usuwanie pleśni

Kto jest odpowiedzialny za odgrzybianie mieszkania?
paragraf - specjalista Tipy.pl

Lokal, w którym mieszkasz jest zagrzybiony, a winę ponoszą za to podrdzewiałe rynny. Z pewnością już nie możesz patrzeć jak woda leje się po ścianie i wsiąka. Kto zatem powinien odgrzybić twoje mieszkanie? Warto zasięgnąć informacji na ten temat, ponieważ zarówno pleśni jak i grzyby mogą stanowić główną przyczynę wielu chorób i infekcji. Pomieszczenia pozbawione światła słonecznego są najbardziej narażone na ich powstawanie. Poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą ci ustalić kto jest odpowiedzialny za odgrzybianie mieszkania.
1
Mieszkanie komunalne a spółdzielcze

Jeżeli grzyb nie powstał z twojej winy, lecz np. z powodu uszkodzenia rynny, elewacji itp., jego usunięciem powinna zająć się gmina lub administracja. Należy w tym celu napisać pismo z opisem szkód.
2
Gmina lub spółdzielnia przyśle inspektora, który sprawdzi m.in. czy otwory wentylacyjne w lokalu nie są zasłonięte (jeśli tak, najemca musi odgrzybić mieszkanie na własny koszt).
3
Jeśli administracja zwleka z usunięciem grzyba, a ponaglenia nie pomagają, masz prawo żądać obniżenia czynszu. Zrób to na piśmie. Podst. prawna: Kodeks Cywilny art. 664; regulamin spółdzielni
4
Wspólnota mieszkaniowa

Wspólnota nie odpowiada za stan poszczególnych lokali mieszkalnych w budynku. Jeżeli jednak (a tak jest w tym przypadku) bezpośrednią przyczyną powstania zagrzybienia były nieszczelne rynny (czyli części wspólne budynku), wspólnota ma obowiązek naprawić szkodę.
5
Należy napisać pismo do zarządu, wnosząc o jego rozpatrzenia w konkretnym terminie (np. 30 dni) i zastrzegając, że w przypadku braku odpowiedzi poprosisz o kontrolę Sanepidu oraz Inspekcji Budowlanej.
6
Sprawdź, czy zarządca ma ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za błędy przy sprawowaniu zarządu (niedopilnowanie stanu rynien może być takim błędem). Jeśli tak, możesz żądać odszkodowania z polisy i odgrzybić lokal samodzielnie. Podst. prawna: art. 61 prawa budowlanego.

Komentarze (2)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Rafał
27.06.2018
Witam
U mnie w kuchni pojawiła się pleśń i grzyb na ścianie ,idąca od posadzki w górę i to w dwóch narożach kuchni. Dodam,że mieszkam na parterze a ściany są szczytowe. wezwałem administratora budynku i pokazałem. Brak izolacji na budynku. Kto ma zapłacić za remont kuchni? wspólnota?
Puszysta80
25.01.2016
Ja mam taki sam problem z grzybem ale gmina i administracja niereaguja na moje pisma rynna nadal jest popsuta a ja mieszkam sama z niepełnosprawna córka w tym grzybie burmistrz tez niereaguje Kaska z Bielan warszawa