Tutaj jesteś: Zdrowie > Choroby i Leczenie > Skóra > Co oznaczają plamy na skórze?

Co oznaczają plamy na skórze?

Stopień trudności: łatwe
, specjalista Tipy.pl
 2.5/5 (2 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Plamy na skórze, szczególnie gdy występują na twarzy, mogą szpecić. Najczęściej mają kolor biały lub brązowy. Przyczyn ich pojawienia się może być wiele, jednak zazwyczaj są one objawem bielactwa lub ostudy. Co to dokładnie oznacza? Co zrobić, żeby pozbyć się tych nieestetycznych przebarwień? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.
1
Białe plamy na skórze - objaw bielactwa

Często miejscowe odbarwienie skóry to efekt ataku układu odpornościowego na własne melanocyty i ich niszczenie. Wiadomo, że bielactwo jest częstsze w takich chorobach, jak nadczynność tarczycy, niedokrwistość złośliwa i choroba Addisona.

Bielacze „łatki” występują najczęściej na twarzy, kolanach, łokciach, dłoniach, stopach i genitaliach. Są nieregularnego kształtu, zwykle z ciemniejszą obwódką. Co ważne – poza różnicą zabarwienia skóra jest prawidłowa.

Przyczyną utraty barwnika na określonym obszarze skóry może być jej wcześniejsze uszkodzenie (pęcherz, owrzodzenie, oparzenie lub zakażenie). W rzadkich przypadkach jaśniejsze „łatki” są uwarunkowane genetycznie.
2
Ciemne plamy na skórze - oznaka ostudy

Tym mianem określamy ciemniejsze, nieregularne plamy na skórze, które pojawiają się najczęściej u kobiet będących w ciąży, ale mogą występować także u pań przyjmujących doustnie antykoncepcję albo hormonoterapię zastępczą.

„Łatki” pojawiają się wskutek wpływu słońca, głównie na twarzy. Czasami są efektem uszkodzenia lub zapalenia skóry w takich chorobach, jak toczeń czy... trądzik.
Jak usunąć przebarwienia z twarzy?
Jak rozpoznać raka skóry?
Jak złagodzić podrażniony nos?
Jak leczyć egzemę?
3
Czy konieczna jest wizyta u lekarza?

Nierównomierne zabarwienie skóry to często tylko (lub aż) defekt kosmetyczny. Warto jednak poradzić się specjalisty, bo bywa, że odpowiednie leczenie niweluje niechciane „łatki”.

Przede wszystkim jednak taka wizyta pozwala wykluczyć groźne przyczyny zmian zabarwienia skóry (nadczynność tarczycy, nowotwór).
4
Na czym polega terapia?

We wczesnych stadiach bielactwo można próbować niwelować fototerapią pod nadzorem lekarza albo lekami. Często wystarcza maskowanie zmian odpowiednio dobranymi kosmetykami.

Można też próbować przeszczepów (ale bez gwarancji, że efekt będzie lepszy od stanu pierwotnego) lub odbarwienia pozostałych (prawidłowo zabarwionych) fragmentów skóry, by ujednolicić jej barwę.

Plamy ostudowe często zanikają same po zakończeniu ciąży lub zaprzestaniu przyjmowania hormonów.
5
Diagnoza

W postawieniu diagnozy przy podejrzeniu bielactwa pomocne bywa badanie skóry pod tzw.lampą Wooda (wykrywa zakażenia grzybicze), badanie zeskrobin, ustalenie poziomu hormonów tarczycy i witaminy B12, a niekiedy biopsja skóry.

Jeśli mamy do czynienia z grzybicą, wyrównanie kolorytu może przynieść używanie szamponów lub lotionów z ketokonazolem na obszary skóry z odbarwieniami. Aktywne składniki szamponu niszczą bowiem grzyby.
 2.5/5 (2 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (1)

Nie będzie widoczny na stronie
 
MadameLuna - 2017-07-11
Mam białe plamy wokół oczu od lat.Lekarze albo nie mają na to pomysłu (tak powiedziała Pani dermatolog),albo bagatelizują sprawę.Nigdy nie byłam badana lampami ani innymi urządzeniami.Zwykle lekarze mnie zbywają.
Wiem,że mam problem autoimmunologiczny (przeciwciała ANA 100,typ świecenia ziarnisty),ale powiedziano mi,że tocznia nie ma.Nie wiem,co robić i z jakim lekarzem rozmawiać?Lekarz rodzinny mówi,że "pewnie taka moja uroda".
Nigdzie indziej na ciele nie mam podobnych zmian.
Co powinnam zrobić?
Z roku na rok rośnie liczba osób, które zostały zaatakowane przez kleszcze. Ten fakt świadczy również o tym, że...
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Mnóstwo osób przeżywa codziennie zakłopotanie spowodowane obecnością białych plam na swojej skórze. Przypadłość ta...
11 sposobów na białe plamy na skórze
Mnóstwo osób przeżywa codziennie zakłopotanie spowodowane...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.