Tutaj jesteś: Zdrowie > Operacje i Zabiegi > Bypass > Na czym polega wszczepienie bajpasów?

Na czym polega wszczepienie bajpasów?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 3.1/5 (15 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Przyczyną niedokrwienia serca jest zwykle miażdżyca, która uszkadza ścianki naczyń wieńcowych. Zwęża je i zmniejsza dopływ krwi do serca. Objawy to ból, uczucie dławienia, ucisk za mostkiem po wysiłku i podczas stresu. Ból promieniuje do lewego ramienia, całej ręki, żuchwy, gardła, szyi. Gdy badanie koronarograficzne wykazuje duże zwężenie tętnic (ponad 50 proc.), wszczepia się tzw. by-passy (robi tzw. pomostowanie tętnic). Omija się zwężone naczynie wieńcowe i łączy pomostem dwa drożne fragmenty naczyń wieńcowych. Zatkany odcinek będzie wyłączony z użytku.
1
Naczynia krwionośne, które wykorzystuje się na by-passy, pobiera się przed zabiegiem z żył podudzia pacjenta lub jego tętnicy piersiowej z okolic mostka. Dzięki temu poprawia się ukrwienie mięśnia sercowego.
2
Przed zabiegiem trzeba odstawić leki przeciwzakrzepowe. Operacja odbywa się pod narkozą, przy zatrzymaniu akcji serca, rzadziej przy bijącym sercu.
3
Chociaż jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów kardiologicznych, uniemożliwia go zwężenie całej tętnicy, znaczne upośledzenie wydolności serca i niewydolność oddechowa.
4
Po operacji pacjent pozostaje 1-2 dni na intensywnej terapii, a w 2-3 dobie powoli staje na nogi. Po 7-10 dniach chory wraca już do domu, gdzie przyjmuje leki i rozpoczyna rehabilitację. Całkowite zagojenie następuje po 2-3 miesiącach.
5
Zdarza się, że po kilku latach ścianki by-passów pokrywają się blaszkami miażdżycowymi i dolegliwości powracają. Kardiolog może wtedy podjąć decyzję o kolejnej operacji. Aby jej uniknąć, ważna jest lekkostrawna dieta i aktywny sposób życia. Pacjent musi być pod kontrolą kardiologiczną, aby zapobiec nawrotom choroby.
6
Jeśli dolegliwości się nasilają lub pojawiają się na nowo, trzeba natychmiast zgłosić się do lekarza na wizytę kontrolną. Wykonuje się wówczas EKG, a w sytuacjach wątpliwych – test wysiłkowy i być może powtórną koronarografię.
Jak uniknąć powikłań po wyrwaniu zęba?
Jak leczyć opuchliznę nóg?
Jak usunąć blizny?
Jakie są objawy zawału serca?
Przeczytaj teraz: Jak obniżyć ciśnienie?
 3.1/5 (15 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (1)

Nie będzie widoczny na stronie
 
viola - 2015-10-12
Witam!! moja Mama miala we wtorek operacje wstaienia trzech bajpasow, dzisiaj jest znowu na oiomie z powodu niewydolnosci nerek, bardzo sie o nia boje , czy da sie to wyleczyc ????
Depresja to jedna za najpopularniejszych chorób naszej cywilizacji. Ten globalny już dziś problem, dotyczy ponad 350...
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Ćwiczenia pobudzające pracę serca są wskazane nie tylko dla osób cierpiących na choroby układu krążenia, ale także dla...
Jak wykonywać ćwiczenia pobudzające krążenie?
Ćwiczenia pobudzające pracę serca są wskazane nie...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.