Tutaj jesteś: Zdrowie > Zdrowie Rodzinne > Zdrowie Dziecka > Co zrobić, gdy ugryzie pies?

Co zrobić, gdy ugryzie pies?

Stopień trudności: łatwe
, specjalista Tipy.pl
 5/5 (1 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Pogryzienia przez psa nie należy lekceważyć, szczególnie jeśli rana jest głęboka i rozległa lub jeżeli nie wiemy, czy pies był szczepiony. Nawet powierzchowna rana może być źródłem zakażenia wścieklizną, która nieleczona jest dla ofiary ataku śmiertelna. Z dalszej lektury dowiesz się jakie kroki przedsięwziąć w przypadku, gdy ciebie lub kogoś z twojego otoczenia ugryzie pies.
1
Trzeba doraźnie zaopatrzyć ranę: najlepiej umyć ją wodą z dużą ilością mydła bądź przemyć wodą utlenioną lub rivanolem. Nie należy stosować spirytusu ani jodyny. Jeśli rana krwawi, to wraz z krwią zostają usunięte drobnoustroje. Miejsce ugryzienia należy zabezpieczyć jałowym opatrunkiem.
2
Następnie trzeba się skontaktować z właścicielem psa i poprosić o książeczkę szczepień zwierzęcia. Należy też zapytać właściciela, czy pies nie miał kontaktu z dzikim zwierzęciem lub nie został przez nie pogryziony.

Jeżeli nie znamy właściciela psa lub w przypadku, gdy ugryzło nas zwierzę bezpańskie, trzeba zawiadomić straż miejską, która je schwyta i przekaże do weterynarza na obserwację.
3
Następnie należy zgłosić się do lekarza, na przykład na Szpitalny Oddział Ratunkowy lub izbę przyjęć, by chirurg obejrzał ranę po ugryzieniu.

Powierzchowne rany, które nie krwawią, nie wymagają specjalnej interwencji. Głębsze rany należy oczyścić, a jeżeli to konieczne, wyrównać ich brzegi i założyć szwy (kiedy krwawienie jest obfite). Potem zakłada się opatrunek ze środkiem odkażającym. Pacjent powinien również otrzymać zastrzyk przeciwtężcowy.
Jak czyścić uszy?
Jak udawać chorobę?
Jak nauczyć dziecko smarkać nos?
Jak opatrzyć rany i skaleczenia u dzieci?
Wskazówki
  • Ofiara pogryzienia ma prawo wglądu do książeczki, może zażądać obserwacji zwierzęcia przez weterynarza.
  • Właściciel winien zapłacić za zniszczone ubranie, pokryć koszty leczenia itp.
  • Jeśli poszkodowany chce podać właściciela psa do sądu, musi mieć obdukcję lekarską i dokumentację leczenia.
4
W wypadku ugryzienia przez nieznane zwierzę, istnieje ryzyko zachorowania na wściekliznę. Zakażenie następuje przez kontakt ze śliną zakażonego zwierzęcia, zwykle przez pogryzienie, ale może to być też polizanie otwartej rany. Wścieklizna prowadzi do zgonu.

Jeśli pojawią się oznaki choroby: niepokój, agresja, ślinotok, wodowstręt, zwierzę należy uśpić, a pogryzionego pacjenta poddać leczeniu w szpitalu zakaźnym.

Okres wylęgania choroby jest dość długi, zwykle 20-60 dni, czasem nawet do roku, dlatego po stwierdzeniu ryzyka zakażenia jest czas na powstrzymanie choroby.

Pacjent dostaje surowicę z przeciwciałami przeciwko wściekliźnie i szczepionkę, mającą uodpornić na tę chorobę. Krótka ochrona, którą dają przeciwciała, wystarczy, by rozwinęła się odporność po szczepieniu.
5
Jakie symptomy występujące u osób, które zostały ugryzione przez zwierzę, mogą sugerować wściekliznę?

Pieczenie lub swędzenie w miejscu ugryzienia (może być także objawem gojenia się rany albo efektem uszkodzenia drobnego nerwu skórnego), gorączka (może być także skutkiem zakażenia rany), ból głowy (objaw niespecyficzny), brak apetytu, wodowstręt, spowodowane trudnościami w połykaniu, nadpobudliwość, nerwowość, zmiana charakteru, dezorientacja, drgawki, halucynacje, niedowłady i porażenia mięśni.
Wskazówki
  • Ofiara pogryzienia ma prawo wglądu do książeczki, może zażądać obserwacji zwierzęcia przez weterynarza.
  • Właściciel winien zapłacić za zniszczone ubranie, pokryć koszty leczenia itp.
  • Jeśli poszkodowany chce podać właściciela psa do sądu, musi mieć obdukcję lekarską i dokumentację leczenia.
Przeczytaj teraz: Jak wyleczyć kaszel?
 5/5 (1 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (0)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Czy masz rodziców, którzy bardzo mocno cię kochają i którzy zrobiliby wszystko żeby cię ochronić? Czy jesteś zdolny do...
Jak udawać chorobę?
Czy masz rodziców, którzy bardzo mocno cię kochają i którzy zrobiliby wszystko żeby...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.