- Medycyna Alternatywna
- Choroby Nowotworowe
- Stomatologia
- Zdrowie Rodzinne
- Ugryzienia i Ukąszenia
- Choroby i Leczenie
- Diety i Odżywianie
- Opieka Zdrowotna
- Zdrowie Publiczne i Bezpieczeństwo
- Operacje i Zabiegi

Domowe sposoby na walkę z depresją

Rzeczy, których potrzebujesz
zmiana diety, kartka i długopis, dziurawiec zwyczajny, pozytywne nastawienie

To właśnie wtedy nasz organizm wytwarza endorfiny - hormony szczęścia, które potrafią działać lepiej, niż niejedne tabletki przepisywane przez psychiatrów. Nie trzeba wiele - wystarczy 3 razy w tygodniu spędzić aktywnie po 20 minut. Może to być aerobik, siłownia, jazda na rowerze, a nawet dynamiczny spacer.

Jeśli stosujesz dietę wysokobiałkową, prawdopodobnie cierpisz na niedobór węglowodanów. Braki węglowodanów możesz uzupełnić wzbogacając swoją dietę o warzywa, owoce i pokarmy pełnoziarniste.
Staraj się jeść ryby co najmniej 3 razy w tygodniu. Naukowcy potwierdzili, że osoby, które jadły ryby raz na 7 dni lub rzadziej, zapadały w depresję o 30 procent częściej, niż ludzie, którzy wybierali rybę kilka razy w tygodniu. Tuńczyk, łosoś, sardynki, makrela - to najlepszy wybór.
Postaraj się ograniczyć całkowicie lub częściowo udział coli oraz kawy w Twojej diecie. Kofeina redukuje produkcję serotoniny, co może skutkować występowaniem depresji.
Unikaj alkoholu. Mimo iż powszechnie panuje przekonanie, że produkty alkoholowe poprawiają nastrój, tak naprawdę działają one depresyjnie.

Badania wykazały, ze ludzie piszący przez 20 minut dziennie o swoich problemach i uczuciach już po 4 dniach czują ulgę. Wylej na papier wszystkie swoje żale, smutki i lęki. Nie szczędź na niczym, nie zastanawiaj się długo. Po prostu pisz. Daj upust emocjom w słowach.

Nie musi to wyglądać scena niczym z filmu psychologicznego: grupa ludzi siedzących w kółku i opowiadających o swoich problemach i uzależnieniach. Może to być dowolna organizacja społeczna, grupa ludzi o podobnych zainteresowaniach lub celach. Wystarczy zwyczajne kółko taneczne lub wspólnota Twojego kościoła. Chodzi o to, aby czuć się potrzebnym i docenionym.

Działa on na synapsy w mózgu podobnie jak leki przeciwdepresyjne. Postaraj się kupić wyciąg, który zawiera 0,3% hiperycyny. Uzbrój się jednak w cierpliwość, albowiem efekty będą odczuwalne najwcześniej po 4 tygodniach stosowania.

Niezależnie od tego, czy oglądamy dramaty, czy też filmy komediowe, im dłużej oglądamy telewizję, tym gorszy mamy nastrój. Większość z nas myśli, że przecież telewizja to świetny sposób na rozrywkę, rozluźnienie i odreagowanie stresu. Pozory jednak mylą. Zamiast marnować czas na oglądanie powtórek, spotkaj się ze znajomymi, wybierz się na spacer z psem lub sięgnij po dobrą książkę.
Wskazówki
Przede wszystkim, zmień swoje nastawienie!
* Odrzuć irracjonalne przekonania. Myśl o faktach, zamiast wmawiać sobie po raz kolejny, że mijana na chodniku osoba śmiała się z Ciebie.
* Nie próbuj być doskonały. Przecież wiesz, że to nie jest możliwe. Nie martw się więc, jeśli coś Ci nie wychodzi.
* Rozluźnij się. Jeśli coś nie poszło po Twojej myśli - odpuść. Pogódź się z faktem, że życie nie zawsze toczy się tak, jak chcemy i nie wszystko jest pod naszą kontrolą. Spokojnie - to nie koniec świata.
* Nie skupiaj się na swoich słabościach. Każdy je ma i doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Spójrz na to jednak z innej strony: znając swoje słabe strony, wiesz także w co inwestować siły i środki.
Uwaga!
Uwaga! Zanim zaczniesz zażywać hiperycynę obecną w dziurawcu, skonsultuj się z lekarzem, gdyż wchodzi ona w interakcje z wieloma lekami. Może ona również powodować nadwrażliwość na słońce.