- Inne zwierzęta
- Owady
- Gady, Gryzonie i Małe Zwierzęta Domowe
- Rybki
- Zwierzęta Egzotyczne
- Koty
- Konie
- Psy
- Ptaki
- Budowa i Przebudowa Domów
- Ogrody
- Wnętrza
- Meble
- AGD i Urządzenia Domowe
- Naprawy Domowe i Remonty
- Sprzątanie
- Rośliny, Kwiaty i Zioła
- Architektura Ogrodu

Jak urządzić łazienkę, by była bezpieczna?
MateuszB - specjalista Tipy.pl
Planując wyposażenie mieszkania, bądź domu ze szczególną uwagą oglądamy magazyny wnętrzarskie, dobieramy kolory ścian, zastanawiamy się nad zakupem designerskich elementów, które nadadzą pomieszczeniom wyrazu. Zdajemy sobie jednocześnie sprawę, że dom nasz, nie będzie muzealnym wnętrzem, lecz miejscem w którym toczyć się będzie życie.
Nasz dom powinien być nie tylko wysmakowany pod względem estetycznym, ale także bezpieczny w użytkowaniu. Zasady te dotyczą także domowych łazienek i toalet. Szczególne wyzwanie staje przed rodzicami małych pociech, bądź też żyjącymi pod jednym dachem wielopokoleniowymi rodzinami.
Obecność młodych domowników, jak i tych w "sile wieku", wymusza szczególną troskę o ich bezpieczeństwo. Pamiętajmy jednak, że nie tylko wiek jest tu wyznacznikiem. Niezależnie od tego ile sobie liczymy lat powinniśmy zadbać o to, by nasz dom i jego wyposażenie było nam "przyjazne", niwelowało wszelkie zagrożenia i zapewniało życie w zdrowym otoczeniu.
Każdy z nas posiada wpojoną, przez troskliwe mamy, zasadę "po mieszkaniu się nie biega". Wystarczy jednak dzwonek do drzwi, sygnał wyczekiwanego telefonu, byśmy zapomnieli o wszelkich zakazach, by wyskakując spod prysznica, owijając się ręcznikiem, pędzić na złamanie karku. Rozsądne będzie więc uprzedzenie ewentualnych wypadków, przez nabycie maty (dostępnej obecnie w większości dobrych sklepów wnętrzarskich), która podłożona pod łazienkowy dywanik gwarantuje jego idealną przyczepność do podłoża.
Po wyczerpującym dniu, kąpiel w ciepłej wodzie wśród aromatycznej piany to wielka przyjemność. Jednak i tu czają się liczne zagrożenia. By zminimalizować prawdopodobieństwo nieprzewidzianego wypadku, wyposażmy łazienki i toalety w niezbędny sprzęt, który nie tylko ułatwi ich eksploatację, ale też ograniczy możliwość, rozwoju grzybów, mnożących się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności.
Pierwszą rzeczą o której powinniśmy pamiętać, są powłoki antypoślizgowe (występujące w ofercie takich producentów jak: Bette, Hüppe, Kaldewei). Zamontowane w określonym miejscu lub też na całej powierzchni wanny, bądź brodzika, zapewnią bezpieczeństwo i stabilne użytkowanie przez każdego członka rodziny. Jeżeli z pomieszczenia korzystają osoby starsze, warto pomyśleć o zamontowaniu przy wannie uchwytów, które w sposób znaczny ułatwią im codzienne kąpiele.
W żadnej wannie, czy też zlewie, nie powinno zabraknąć zaworów, które odcinają dopływ wody zabezpieczając mieszkanie przed zalaniem (znajdziemy je wśród produktów firm: Schell, Hansgrohe ).
By ograniczyć prawdopodobieństwo zbędnych poparzeń warto zamontować w zlewie, wannie i prysznicu baterie termostatowe firm tj.: Axor, Grohe, Hansgrohe, Kludi. Gwarantują one określoną temperaturę strumienia wody (nie musimy jej więc za każdym razem sami regulować, oszczędzając w ten sposób zarówno czas jak i pieniądze).
Wiodący producenci sprzętów do łazienek i toalet (wśród nich Alape, Bette, Duravit, Hüppe, Koło, Laufen, Villeroy&Boch) pomyśleli też o bezpieczeństwie i wygodzie użytkowników, wyposażając swe produkty (tj. wanny, brodziki, ustępy, umywalki, bidety) w powłokę ułatwiająca czyszczenie. Nie tylko ogranicza ona występowanie brudu, ale też zmniejsza napięcie powierzchniowe, niwelując osadzanie się kropli wody. Zniwelowana w ten sposób zbyt duża wilgotność, to mniejsze szanse na powstanie warunków sprzyjających rozwojowi szkodliwych grzybów. Ronal w powłokę taką wyposażył dodatkowo szyby kabin prysznicowych.

To my jesteśmy odpowiedzialni za to, w jakich warunkach mieszkamy. Postarajmy zatroszczyć się o bezpieczeństwo własne i naszych rodzin. Aby sentencja "wszędzie dobrze ale w domu najlepiej", przestała być zwykłym przysłowiem, lecz nabrała prawdziwego znaczenia.