księga wieczysta

Jak założyć księgę wieczystą?
paragraf - specjalista Tipy.pl

Założenie księgi wieczystej w przypadku spółdzielczego mieszkania własnościowego nie jest obowiązkowe, ale warto to zrobić. Mieszkanie mające ten oficjalny dokument, określający stan prawny lokalu, łatwiej jest sprzedać. Dzięki niemu kupiec może się upewnić przed transakcją, czy na nieruchomości nie ciąży jakieś zobowiązanie. Księga ułatwi mu zaciągnięcie w banku kredytu zabezpieczonego hipoteką na mieszkaniu. Aby założyć księgę, trzeba skierować wniosek do wydziału wieczystoksięgowego sądu rejonowego, w którego okręgu położona jest nieruchomość. Odpowiednie formularze są dostępne w sądach i na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Do wniosku należy dołączyć kilka dokumentów.
1
Zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej

Niezbędne będzie zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej, w którym znajdzie się oznaczenie lokalu, jego adres i opis (powierzchnia, liczba pomieszczeń, piętro itp.). Spółdzielnia powinna również podać numer księgi wieczystej dla budynku albo działki gruntów. Potrzebny będzie również dokument potwierdzający nabycie prawa do mieszkania oraz akt małżeństwa w przypadku, gdy przydział lokalu został wydany w trakcie trwania związku. W księdze będziesz określony jako osoba uprawniona, na której rzecz własność zostanie wpisana (właścicielem lokalu i budynku jest spółdzielnia).
2
Dokumenty muszą być oryginałami

Wszystkie dokumenty muszą być oryginałami lub kopiami potwierdzonymi notarialnie. Opłata sądowa za założenie księgi wieczystej wynosi 60 zł, a za pierwszy, założycielski wpis trzeba zapłacić 200 zł. Kto może mieć kłopot z założeniem księgi? W skomplikowanej sytuacji znalazły się ostatnio osoby mające własnościowe prawo do mieszkania w bloku położonym na gruncie, którego spółdzielnia nie jest właścicielem ani użytkownikiem wieczystym. W maju 2013 roku Sąd Najwyższy orzekł, że może to stanowić przeszkodę w założeniu księgi wieczystej. Część notariuszy doradza wstrzymanie się na razie z kupnem takich mieszkań.
3
W wersji papierowej i elektronicznej

Księgi wieczyste mogą być prowadzone w wersji papierowej i elektronicznej. W dostępnej na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości Centralnej Ewidencji Ksiąg Wieczystych znajduje się już 18 mln ksiąg, czyli ok. 90 proc. wszystkich. Aby zajrzeć do nich za pośrednictwem portalu http://ekw.ms.gov.pl, należy znać numer księgi. Skorzystanie z informacji jest płatne, np. odpis zwykły księgi wieczystej kosztuje 30 zł.

Powiązane porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie