próchnica

Jak walczyć z próchnicą?
ZdrowieZdrowie - specjalista Tipy.pl

Wśród dzieci w wieku 6 – 18 roku życia liczba psujących się zębów stałych spadła aż o 57% od 1970 roku. Część zasługi możemy przypisać środkom zapobiegawczym. Przeczytaj zatem poniższe wskazówki, jak walczyć z próchnicą i zachować czyste i zdrowe zęby.
P

Rzeczy, których potrzebujesz
* Szczoteczka do zębów
* Pasta do zębów z fluorem
* Płyn do płukania ust
* Nić dentystyczna
* Odpowiednia dieta
* Ziołowe płukanki do ust

1
Myj zęby po każdym jedzeniu. Używaj do tego celu miękkiej szczoteczki do zębów z zaokrąglonym włosiem.
2
Używaj pasty z fluorem, zapobiegniesz w ten sposób powstawaniu próchnicy na zębach i naprawisz uszkodzone szkliwo.
3
Wymieniaj szczoteczką do zębów regularnie co 3 – 4 miesiące. Na szczoteczce mogą bowiem skupiać się bakterie. Ponadto w trakcie użytkowania włosie ściera się i po pewnym czasie może być nieskuteczne.
4
Podczas każdego mycia zębów, czyść także język. Odświeżysz w ten sposób oddech i oczyścisz go z bakterii. Obecnie na rynku istnieją specjalne szczoteczki do zębów, które służą także o czyszczenia języka.
5
Po każdym szczotkowaniu zębów używaj nici dentystycznej i płynu do płukania ust z fluorem.
6
Wypróbuj płukanki z ziół, które zawierają gorzknik kanadyjski, jeżówkę lub olejek z drzewa herbacianego. Zapobiegają one i leczą zapalenie dziąseł oraz zabijają wszelkie bakterie znajdujące się w jamie ustnej.
7
Zamiast słodyczy jedz surowe warzywa i owoce oraz jogurty. Wyeliminuj ze swojej diety lub ogranicz spożywanie cukru i produktów zawierających cukier.
8
Jedz więcej żywności o wysokiej zawartości wapnia, np. brokuły, sardynki, mleko oraz wzbogacony sok pomarańczowy.
?

Wskazówki
* Regularnie chodź na wizyty u dentysty.
* Wybierz szczoteczkę do zębów, która mieści się w jamie ustnej i dotrze do zębów trzonowych i każdych zakamarków.
* Czyść zęby co najmniej trzy razy dziennie.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (3)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

aga
16.09.2010
Próchnice leczy sie 2 sposobami :
- zalecza skutki do nastepnego razu- wiercenie i wypełnianie czy to wiertłem , czy laserem , ozony itd
- zwlacza przyczyny - i to zmieniło sie od 2001 roku . profesjonalne badanie wygląda tak :http://www.youtube.com/watch?v=zeiScXN14-w
I wtedy próchnica jest leczona w fazie przyczyn , czysto medycznie :))
Szczególnie u dzieci. Nie ma bólu, stresu, wizyt adpatacyjnych i innych hecLeczenie Skutków próchnicy nawet jak sie pieknie założy plomby , wybieli itd
Nie zwlaczą infekcji jeżeli taka zachodzi :))
Matronacienia
11.09.2010
Wczoraj słyszałam w tv że nie 80% a 90% Polaków cierpi na próchnicę! Poza tym:80 proc. polaków ma problemy z dziąsłami. Co czwarta osoba powyżej 65 roku życia nie ma ani jednego zęba, a średnio osoby w wieku 35-44 lat nie mają już 11 zębów. Co dotyczy osób młodszych - w wieku 19-35 lat nie ma się już przeciętnie 8 zębów.- Tylko 13 proc. dzieci w Polsce nie ma próchnicy. Tylko u 15 proc. dzieci próchnica jest leczona. W Europie ten odsetek sięga 80 proc.- Tylko co czwarty Polak, że myje zęby maksymalnie raz dziennie.- Osoby dbające o higienę jamy ustnej kilkakrotnie rzadziej chorują na serce.
aga
11.09.2010
Nie prawda w latach 70 odnotowano zachamowanie ststysytki próchnicy obecnie notuje się poziom próchnicy na poziomie 80% !!! Jest to najbardziej rozpowszechniona choroba bakteryjna na świecie
Innymi słowy znany system leczenia okazał się nie skuteczny
Od 1997 roku załozono WCMID i obecnie przechnodzi się
na leczenie typowo medyczne , nieinwazyjne jest to możliwe dzięki zastosowaniu wczesnego systemu wykrycia infekcji cariscreen ATP