- Prawo Konsumenckie
- Postępowanie Przed Sądem
- Prawo Mieszkaniowe
- Prawo Spadkowe
- Prawo Rodzinne
- Prawo Podatkowe
- Prawo Karne
- Prawo Pracy
- Inne Dziedziny Prawa
- Nauka
- Ściągi
- Au-Pair
- Szkolenia
- Studia Podyplomowe
- Przedszkola
- Szkoły Średnie
- Szkoły Wyższe
- Podstawówki i Gimnazja
- Polityka
- Religie
- Fundacje i Organizacje Charytatywne
- Zjawiska Paranormalne
- Pogrzeby
- Savoir-Vivre
- Legendy i Podania

Wakacje w krajach muzułmańskich - jak zaplanować?
Co kraj, to obyczaj – podczas urlopu w krajach muzułmańskich, niezależnie czy wybierasz się ze zorganizowaną wycieczką, czy zwiedzasz na własną rękę, sprawdź, jak uniknąć niebezpiecznych sytuacji i kulturowej gafy. Kiedy wybieramy wycieczkę w egzotyczne zakątki świata, warto zwrócić uwagę na panujące tam zwyczaje. Popularne kierunki takie jak Turcja, Tunezja, Egipt czy Maroko to kraje muzułmańskie. Trzeba pamiętać, że islam to nie tylko wyznanie, ale również styl życia. Reguluje wszystkie kwestie religijne, kulturowe, a nawet prawne. Dlatego, aby spędzić czas urlopu w zgodzie z islamskim prawem szariatu i wrócić do kraju bez szwanku, za to z miłymi wspomnieniami, należy poznać i przestrzegać kilku złotych zasad. Nie zaszkodzi również postępować po prostu... rozsądnie.

Dookoła meczetu Nie dla wszystkich tubylców turyści to podstawowe źródło utrzymania. Sposób, w jaki muzułmanie zostali wychowani oraz tradycja, nie pozwalają im być obojętnymi na przejawy braku szacunku dla miejsc kultu religijnego. Dlatego idąc do meczetu, gdzie osobno znajduje się wejście dla kobiet, a osobno dla mężczyzn, trzeba zdjąć buty. Ponadto ubranie musi zasłaniać nogi, ramiona i dekolt, a panie muszą także zakryć włosy. W środku nie należy robić zdjęć modlącym się ludziom – zwłaszcza kobietom, a co najważniejsze – nie przechodzić przed modlącą się osobą!

Uważaj na słowa Nawet, kiedy padnie pytanie na temat religii, nie powinno wdawać się w dłuższe dysputy (szczególnie w okresie ramadanu. W Europie religijne dowcipy są na porządku dziennym, jednak w krajach arabskich żarty na temat Mahometa, Allaha lub Ataturka mogą skutkować nawet... karą więzienia! Dlatego ważnym jest, byśmy jako goście obcego kraju szanowali jego tradycje i kulturę. To przepustka do pełniejszego zgłębienia egzotycznych miejsc oraz świetny sposób, by podziękować tubylcom za gościnę. W końcu nie chcemy zostać zapamiętani jako najeźdźcy, tylko kulturalni turyści.
Wskazówki
NHL Sprawdź! Zajrzyj na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.msz.gov.pl i dowiedz się, gdzie znajdują się polskie ambasady i konsulaty.