renta czy emerytura - co jest krzystniejsze

Renta czy emerytura - co jest krzystniejsze?
paragraf - specjalista Tipy.pl

Zbliżasz się do wieku emerytalnego, lecz podupadasz na zdrowiu? Rozważ możliwość przejścia na rentę z tytułu niezdolności do pracy. Może się okazać, że zyskasz na tym finansowo, bo w niektórych przypadkach renty będą wyższe niż emerytury. Takie dziwne i niespotykane w innych krajach zjawisko jest wynikiem wprowadzenia reformy emerytalnej bez reformy systemu rentowego: osobom przechodzącym na emeryturę ZUS wyliczać ma świadczenie na podstawie zgromadzonych składek.
1
Wysokość rent nie jest natomiast wprost uzależniona od opłaconych składek. Dlatego osoby, które na starość odłożyły w ZUS niewiele, jeśli przed emeryturą uciekną na rentę, dostaną prawdopodobnie wyższe świadczenie, niż gdyby pracowały do osiągnięcia wieku emerytalnego.
2
Osoby, które skorzystają z tego rozwiązania zyskają gwarancję, że gdy osiągną wiek emerytalny, ich świadczenie nie spadnie, bo przepisy stanowią, że emerytura rencisty nie może być niższa niż pobierana przez niego renta.
3
System obliczania renty jest równie skomplikowany, jak system wyliczania emerytury. Obecnie średnia renta wynosi około 1500 zł, natomiast średnia emerytura ponad 1800 zł. Nieco inaczej kształtuje się sytuacja ze świadczeniami najniższymi.
4
Obecnie najniższa renta z tytułu niezdolności do pracy wynosi tyle co najniższa emerytura 831,15 zł, ale już najniższa renta z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej – 997,38 zł. O takie świadczenie może się już starać nawet osoba 30-letnia, mająca pięcioletni staż zawodowy. Z wiekiem konieczny staż pracy wzrasta, ale i wypłacane kwoty są wyższe.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie