na rowerze?
szyszunia - specjalista Tipy.pl

“Raz, dwa, trzy, cztery, zapraszamy na rowery” - śpiewają przedszkolaki, a często wtórują im także rodzice i starsze rodzeństwo. Jak wiadomo, jazda na rowerze, to doskonała forma spędzania wolnego czasu, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. A jak wspaniale jeździ się całą rodziną! Uprawiając tę ruchową aktywność dotleniamy się, poprawiamy swoją kondycję i… po prostu się relaksujemy. Nim jednak wsiądziemy na nasz pojazd, nieważne, czy jest to modny rower miejski, górski, czy też wiekowy Wigry 3, musimy wiedzieć, jak jeździ się na nim prawidłowo. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko kontuzji.
1
Najbardziej zdrowa dla kręgosłupa i stawów pozycja to ta wymuszona przez rower miejski czy turystyczny. Plecy powinny być wyprostowane, tułów lekko pochylony, a nadgarstki utrzymane w linii przedramion (nie zgięte).
2
Przy ustawianiu siodełka warto pamiętać, że kolana nie powinny zginać się pod kątem większym niż 90 stopni. W momencie, kiedy stopa wraz z pedałem znajduje się na dole w najniższym punkcie, noga powinna być lekko zgięta w stawie kolanowym.
3
W takiej pozycji nie ma całkowitego wyprostu kolana, co zapewnia naturalną amortyzację i sprawia, że trudniej o kontuzję. Odpowiednie ustawienie siodełka można łatwo zweryfikować. Siedząc na nim powinniśmy być w stanie sięgnąć stopami do podłoża.
4
Istotna jest również nawierzchnia, po której jeździsz. Staraj się wybierać równe drogi, ponieważ wyboje i wzniesienia powodują wstrząsy, które zwiększają obciążenie.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie