bezpieczna łazienka

Jak urządzić łazienkę, by była bezpieczna?
MateuszB - specjalista Tipy.pl

Planując wyposażenie mieszkania, bądź domu ze szczególną uwagą oglądamy magazyny wnętrzarskie, dobieramy kolory ścian, zastanawiamy się nad zakupem designerskich elementów, które nadadzą pomieszczeniom wyrazu. Zdajemy sobie jednocześnie sprawę, że dom nasz, nie będzie muzealnym wnętrzem, lecz miejscem w którym toczyć się będzie życie.

 

Nasz dom powinien być nie tylko wysmakowany pod względem estetycznym, ale także bezpieczny w użytkowaniu. Zasady te dotyczą także domowych łazienek i toalet. Szczególne wyzwanie staje przed rodzicami małych pociech, bądź też żyjącymi pod jednym dachem wielopokoleniowymi rodzinami.

 

Obecność młodych domowników, jak i tych w "sile wieku", wymusza szczególną troskę o ich bezpieczeństwo. Pamiętajmy jednak, że nie tylko wiek jest tu wyznacznikiem. Niezależnie od tego ile sobie liczymy lat powinniśmy zadbać o to, by nasz dom i jego wyposażenie było nam "przyjazne", niwelowało wszelkie zagrożenia i zapewniało życie w zdrowym otoczeniu.

1
Sen z powiek niejednego rodzica spędza wizja dziecka bawiącego się gniazdkiem elektrycznym. Większość nowo produkowanych gniazdek zaopatrzona jest aktualnie w specjalne przesłony, które uchylają się wyłącznie pod wpływem bolców wtyczki. Jednak gdy mamy jeszcze stare gniazda, z którymi nie chcemy się rozstawać, możemy kupić plastikowe osłonki. Trzeba jednak pamiętać, że to rozwiązanie ma pewne wady. By włączyć jakikolwiek sprzęt elektryczny do gniazda trzeba za każdym razem zdejmować osłonkę. Zasłonka taka nie jest również przeszkodą dla większych dzieci.
2
Wyposażając mieszkanie w osprzęt elektroinstalacyjny wybierajmy produkty znanych producentów. Są one gwarancją zarówno dobrej jakości podzespołów, jak też odporności na przepięcia. Postarajmy się także wygospodarować nieco czasu na dokładne rozplanowanie: umiejscowienia i liczby gniazd. Niezbędne jest zamontowanie paru gniazd, nie tylko w niedalekiej odległości od sprzętu elektrycznego, ale także przy lustrze (byśmy bez problemu mogli używać suszarki, prostownicy, golarki). Pamiętajmy równocześnie, że niektóre z gniazd znajdą się poza naszą dyspozycją, gdyż podłączone do nich będą, w sposób ciągły, urządzenia takie jak np. pralka. Wygospodarujmy też jedno gniazdo na wszelką ewentualność, chociażby po to by móc podłączyć do niego rozpylacz zapachów zasilany prądem.
3
Wybór odpowiedniego gniazda zależy w głównej mierze od jego przeznaczenia – mówi Sławomir Szotek z firmy Kontakt-Simon. - Inne gniazdo kupujemy do łazienki i kuchni a inne w przypadku pomieszczeń, w których nie występuje możliwość jego zachlapania. To kryterium wyboru jest niezwykle istotne, bowiem ma duży wpływ na bezpieczeństwo mieszkających w domu osób. Łazienkowe i kuchenne gniazda powinny z założenia być bryzgoszczelne i wyposażone dodatkowo w klapkę, zabezpieczającą przed niespodziewanym strumieniem wody.
4
Jak pięknie jest na zewnątrz lepiej, by dziecko się o tym przekonywało w czasie spacerów z rodzicami, niż wyglądając bez nadzoru przez okno, w które zaopatrzona jest łazienka. Udaremniają mu to mocowane do futryn blokady wyposażone w klucz (pozwalają bezpiecznie wietrzyć pomieszczenie, uniemożliwiając szersze otwarcie okna). Alternatywą są też klamki z przyciskiem, bądź kluczem, zapobiegające otwarciu okna przez osobę niepowołaną.

Każdy z nas posiada wpojoną, przez troskliwe mamy, zasadę "po mieszkaniu się nie biega". Wystarczy jednak dzwonek do drzwi, sygnał wyczekiwanego telefonu, byśmy zapomnieli o wszelkich zakazach, by wyskakując spod prysznica, owijając się ręcznikiem, pędzić na złamanie karku. Rozsądne będzie więc uprzedzenie ewentualnych wypadków, przez nabycie maty (dostępnej obecnie w większości dobrych sklepów wnętrzarskich), która podłożona pod łazienkowy dywanik gwarantuje jego idealną przyczepność do podłoża.
5

Po wyczerpującym dniu, kąpiel w ciepłej wodzie wśród aromatycznej piany to wielka przyjemność. Jednak i tu czają się liczne zagrożenia. By zminimalizować prawdopodobieństwo nieprzewidzianego wypadku, wyposażmy łazienki i toalety w niezbędny sprzęt, który nie tylko ułatwi ich eksploatację, ale też ograniczy możliwość, rozwoju grzybów, mnożących się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności.


Pierwszą rzeczą o której powinniśmy pamiętać, są powłoki antypoślizgowe (występujące w ofercie takich producentów jak: Bette, Hüppe, Kaldewei). Zamontowane w określonym miejscu lub też na całej powierzchni wanny, bądź brodzika, zapewnią bezpieczeństwo i stabilne użytkowanie przez każdego członka rodziny. Jeżeli z pomieszczenia korzystają osoby starsze, warto pomyśleć o zamontowaniu przy wannie uchwytów, które w sposób znaczny ułatwią im codzienne kąpiele.


W żadnej wannie, czy też zlewie, nie powinno zabraknąć zaworów, które odcinają dopływ wody zabezpieczając mieszkanie przed zalaniem (znajdziemy je wśród produktów firm: Schell, Hansgrohe ).


By ograniczyć prawdopodobieństwo zbędnych poparzeń warto zamontować w zlewie, wannie i prysznicu baterie termostatowe firm tj.: Axor, Grohe, Hansgrohe, Kludi. Gwarantują one określoną temperaturę strumienia wody (nie musimy jej więc za każdym razem sami regulować, oszczędzając w ten sposób zarówno czas jak i pieniądze).


Wiodący producenci sprzętów do łazienek i toalet (wśród nich Alape, Bette, Duravit, Hüppe, Koło, Laufen, Villeroy&Boch) pomyśleli też o bezpieczeństwie i wygodzie użytkowników, wyposażając swe produkty (tj. wanny, brodziki, ustępy, umywalki, bidety) w powłokę ułatwiająca czyszczenie. Nie tylko ogranicza ona występowanie brudu, ale też zmniejsza napięcie powierzchniowe, niwelując osadzanie się kropli wody. Zniwelowana w ten sposób zbyt duża wilgotność, to mniejsze szanse na powstanie warunków sprzyjających rozwojowi szkodliwych grzybów. Ronal w powłokę taką wyposażył dodatkowo szyby kabin prysznicowych.

6
Bezpieczna łazienka
Powłoka antybakteryjna umywalek, brodzików, bidetów, ustępów, to nie tylko idealne rozwiązanie do naszych domowych wnętrz, ale też dla salonów kosmetycznych, gabinetów lekarskich, hoteli, miejsc publicznych, takich jak chociażby supermarkety. Znajdziecie ją na produktach Villeroy&Boch.

To my jesteśmy odpowiedzialni za to, w jakich warunkach mieszkamy. Postarajmy zatroszczyć się o bezpieczeństwo własne i naszych rodzin. Aby sentencja "wszędzie dobrze ale w domu najlepiej", przestała być zwykłym przysłowiem, lecz nabrała prawdziwego znaczenia.
Strona 1 z 3

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie